Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu

Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu

Koho se průvodce týká?

Průvodce pro podnikatele k dopadům brexitu je určen všem podnikům v České republice. Brexit se totiž může dotknout mnoha z nich, i když to na první pohled nemusí být zřejmé. Projděte si proto všechny situace, které se na Vás vztahují, a seznamte se s tím, jaká opatření byste měli ve svém podniku učinit.

Připravte se na brexit

V návaznosti na výsledky referenda oznámila Velká Británie oficiálně svůj záměr vystoupit z EU dne 29. března 2017. Po více než dvouletém vyjednávání a třech odkladech Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii 31. ledna 2020 o půlnoci středoevropského času. Díky ratifikaci dohody o vystoupení oběma stranami zánik britského členství v EU pro podnikatele prozatím neznamená žádné změny. Minimálně do konce roku 2020 běží přechodné období, během kterého se na Velkou Británii nadále pohlíží, jako by byla členským státem a vztahuje se na ní právo EU. Žádná pravidla obchodu se tedy nemění.

Tento nezměněný stav však bude trvat jen do konce přechodného období. Pokud nebude toto přechodné období prodlouženo, bude třeba se od roku 2021 připravit na změny pravidel pro obchodování s Velkou Británií. O jaké konkrétní změny půjde a v jakých oblastech, určí vyjednávání o budoucích vztazích, které se nyní mezi EU a UK rozbíhá.

V obchodní oblasti zřejmě bude dohoda srovnatelná s unijními dohodami o volném obchodu, které má EU uzavřené např. s Kanadou nebo Japonskem. Byť cílem obou stran bude dojednat preferenční dohodu, která zajistí nulová cla a zamezí vzniku dalších obchodních překážek, dohoda nikdy nebude přinášet takové výhody jako členství v EU. Bude třeba se mj. připravit na zavedení předkládat celní prohlášení a deklarovat původ zboží dle daných pravidel. I v sektoru služeb bude třeba počítat s omezeními, mj. zcela končí volný pohyb osob, jak jej známe, což může způsobit potíže firmám při vysílání zaměstnanců.

Pokud však vyjednávání mezi EU a Velkou Británií o nové podobě vztahů selžou a přechodné období skončí, budeme opět čelit důsledkům tvrdého brexitu (scénář bez dohody, „no deal“), kdy mezi EU a Velkou Británií budou platit minimální standardy obchodu dle pravidel Světové obchodní organizace.

Situace uvedené v průvodci

Průvodce obsahuje celou řadu situací, které v obchodním styku s Velkou Británií mohou nastat. Upozorňují Vás, co vše je třeba ohlídat a na jaké oblasti se soustředit při přípravě na novou podobu obchodních vztahů s Velkou Británií po skončení přechodného období. Vice informací o budoucí dohodě bude známo zřejmě až na podzim 2020.

Situace, které mohou nastat, jsme uspořádali do následujících 9 oblastí:

  • vývoz
  • dovoz,
  • služby,
  • doprava,
  • zásobování,
  • digitální data a služby (předpisy o ochraně osobních údajů),
  • duševní vlastnictví,
  • podnikání v zahraničí,
  • hospodářská soutěž a trh.

Důležité upozornění k průvodci k dopadům brexitu na podnikatele v ČR

Průvodce má pouze informativní charakter. Všechny rady obsažené v tomto průvodci vycházejí z dosavadních jednání. Podoba budoucího vztahu a dopady na podnikání, a tedy s tím spojené změny podmínek, budou známy až po dokončení vyjednávání, zřejmě na podzim 2020.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dělá vše proto, aby byly informace zde obsažené v případě potřeby aktualizovány. Samotná doporučení se zobrazují přímo pod otázkami a celkové shrnutí je možné na závěr průvodce stáhnout i v PDF.

Doporučujeme Vám, abyste nadále sledovali zpravodajství a veřejně dostupné informace týkající se brexitu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pravidelně informuje o aktualitách v rámci brexitu prostřednictvím svých webových stránek, serveru BusinessInfo.cz: https://www.businessinfo.cz/brexit a zároveň prostřednictvím Brexit linky: 800 133 331 (Zelená linka pro export). Dotazy lze také zasílat emailem na brexit@mpo.cz nebo info@czechtrade.cz. Množství užitečných informací k brexitu naleznete také na svodných stránkách spravovaných Úřadem vlády: www.brexitinfo.cz.

Odmítnutí odpovědnosti

Vývoz (prodej)

Dodáváte, jakožto podnikatel, zboží (zbožím rozumíme hotové výrobky, ale také polotovary, suroviny, přísady, komponenty apod.) zákazníkům ve Velké Británii? V tom případě brexit Vaše podnikání ovlivní, a to i pokud zboží dodáváte přes prostředníka.

Vyjádření k vývozu

Velká Británie se stane státem mimo EU. Budete tedy muset jednat s českými a britskými celními orgány. Budete potřebovat vývozní doklady a budete moci využít osvobození od DPH.

Pokud jste již zboží mimo EU vyváželi, je velmi pravděpodobné, že platné postupy již znáte a bylo Vám přiděleno číslo EORI (Economic Operator Registration and Identification - registrační a identifikačního číslo pro celní účely v rámci Evropské unie).

Informace o postupu podání žádosti o číslo EORI

Celní orgány Velké Británie

Rovněž budete muset řešit celní odbavení a nepochybně budete (déle) čekat na hranicích. V případě dodávek "just in time" a zboží podléhajícího rychlé zkáze je s tím třeba počítat. Máte v úmyslu do Velké Británie vyvážet často? V takovém případě se u Celní správy ČR zaregistrujte jako "oprávněný hospodářský subjekt" (Authorised Economic Operator neboli AEO).

Firmy s povolením AEO jsou hospodářskými subjekty splňujícími kritéria stanovená v celním řádu Unie, které o tento statut samy požádají. Tyto subjekty těsně spolupracují s celními orgány s cílem zabezpečit mezinárodní dodavatelský řetězec. Podniky s povolením AEO mají v EU i mimo ni určité výhody.

Rozšířené vyjádření k vývozu

Velká Británie se stane státem mimo EU. Budete tedy muset jednat s českými a britskými celními orgány. Budete potřebovat vývozní doklady a budete moci využít osvobození od DPH. Evropská komise ukládá hospodářským subjektům, které mají kontakty s celní správou, aby se identifikovaly pomocí čísla EORI (Economic Operator Registration and Identification).

Postup při podání žádosti o přidělení čísla EORI najdete na internetových stránkách Celní správy ČR.

Seznam celních úřadů, kde lze získat číslo EORI, naleznete zde: https://www.celnisprava.cz/cz/clo/e-customs/EORI/Stranky/default.aspx

Celní orgány Velké Británie

Rovněž budete muset řešit celní odbavení a nepochybně budete (déle) čekat na hranicích. V případě dodávek "just in time" a zboží podléhajícího rychlé zkáze je s tím třeba počítat. Máte v úmyslu do Velké Británie vyvážet často? V takovém případě se u Celní správy ČR zaregistrujte jako "oprávněný hospodářský subjekt" (Authorised Economic Operator neboli AEO).

Firmy s povolením AEO jsou hospodářskými subjekty splňujícími kritéria stanovená v celním řádu Unie, které o tento statut samy požádají. Tyto subjekty těsně spolupracují s celními orgány s cílem zabezpečit mezinárodní dodavatelský řetězec. Podniky s povolením AEO mají v EU i mimo ni určité výhody.

Vývozní dokumenty po brexitu

Můžete požádat o následující dokumenty:

  • karnet ATA což je mezinárodní celní dokument, jakýsi pas pro majetek, který si můžete vyžádat u Hospodářské komory ČR. Můžete jej využít pro dočasný vývoz zboží do zemí mimo EU, aniž byste museli platit cla nebo daně
  • Osvědčení o původu zboží

S ohledem na to že vyjednávání o brexitu stále probíhají, zatím není přesně jasné, jaké vývozní dokumenty budou pro export zboží do Velké Británie nezbytné. Jakmile budou jednání uzavřena, naleznete seznam potřebných vývozních dokumentů v databázi přístupu na trhy třetích zemí (MADB) Evropské komise.

VÝVOZ

Zboží a výrobky podléhající spotřební dani

Jakmile přestane být Velká Británie členem EU, bude přeprava výrobků podléhajících spotřební dani z ČR považována za vývoz do třetího státu a nikoli již za přepravu v režimu podmíněného osvobozením od spotřební daně. Proto bude v rámci postupu vývozu nutno provést i příslušné kroky platné v systému EMCS (Excise Movement Control System):

  • jednak musí být vystaven elektronický správní doklad (e-AD) s referenčním kódem ARC mezi daňovým skladem odeslání a vývozní kanceláří;
  • dále pak průvodní doklad s uvedením čísla MRN pro přepravu mezi vývozní kanceláří a výstupní kanceláří.
Podrobnější informace najdete na internetových stránkách Celní správy ČR.

Dovozní cla a další poplatky po brexitu

Pokud se EU a Velké Británii nepodaří uzavřít konkrétní dohodu/y, budou se na výrobky dovážené do UK z EU po brexitu vztahovat dovozní cla dle závazků UK notifikovaných Světové obchodní organizaci (WTO) a další poplatky platné ve Velké Británii.

Dovozní cla dle WTO do UK nejsou dosud známa, ale pravděpodobně budou podobná nebo stejná jako současná cla aplikovaná EU při dovozu ze třetích zemí (MFN cla).

Současná dovozní cla dle MFN pro EU pro jednotlivé výrobky najdete v databázi TARIC.

Požadavky na výrobek po brexitu

V případě vývozu zboží mimo EU od Vás možná budou britské orgány požadovat, abyste výrobek nebo jeho obal upravili. Zatím nelze předpovědět, zda a jak se požadavky na výrobky ve Velké Británii změní. Mějte na paměti, že obecné i konkrétní požadavky EU na výrobky, např. označení CE, po brexitu již ve Velké Británii nemusí platit.

Specifická legislativa Velké Británie

Ověřte si, zda ve Velké Británii existují další pravidla a předpisy, kterými se po brexitu budete muset řídit. Podrobnosti o situaci po brexitu nejsou zatím známy.

Smlouvy

Dbejte na to, aby Vaše smlouvy obsahovaly jasná ustanovení o tom, jak brexit ovlivní vzájemné povinnosti, které vzniknou zejména v období krátce po brexitu.

Rovněž si ověřte, zda jste schopni je dodržet a uhradit nebo přefakturovat související náklady. Přitom věnujte zvláštní pozornost (starším) dlouhodobým smlouvám, které zůstanou v platnosti i po brexitu. Pozor si dejte také na smlouvy týkající se přísně regulovaných výrobků. Zatím nelze předpovědět, jaké změny v právní úpravě Velká Británie po brexitu provede.

Smlouvy o přepravě

O přepravě uzavírejte jasné smlouvy.
  • Kdo přepravu zajišťuje?
  • Kdo přepravu hradí?
  • Kdo nese odpovědnost za škody?
  • Kdo uhradí případné dovozní poplatky?
  • Kdo uzavře jaké pojištění?
  • atd.
K uzavření jasných smluv o podmínkách dodávky a přepravy zboží vycházejte z podmínek Incoterms ®2010. Můžete také využít služeb firmy zajišťující celní deklaraci.

Způsob úhrady

Zvolte správný způsob úhrady. Tedy takový, se kterým jsou spojena co nejmenší rizika. Mějte na paměti, že brexit může způsobit výkyvy měnových kursů. Ve věci řešení plateb se obraťte na svou banku a ověřte si, že je připravena tyto záležitosti řešit.

Britské komponenty už po brexitu nebudou mít původ EU

Brexit ovlivní i vývoz zboží do států mimo EU (Kanada, Jižní Korea, Japonsko apod.). Pokud na základě obchodní dohody mezi EU a třetím státem využíváte preferenční sazby cla nebo poplatků na zboží, které má původ ve Velké Británii či prošlo zpracováním v dostatečném rozsahu ve Velké Británii, je pravděpodobné, že po brexitu na ni ztratíte nárok. Obchodní dohoda totiž stanoví podíl zboží, který musí být vyroben v EU. Velká Británie po brexitu již nebude členem EU; zboží či jeho komponenty z této země se tak do uvedeného minimálního podílu, který musí být vyroben v EU, již nebudou započítávat.

Vyjádření v případě využití zprostředkovatele (zahraničního)

Je důležité posoudit smlouvy, které jste se (zahraničními) zprostředkovateli uzavřeli. Pozor na:

  • dobu platnosti a
  • rozhodné právo
Zvláštní pozornost věnujte dlouhodobým smlouvám, které zůstanou v platnosti i po brexitu. O přepravě uzavírejte jasné smlouvy. K uzavření jasných smluv o podmínkách dodávky a přepravy zboží vycházejte z podmínek Incoterms ®2010.

Vyjádření k vývozu zvířat a výrobků živočišného původu

Vyvážíte-li výrobky živočišného původu nebo živá zvířata, můžete potřebovat veterinární osvědčení a kontrolu příslušných orgánů. Může jít i o zvířata a výrobky živočišného původu podléhající předpisům CITES. V takovém případě jste povinni s dostatečným časovým předstihem požádat o vývozní povolení (http://www.cizp.cz/CITES-1). V současnosti s jistotou nevíme, jak se brexit těchto záležitostí dotkne. Informace o veterinárních postupech při vývozu zvířat a výrobků živočišného původu poskytuje Státní veterinární správa ČR.

Podrobnější informace o vývozních povoleních pro zvířata a výrobky živočišného původu do Velké Británie najdete na internetových stránkách příslušných britských orgánů. Informace o brexitu a chovu zvířat, pohodě zvířat a jejich přepravě získáte na stránkách Evropské komise:

Vyjádření k vývozu rostlin a výrobků rostlinného původu

Vyvážíte-li rostliny a výrobky rostlinného původu, můžete potřebovat rostlinolékařské osvědčení a kontrolu ze strany příslušných orgánů/potvrzení o provedení této kontroly. V případě vývozu rostlin a výrobků rostlinného původu podléhajících předpisům CITES jste povinni s dostatečným časovým předstihem požádat o vývozní povolení (http://www.cizp.cz/CITES-1). Zatím nemáme žádné informace o změnách, k nimž v této oblasti ve Velké Británii může dojít. O postupech při vývozu rostlin a výrobků rostlinného původu poskytuje informace Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podrobnější informace o dovozních povoleních potřebných ve Velké Británii pro dovoz rostlin a materiálů rostlinného původu, potravin (kromě zvířat a výrobků živočišného původu, vč. ryb a korýšů) a ohroženou flóru a faunu najdete na internetových stránkách příslušných britských orgánů.

na stránkách Evropské komise najdete podrobnější informace o:

  • množitelském rostlinném materiálu,
  • geneticky modifikovaných organismech,
  • krmivech,
  • přírodních minerálních a pramenitých vodách.

Vyjádření k vývozu léčivých přípravků a farmak

Podrobnější informace o léčivých přípravcích a zdravotnických prostředcích požadovaných ze strany Velké Británie získáte u Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA). Jde zejména o informace o výrobcích a jejich propagaci, výrobě a prodeji, platných právních předpisech apod. MHRA je součástí britského ministerstva zdravotnictví. Vydává zejména osvědčení pro dovoz léčiv do Velké Británie. U Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) můžete požádat o vývozní certifikát pro farmaka nebo o povolení k dovozu a vývozu opiátů. Na SÚKL se můžete obrátit i ve věci vývozních certifikátů a prohlášení při vývozu jiných léčiv. Podrobnější informace týkající se humánních a veterinárních léčiv ve vztahu k brexitu najdete ZDE.

Některé přípravky jsou živočišného nebo rostlinného původu a mohou tedy podléhat předpisům o ohrožených živočišných a rostlinných druzích (úmluva CITES). V takovém případě jste povinni s dostatečným časovým předstihem požádat o vývozní povolení. (http://www.cizp.cz/CITES-1)

Vyjádření k vývozu mléčných výrobků

Vývozní certifikáty pro české mléčné výrobky vydává Státní veterinární správa.

Vyjádření k vývozu chemikálií a pesticidů

Pesticidy můžete ve Velké Británii prodávat, dodávat, používat, uchovávat a propagovat pouze v případě, že je schválil Chemicals Regulation Directorate (CRD). CRD Vám poskytne zejména informace o předpisech a registraci fytofarmaceutických výrobků a biocidů.

Podrobnější informace týkající se pesticidů ve vztahu k brexitu (v anglickém jazyce) najdete na stránkách Evropské komise.

Pokud jde o biocidy, nahlédněte rovněž na stránky Ministerstva zdravotnictví ČR, European Chemical Agency (ECHA) a Evropské komise.

Vyjádření k vývozu průmyslových výrobků

Podrobnější informace týkající se průmyslových výrobků ve vztahu k brexitu najdete na stránkách Evropské komise.

Vyjádření k vývozu odpadů

Ve Velké Británii platí zvláštní produktové požadavky pro odpad z obalového materiálu a dále požadavky na dovoz a vývoz obalů. Odpadními obaly se zabývají zejména dva úřady – Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA) a Environment Agency. Environment Agency spolupracuje s firmami zejména s cílem zlepšit životního prostředí. Odpady a nakládání s nimi jsou v tomto rámci významnou oblastí, kterou se tento úřad zabývá.

Více informací o dovozu a vývozu odpadů do a z Velké Británie najdete na stránkách příslušných britských orgánů.

Vyjádření k vývozu ekologických produktů

Ve věci postupu při dovozu a vývozu ekologických výrobků se spojte s příslušným regionem. Chcete-li tyto produkty po brexitu vyvážet do Velké Británie, Vaše certifikace již nemusí stačit. Zatím nelze předpovědět, k jakým změnám v britských právních předpisech dojde, případně jaké požadavky Velká Británie pro dovoz ekologických produktů nově stanoví.

Vyjádření k vývozu prostřednictvím digitální platformy

Podívejte se do smluv, na jakých podmínkách jste se s platformou dohodli. Zejména posuďte dohody týkající se dopravy, vývozní dokumentace, proclení a DPH, neboť na tyto aspekty bude mít brexit vliv. Zboží do Velké Británie bude muset po brexitu procházet proclením, což bude vyžadovat vystavení dalších dokladů, pravděpodobně to Vaší společnosti způsobí zpoždění při dodávání zboží a vyvolá zvýšení nákladů.

Dovoz (nákup)

Česká republika pouze nevyváží, řadu položek zboží také dováží: jde jak o polotovary, tak i o hotové výrobky.

Vyjádření k dovozu

Pokud již nyní výrobky z Velké Británie nakupujete, budete po brexitu muset splnit všechny povinnosti dovozce.

Vzhledem k tomu, že s dovozem ze států mimo EU již máte zkušenosti, upozorňujeme Vás na tyto konkrétní body:

  • Projděte si své kupní smlouvy a přezkoumejte ustanovení o době platnosti, rozhodném právu, příslušnosti soudu (město a stát), platbách apod.
  • Zpracujte nový rozpočet na základě možných scénářů. Představte si, že byste po brexitu měli platit clo ve výši 10, 15, 20 % nebo více: co by to představovalo pro Vaše tržby, podíl na trhu, výrobu, provoz a investice? Je-li dovážený výrobek velmi speciální, můžete uvažovat o tom, že Váš britský partner, dodavatel nebo výrobce Váš podnik odkoupí (management buy-in), nebo můžete uzavřít dohodu o spolupráci.

Vyjádření k dovozu zboží ze státu mimo EU

Pokud již nyní výrobky z Velké Británie nakupujete, budete po brexitu muset splnit všechny povinnosti dovozce zboží původem ze "třetího státu". Tyto povinnosti dovozce mohou být náročnější, než jsou povinnosti distributora.

Při dovozu zboží ze státu mimo EU musíte přihlížet k řadě faktorů. Například musíte podat celní prohlášení a uhradit dovozní clo. Představu o výši dovozních poplatků získáte na internetových stránkách Celní správy ČR.

Paralelní dovoz (bez souhlasu výrobce)

Chcete dovážet a prodávat výrobky ze zemí mimo EU? V tom případě potřebujete povolení výrobce. Dovozy bez povolení se označují jako "paralelní dovozy".

Podání celního prohlášení na zboží

Po brexitu budete muset na dovážené zboží z Velké Británie podávat celní prohlášení. Celní správa ČR na jeho základě vypočítá dovozní cla a poplatky. Celní úřad rovněž posoudí, zda se na konkrétní výrobek vztahují další celní předpisy, např. v oblasti bezpečnosti, ochrany zdraví, nebo životního prostředí. Abyste mohli dovážet zboží do EU, musíte mít přidělené číslo EORI. Evropská komise ukládá hospodářským subjektům, které mají kontakty s celní správou, aby se identifikovaly pomocí čísla EORI (Economic Operator Registration and Identification).

Postup při podání žádosti o přidělení čísla EORI najdete na internetových stránkách Celní správy ČR.

Seznam celních úřadů, kde lze získat číslo EORI, naleznete zde: https://www.celnisprava.cz/cz/clo/e-customs/EORI/Stranky/default.aspx

Dovoz z Velké Británie se tedy stane složitějším. Může to také znamenat, že Vaše zboží bude na hranicích muset čekat. V případě dodávek "just in time" a zboží podléhajícího rychlé zkáze je s tím třeba počítat. Můžete tomu čelit např. tak, že upravíte úroveň svých zásob, nebo využijete určitých zjednodušených postupů a zvláštních režimů. Celní správa ČR na svých stránkách popisuje možné zjednodušené postupy.

Dovozní cla a další poplatky

Pokud Velká Británie a EU v některé z dohod vzešlých z jednání neuzavřou o dovozních clech a poplatcích zvláštní ujednání, budou se po brexitu na výrobky dovezené do EU z Velké Británie vztahovat cla dle pravidel WTO a další poplatky platné v EU.

Dovozní cla dle pravidel WTO jsou pro všechny státy, s nimiž EU neuzavřela obchodní dohodu, stejná. Současná dovozní cla WTO do EU pro jednotlivé výrobky najdete zde.

Odpovědnost za výrobky

Odpovědnost za bezpečnost a jakost výrobku se rovněž přenáší z výrobce na dovozce. Je na Vás se ujistit, že výrobek dovážený z Velké Británie vyhovuje předpisům EU.

Vyjádření k dovozu zvířat a výrobků živočišného původu

Dovážíte z Velké Británie do EU živá zvířata nebo výrobky živočišného původu? Po brexitu to bude možné pouze přes schválené stanoviště hraniční kontroly. Před příchodem nákladu jej stanovišti musíte oznámit. Použijete k tomu společný veterinární vstupní doklad (SVVD). Více informací o SVVD najdete na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Může jít i o zvířata a výrobky živočišného původu podléhající předpisům CITES. V tom případě musíte předem požádat o dovozní licenci (http://www.cizp.cz/CITES-1 ).

Vyjádření k dovozu ekologických výrobků

Informace o postupech při dovozu ekologických výrobků ze třetích zemí do EU jsou dostupné na stránkách Ministerstva zemědělství. K dovozu ekologických výrobků ze států mimo EU (po brexitu tedy i z Velké Británie) potřebujete "potvrzení o kontrole pro dovoz ekologických výrobků". K uvedení těchto výrobků do volného oběhu v EU jakožto ekologických výrobků musíte toto potvrzení předložit (článek 13 nařízení (ES) č. 1235/2008).

Vyjádření k dovozu některých speciálních druhů zboží

Na dovoz některých druhů zboží se vztahují zvláštní pravidla.

Podrobnější informace o léčivých a farmaceutických přípravcích najdete na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Bližší informace chemikáliích naleznete na stránkách Celní správy ČR

Pokud jde o rostliny a výrobky rostlinného původu, podívejte se na stránky Ústředního kontrolního a zkušebního ústav u zemědělského (ÚKZÚZ).

Informace o vozidlech získáte od krajů na internetových stránkách Ministerstva dopravy.

O strojích a elektrických přístrojích Vám může poskytnout informace Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Informace o omezeních exportu strategického zboží najdete na internetových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Služby

Poskytujete podnikům nebo spotřebitelům ve Velké Británii služby? V takovém případě Vám brexit přinese určité změny. Toto téma se Vás týká v případě, že zaměstnance své společnosti (na dobu určitou) vysíláte do Velké Británie, anebo v něm vykonáváte regulované povolání.

Vyjádření ke smlouvám o poskytování služeb, které zůstanou v platnosti i po brexitu

Plnění stávající smlouvy o poskytování služeb ve Velké Británii se pro Vás může stát obtížnějším. Pracovníci z EU mohou mít s prací ve Velké Británii větší problémy. Je možné, že britská vláda zavede další registrační povinnosti.

Proto své smlouvy zkontrolujte: budete je po brexitu dále schopni plnit?

Je důležité si o tom včas pohovořit se svými zaměstnanci, zákazníky, dodavateli a partnery. Abyste problémy minimalizovali, podívejte se, zda byste nemohli spolupracovat s nějakou britskou společností. Řada požadavků navíc platí pouze pro poskytovatele služeb, kteří nemají ve Velké Británii sídlo ani organizační složku. Mohlo by pro Vás být výhodné otevřít si ve Velké Británii před datem vystoupení pobočku. Pro podrobnější informace se obraťte na zahraniční kancelář CzechTrade v Londýně nebo Hospodářskou komoru ČR.

Vyjádření k dočasnému vývozu zařízení

Pokud za účelem poskytování služeb ve Velké Británii převážíte nějaká zařízení, opatřete si doklady pro dočasný vývoz. Velká Británie se stane státem mimo EU a v řadě států, které nejsou členy EU, můžete použít karnet ATA. Tento mezinárodní celní dokument, jakýsi pas pro majetek, si můžete vyžádat u Hospodářské komory ČR. Karnet ATA můžete použít např. k dočasnému vývozu uvedeného majetku.

Vyjádření k Vašim zaměstnancům pracujícím ve Velké Británii

Je pravděpodobné, že pro české občany a občany dalších států EU, kteří ve Velké Británii již pracují, se toho po brexitu mnoho nezmění. Jejich přesný osud závisí na nabytí účinnosti dohody o vystoupení a jejím provádění ze strany Velké Británie.

Máte-li v úmyslu svou činnost rozšířit, může být pro Vás výhodné, aby tito zaměstnanci (a jejich rodiny) ve Velké Británii k datu vystoupení již žili a pracovali.

V případě pracovníků, kteří půjdou do Velké Británie poprvé (dočasně) pracovat až v době po brexitu, se toho pravděpodobně změní hodně. V současné době k tomu ovšem nejsou dostupné podrobnější informace, vše bude záviset na případném uzavření či neuzavření výstupové dohody mezi EU a UK.

Vyjádření k regulovaným profesím

Po brexitu bude možná obtížnější dosáhnout uznání přiznané české odborné kvalifikace ve Velké Británii.

Proto si ověřte, zda můžete získat uznání své odborné kvalifikace ještě před datem vystoupení, tedy před brexitem. Podrobnější informace o "regulovaných profesích" ve Velké Británii najdete na stránkách UK NARIC.

Doprava

Brexit bude mít samozřejmě dopady i v oblasti dopravy, neboť z obchodní výměny v rámci EU se stane obchod mimo území EU, a budou tak platit nová pravidla např. pro celní odbavení.

Vyjádření v případě dopravy ve vlastní režii

Přeprava do Velké Británie bude obtížnější. Po brexitu budete muset řešit proclení a pravděpodobně tedy budete na hranicích čekat. Tato proměnlivá čekací doba ovlivní dodávky "just in time" a dodávky zboží podléhajícího rychlé zkáze. Ověřte si, zda Vaše současné mezinárodní dodací podmínky nové situaci odpovídají.

Zajišťujete-li dopravu sami nebo pomocí vlastních zaměstnanců

Prověřte zejména následující body:

  • Seznamte se s celními postupy týkajícími se režimu tranzitu.
  • Vždy musíte mít správné přepravní doklady. Potřebné doklady závisí na druhu dopravy: silniční, železniční, lodní nebo letecké.
  • Musíte mít příslušná povolení k podnikatelské přepravě zboží mimo EU. Přeprava vlastními prostředky může být i dražší, neboť vyžaduje investici do dopravních prostředků.
  • Dovážíte-li zboží původem ze státu mimo EU, musíte sami podat celní prohlášení.
  • Udržujete-li mezinárodní obchodní vztahy, přepravované zboží musí projít celním odbavením a Vy potřebujete číslo EORI.
  • Můžete celní správu požádat o vydání povolení AEO (oprávněného hospodářského subjektu).
  • Dbejte na to, abyste měli v pořádku dopravní pojištění (nejčastěji pojištění odpovědnosti silničního nákladního dopravce). Je možné, že náhrada škod ve Velké Británii bude předmětem výluky z pojištění, protože k jejich krytí musíte uzavřít připojištění.
  • Pro mezinárodní přepravu je dobré používat dodací podmínky Incoterms 2010. Jde o standardní mezinárodní ujednání o přepravě zboží, v jejichž rámci po dohodě se zákazníkem/dodavatelem určíte, kdo zajistí dopravu, do jakého dodacího místa a kdo ponese v jakém okamžiku odpovědnost.
  • Pokud jsou mezi přepravovaným zbožím chráněné druhy zvířat, rostlin nebo výrobky z nich, musíte celním orgánům předložit k podpisu povolení k dovozu nebo vývozu (reexportu) v souladu s pravidly úmluvy CITES.

Po brexitu můžete uvažovat o tom, že svou přepravní činnost zajistíte subdodavatelsky.

Pokud se po brexitu rozhodnete zajistit přepravu prostřednictvím spediční společnosti

Speditér zařizuje veškeré aspekty související s dopravou, např. vyřídí všechny doklady, dopravní pojištění a celní řízení. Je ve Vašem zájmu se se svým speditérem dohodnout, aby po brexitu vše probíhalo hladce.

Pokud se po brexitu rozhodnete svěřit přepravu zboží dopravci

Zvolíte si dopravní prostředek a hledáte dopravce, který Vám s tím může pomoci. Dopravce vyřídí přepravní doklady. Také má potřebná povolení k podnikatelské přepravě zboží. Proclení a případně pojištění přepravy je pak na Vás.

Dopravce i Vy se tedy musíte ujistit, zda máte vše v pořádku tak, abyste po brexitu mohli v přepravě pokračovat.

Vyjádření k subdodavatelskému zajištění přepravy

Obraťte se na svého (své) poskytovatele logistických služeb. Ověřte si, zda Vám mohou po brexitu zajistit stejné podmínky.

Posuďte podmínky svého (svých) poskytovatele/ů logistických služeb pro mezinárodní dodávky ve světle nové situace.

Ověřte si požadavky na balení

Bez ohledu na druh dopravy může dopravce/speditér stanovit určité požadavky na balení zboží. Na těchto podmínkách se předem dohodněte. Ověřte si také požadavky na balení svého výrobku v České republice.

Své zboží pojistěte

Ověřte si, kdo je za zboží odpovědný před přepravou, během ní a po ní. Pokryjte rizika spojená s přepravou pomocí pojištění přepravovaného zboží.

Zásobování

Při provozu své společnosti jste často závislí na jiných podnicích. Dodavatelé jsou společnosti, od kterých nakupujete výrobky a/nebo služby. I když s Velkou Británií obchodní vztahy neudržujete, je možné, že je mají Vaši dodavatelé. Obdobná úvaha platí pro Váš vztah se zákazníky. Brexit se Vás tedy může nepřímo týkat.

Vyjádření k dodavatelům

Brexit může ovlivnit Vaši společnost, ale také společnosti Vašich dodavatelů nebo zákazníků.

Udělejte si přehled všech dodavatelů a snažte se zjistit, do jaké míry jsou při dodávkách svého výrobku/poskytování služby závislí na dodávkách/subdodávkách z Velké Británie.

Pochází-li z Velké Británie významná součást Vašeho výrobku, zeptejte se svého dodavatele, zda bude i po brexitu schopen v dodávkách pokračovat. Toto příliš neodkládejte.

Proveďte analýzu rizik u svých dodavatelů. Je-li daný výrobek/služba pro Vaše podnikání zásadní, uvažujte o hledání alternativy v rámci EU.

Vyjádření k zákazníkům

Brexit bude mít důsledky i pro vývoz do jiných států mimo EU. Máte-li na základě obchodní dohody nižší dovozní cla, možná je již po brexitu mít nebudete, a to zejména v případě, tvoří-li významnou část Vašeho výrobku komponenty původem z Velké Británie.

Obchodní dohoda totiž u každého výrobku stanoví, jaké procento z něj musí být vyrobeno v EU, aby platilo nižší dovozní clo. Po brexitu, vzhledem k tomu, že Velká Británie již nebude součástí EU, nebudou se komponenty odtud pocházející již do minimálního podílu, který musí být vyroben v EU, započítávat.

To může ovlivnit řadu dodávek. Mějte to na paměti.

Digitální data a služby (předpisy o ochraně osobních údajů)

Toto téma se týká dodavatelů digitálních služeb. Víte, jak vypadá Vaše správa dat online? Zpracováváte údaje - např. osobní údaje svých zákazníků - a ukládáte je na externím serveru? Víte, kde se tento server nachází? Používáte program společnosti, která svá data spravuje ve Velké Británii?

Pozn. Když používáte digitální služby s datovým tokem (například ukládání do cloudu), údaje o Vaší společnosti jsou ukládány do datových uložišť Vašeho poskytovatele digitálních služeb. Fyzické umístění těchto datových uložišť se řídí platnou právní úpravou, která se vztahuje na data Vaší společnosti. Jedno datové uložiště existující dnes v UK je podřízené právnímu rámci EU, včetně požadavku na soulad s pravidly EU vztahujícími se k suverenitě dat.
Po brexitu to už platit nebude.

Vyjádření k poskytování IT služeb do a z Velké Británie

Výpočetní technika je pro Vaši komunikaci, administrativu a řadu dalších aspektů nezbytná. Část IT služeb je v ČR poskytována přes Velkou Británii nebo společnosti pocházející z Velkou Británie. Tyto informační toky mohou být po brexitu vážně narušeny. Velká Británie již brzy nebude součástí EU, proto si ověřte, zda dodavatel, který zpracovává/uchovává Vaše data, splňuje předpisy EU. Zpracováváte-li osobní údaje, musíte dodržet předpisy EU o ochraně osobních údajů, tj. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Proveďte analýzu rizik pro data své společnosti. Na jejím základě rozhodněte, zda budete svá firemní data i nadále uchovávat ve Velké Británii, se všemi nejistotami, které z toho pramení.

Vyjádření k digitálním datům a službám ve Velké Británii

Proberte toto téma včas se svými dodavateli softwaru, společnostmi zajišťujícími pro Vás mzdovou agendu a další IT programy a řešení. Ověřte si, zda jsou na brexit dostatečně připraveni. Velká Británie již brzy nebude součástí EU, proto si ověřte, zda Váš dodavatel SW splňuje předpisy EU. Zpracováváte-li osobní údaje pomocí programu pocházejícího z Velké Británie, musíte i tak dodržet předpisy EU o ochraně osobních údajů, tj. Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR).

Proveďte analýzu rizik spojených s dodavateli a je-li daný produkt/služba pro fungování Vaší společnosti zásadní, uvažujte o hledání alternativy v rámci EU.

Duševní vlastnictví

Inovace a výsledky tvůrčí činnosti jsou chráněny právy duševního vlastnictví, např. patenty, ochrannými známkami a autorskými právy. Třetí osoby nemohou chráněné inovace a výsledky tvůrčí činnosti používat bez Vašeho svolení. V ČR uděluje patenty Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV).

Vyjádření k ochranné známce EU

Ochranné známky EU platí v Evropské unii. Až Velká Británie z EU vystoupí, ochranná známka EU tedy již nebude ve Velké Británii poskytovat ochranu. Co se ve Velké Británii bude po brexitu dít z hlediska ochrany, bude záviset na tom, zda bude uzavřena dohoda o vystoupení.

V případě uzavření dohody

Dle návrhu dohody o vystoupení (Draft Withdrawal Agreement) vstoupí ochranná známka EU po uplynutí přechodného období v platnost jako národní ochranná známka Velké Británie (viz článek 54, odst. 1, písm. (a) návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU). Při jednáních mezi EU a Velkou Británií jde o to, aby byla ochranná známka EU automaticky zapsána u UK Intellectual Property Office (UKIPO). Pokud bude automaticky zapsána, nemusíte dělat nic (viz článek 54, odst. 1, písm. (a) a čl. 55, odst. 1 a 2 návrhu dohody o vystoupení). Protože však dohoda o vystoupení dosud nebyla zcela sjednána ani schválena, není možné to říci s jistotou.

Teprve až budete ochrannou známku zapsanou u Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) obnovovat, budete muset obnovit také příslušnou ochrannou známku pro Velkou Británii u UKIPO.

Pokud bude na konci přechodného období registrace ochranné známky EU dosud v řízení, nebude tato ochranná známka EU, u níž probíhá zápis, ve Velké Británii již požívat žádné ochrany (po uplynutí přechodného období). Pro svou ochrannou známku můžete podat novou přihlášku (žádost) u UKIPO pro Velkou Británii. Pokud tak učiníte do devíti měsíců po uplynutí přechodného období, můžete se dovolávat data podání přihlášky své ochranné známky EU (jednorázové právo přednosti, viz článek 59, odst. 1 návrhu dohody o vystoupení).

Bez dohody o vystoupení

Nebude-li dohoda uzavřena, není jasné, jak bude právní situace vypadat. Rozhodnou o tom britské orgány nebo soudce. V tomto ohledu je možné zvážit přihlášení své ochranné známky u UKIPO.

Vyjádření k průmyslovému vzoru Společenství

Průmyslové vzory Společenství platí v rámci EU. Až Velká Británie z EU vystoupí, vzor Společenství tedy již nebude ve Velké Británii poskytovat žádnou ochranu. K jakým změnám po brexitu Velká Británie přistoupí a kdy, bude záviset do velké míry na tom, zda bude uzavřena dohoda o vystoupení či nikoli.

V případě uzavření dohody

Dle návrhu dohody o vystoupení (Draft Withdrawal Agreement) vstoupí zapsaný vzor Společenství na konci přechodného období (jeho ukončení je plánováno k datu 31. prosince 2020) v platnost jako národní vzor Velké Británie (viz článek 50, odst. 1, písm. (b) návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU). V jednáních mezi EU a Velkou Británií jde o to dosáhnout automatické registrace vzoru Společenství u UKIPO. Pokud dojde k automatické registraci, nemusíte dělat nic (viz článek 54, odst. 1, a čl. 55, odst. 1 a 2 návrhu dohody o vystoupení). Doba ochrany práva je přinejmenším stejná (článek 54, odst. 6 písm. (a) návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

Teprve až budete vzor Společenství zapsaný u Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) obnovovat, budete muset obnovit také příslušný britský vzor pro Velkou Británii u  UK Intellectual Property Office (UKIPO) (viz článek 54, odst. 4, a 55, odst. 4 návrhu dohody o vstoupení Velké Británie z EU).

Podle návrhu dohody o vystoupení zůstane nezapsaný vzor Společenství rovněž v platnosti jako nezapsaný vzor ve Velké Británii. Rozsah a délka ochrany dle národní právní úpravy jsou (přinejmenším) stejné jako pro nezapsaný vzor Společenství (článek 57 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

Bez dohody o vystoupení

Nebude-li dohoda uzavřena, není jasné, jak bude právní situace vypadat. Rozhodnou o tom britské orgány nebo soudce. V tomto ohledu je možné zvážit přihlášení svého průmyslového vzoru u UKIPO

Vyjádření k odrůdovým právům

Odrůdová práva Společenství platí v celé EU. Až Velká Británie z EU vystoupí, odrůdové právo Společenství tedy již nebude ve Velké Británii poskytovat ochranu. K jakým změnám pro brexitu Velká Británie přistoupí a kdy, bude záviset do velké míry na tom, zda bude uzavřena dohoda o vystoupení či nikoli.

V případě uzavření dohody

Dle návrhu dohody o vystoupení (Draft Withdrawal Agreement) vstoupí odrůdové právo Společenství na konci přechodného období (jeho ukončení je plánováno k datu 31. 12. 2020) v platnost jako národní odrůdové právo Velké Británie (viz článek 54, odst. 1, písm. (c) návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU). V jednáních mezi EU a Velkou Británií jde o to dosáhnout automatické registrace odrůdového práva Společenství u Plant Variety Rights Office v rámci Animal & Plant Health Agency (APHA). Pokud dojde k automatické registraci, nemusíte dělat nic (viz článek 55, odst. 1 a 2 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU). Doba ochrany britského odrůdového práva je přinejmenším stejná (článek 54, odst. 6 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

K datu splatnosti ročního poplatku za udržování odrůdového práva Společenství u Odrůdového úřadu Společenství (CPVO) bude poplatek za odrůdové právo pro Velkou Británii nutno uhradit i APHA (článek 55, odst. 4 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

Bude-li na konci přechodného období dosud probíhat řízení o žádosti o zapsání odrůdového práva Společenství, nebude takové právo po skončení přechodného období již poskytovat ve Velké Británii ochranu. Můžete u APHA podat zvláštní žádost o zapsání národního odrůdového práva Velké Británie, a to do 6 měsíců po skončení přechodného období. Datum podání žádosti o zápis odrůdového práva Společenství můžete uplatnit jako prioritní (jednorázové právo přednosti, viz článek 59, odst. 2 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

Bez dohody o vystoupení

Nebude-li dohoda uzavřena, není jasné, jak bude právní situace vypadat. Rozhodnou o tom britské orgány nebo soudce. V tomto ohledu je možné zvážit, zda u APHA zažádat o odrůdové právo pro Velkou Británii.

Vyjádření k evropskému patentu

Na evropské patenty udělené Evropským patentovým úřadem nemá brexit žádný vliv. Tyto patenty jsou založeny na Úmluvě o udělování evropských patentů, jejímiž stranami jsou i nečlenské státy EU, např. Švýcarsko, Norsko a Turecko. Nic se po brexitu nezmění ani pro evropské patentové přihlášky v řízení nebo podané v budoucnu.

Dosud nevíme, zda se Velká Británie bude podílet na novém systému Jednotného patentového soudu a evropského patentu s jednotným účinkem.

Nařízení o dodatkových ochranných osvědčeních ((ES) č. 1610/96 a (ES) č. 469/2009 zůstávají v platnosti pro žádosti o dodatkové ochranné osvědčení, které jsou v řízení, pro léčiva i přípravky na ochranu rostlin, a pro žádosti o prodloužení již vydaného osvědčení. Osvědčení vydaná na tomto základě poskytují ochranu tak, jak stanoví nařízení o těchto osvědčeních (viz článek 60 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

Vyjádření k právu autorskému a právům s ním souvisejícím

Na právo autorské a práva s ním související nemá brexit přímý vliv.

Vyjádření k britskému patentu, ochranné známce, průmyslovému vzoru či odrůdovému právu

Na národní práva duševního vlastnictví, např. národní patent nebo ochrannou známku zapsané u UKIPO, nemá brexit přímý vliv a zůstávají v platnosti.

Vyjádření k právu duševního vlastnictví

Vyčerpání práv

Uvedete-li chráněný výrobek na trh v EU, dojde k vyčerpání Vašeho práva duševního vlastnictví k tomuto výrobku po jeho prodeji. Nemůžete bránit jeho dalšímu prodeji třetí osobě.

V případě uzavření dohody

Podle návrhu dohody o vystoupení (Draft Withdrawal Agreement) u těch práv duševního vlastnictví, u nichž dojde k „vyčerpání" v EU a ve Velké Británii před koncem přechodného období, bude vyčerpání práv platit i nadále jak v EU, tak i ve Velké Británii (viz článek 57 návrhu dohody o vystoupení Velké Británie z EU).

V případě dotazů se můžete obrátit na Úřad průmyslového vlastnictví.

Podnikání v zahraničí - usazování

Máte společnost registrovanou v ČR a chcete proniknout na britský trh? Nebo máte již ve Velké Británii registrovanou dceřinou společnost či ji plánujete založit?

Vyjádření ke stávající společnosti/organizační složce ve Velké Británii

Brexit bude mít daňové důsledky. Pamatujte na to a vývoj v této oblasti pečlivě sledujte.

Rovněž se přesvědčte, zda smlouvy Vašeho britského podniku (dceřiné společnosti) obsahují ustanovení, na která mohou mít jednání o brexitu vliv. Pamatujte na smlouvy uzavírané v rámci podniku a na smlouvy o dodávkách a službách, které využívají služby a zboží pocházející z provozovny v EU a/nebo v ČR.

Nejnovější vývoj také pravidelně konzultujte se svým daňovým poradcem a právníkem.

Věnujte také pozornost možným právním důsledkům v oblasti vlastnictví a odpovědnosti. Počítejte s tím, že volný pohyb pracovníků mezi EU a Velkou Británií může být omezen či dokonce zastaven. Bude to mít vliv na možnost najít dostatečný počet kvalifikovaných zaměstnanců. Pokud občané EU ztratí ve Velké Británii svá dosavadní práva, ovlivní to jejich rozhodnutí ve Velké Británii setrvat a pracovat.

Vyjádření ke zřízení nové dceřiné společnosti ve Velké Británii

Po brexitu bude pro zahraniční podnikatele platit řada nových požadavků. Podnik ve Velké Británii to ovlivní méně. Zatím je zřízení pobočky ve Velké Británii poměrně snadné.

Po brexitu budete možná čelit dalším požadavkům. Můžete uvažovat o tom, že si ve Velké Británii před datem vystoupení otevřete pobočku. Pro podrobnější informace se obraťte na Zahraniční kancelář CzechTrade Londýn. Obecné informace rovněž naleznete na internetových stránkách britské vlády GOV.UK.

Upozornění týkající se usazování

V případě, že britský trh představuje značnou část Vašeho celkového obratu, může být vhodné přesunout některé vaše aktivity přímo do Velké Británie. V současnosti je zde založení pobočky relativně jednoduché. Po brexitu však tomu tak již být nemusí. Z toho důvodu můžete zvážit založení pobočky ve Velké Británii do data vystoupení. Obecné informace naleznete na internetových stránkách britské vlády. Pomoci Vám může také kancelář CzechTrade v Londýně.

Hospodářská soutěž a trh

Evropská unie uzavřela s jinými státy obchodní dohody. Tyto dohody odstranily řadu překážek obchodu, což usnadnilo prodej zboží a služeb na těchto trzích. V důsledku brexitu se může stát, že tyto obchodní dohody uzavřené EU již nebudou pro Velkou Británii platit.

Vyjádření k britské konkurenci na trhu EU a států, s nimiž EU uzavřela obchodní dohody

Pro Vaše britské konkurenty se možnosti přístupu na trh EU, tedy i trh ČR, stane obtížnějším. Vaši britští konkurenti možná nebudou mít zvýhodněný přístup, který v současnosti obchodní dohody uzavřené EU poskytují podnikům z EU, např. v Jižní Koreji nebo v Kanadě.

Ověřte si, zda chcete nebo můžete své konkurenční postavení na těchto trzích posílit.

Mohou Vám pomoci organizace na podporu obchodu, které mají o těchto trzích konkrétní informace:

Vyjádření ke změnám na českém trhu a na trhu EU

I když Vaše firma nemá s Velkou Británií přímé vztahy, trh ve Vašem odvětví se v důsledku brexitu může změnit. Brexit ztíží obchodní výměnu mezi Velkou Británií a ČR. Bude to však platit i pro obchod mezi Velkou Británií a Německem, Francií, Nizozemskem, Švédskem nebo Španělskem. Stručně řečeno, Vaši britští konkurenti budou mít s působením na trhu EU větší problémy.

Tato situace vytváří perspektivy pro české firmy, které působí v jiných státech EU. Rovněž to může podnítit další české nebo jiné evropské konkurenty k tomu, aby svou činnost zintenzívnili, právě proto, že obchod s Velkou Británií po brexitu už nebude tak snadný jako dosud.

Mohou Vám pomoci organizace na podporu obchodu, které mají o těchto trzích konkrétní informace:

Please check the required fields.

↑ Nahoru

Powered by jqueryform.com

Your form has been submitted. Thank You!

Odmítnutí odpovědnosti

Veškeré údaje uvedené v dotazníku májí pouze informativní charakter a nevyjadřují závazná stanoviska Ministerstva průmyslu a obchodu. Všechny podněty obsažené v tomto dotazníku vycházejí z dosavadních jednání, která však stále probíhají. Dokud nebudou jednání uzavřena a nebude jasné, kdy ke změnám dojde a v čem přesně budou spočívat, nemůžeme Vám poskytnout žádnou definitivní odpověď.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dělá vše proto, aby byly informace zde obsažené v případě potřeby aktualizovány.

Doporučujeme Vám, abyste nadále sledovali zpravodajství a veřejně dostupné informace týkajících se brexitu. Ministerstvo průmyslu a obchodu pravidelně informuje o aktualitách v rámci brexitu prostřednictvím serveru BusinessInfo.cz: https://www.businessinfo.cz/brexit a zároveň prostřednictvím Brexit linky: 800 133 331 (Zelená linka pro export)


Zdroj datwww.mpo.cz
Originálmpo.cz/cz/zahranicni-obchod/brexit
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V