Inovativní projekt sousedských dětských skupin

Inovativní projekt sousedských dětských skupin

SYSTÉMOVÁ ZMĚNA V OBLASTI SLADĚNÍ RODINNÉHO A PRACOVNÍHO ŽIVOTA PROSTŘEDNICTVÍM INOVATIVNÍHO KONCEPTU SOUSEDSKÝCH DĚTSKÝCH SKUPIN

Inovativní projekt sousedských dětských skupin reaguje na nedostatečnou kapacitu dostupných služeb péče o předškolní děti v ČR.

Rodiče se již dlouhodobě potýkají s problémem nedostatečné nabídky kvalitních, místně a finančně dostupných služeb péče o děti v předškolním věku, což vede k obtížnému sladění pracovního a rodinného života a jako důsledek ztěžuje jejich zpětné zapojení na trh práce. Z těchto důvodů se projekt bude snažit zjistit, jaké potřeby mají rodiče a pečující osoby a jakým případným bariérám při slaďování čelí.

Projekt se inspiruje zahraniční praxí sousedských dětských skupin, které můžeme najít například v Německu či Rakousku (Tagesmutter/Tagesvater).

Ministerstvo práce a sociálních věcí v současné době připravuje novelu zákona o dětských skupinách, ve které se chystá podpořit i nový typ dětské skupiny – sousedská dětská skupina. Na základě již funkčního modelu v zahraničí chce ministerstvo vyzkoušet a otestovat, jestli i v ČR bude o tuto novou službu zájem, a zda se jedná o efektivní nástroj.

Projekt přináší i určité změny. Pro rodiče s předškolními dětmi představuje novou možnost přívětivé služby ve skupině s rodinným prostředím a umožňuje sladění rodinného a pracovního života. Samospráva si bude moci ověřit v praxi nastavení koordinace a zapojení do podpory sousedských dětských skupin a získá tím cenné informace o potřebách rodičů či pečujících. MPSV může na základě zpracovaných dat připravovat legislativní změny, včetně nastavení financování.

Hlavním cílem projektu, jehož výhradním partnerem je kraj Vysočina, je pilotování nové služby péče o děti tzv. sousedské dětské skupiny.

Aktivity projektu:

  • Rozhovory se zapojenými aktéry – potencionální pečující, rodiče, zástupci krajů
  • Příprava metodiky pro poskytovatele sousedských dětských skupin a úředníky
  • Příprava e-learningové podpory pro poskytovatele služby péče o děti
  • Odborné konzultace

 Více informací o průběhu a podmínkách pilotního projektu se dozvíte  ZDE (471.6 kB).

Co je za námi

Přípravná fáze

  • Projekt má za sebou intenzivní přípravnou část. Během inkubační fáze se projekt zaměřoval na analýzu prostředí. Cílem terénního výzkumu bylo zjistit hlavní motivace rodičů při zavádění sousedských dětských skupin a nastavení parametrů sousedských dětských skupin vzhledem k očekávání potencionálních zřizovatelů sousedských dětských skupin.
  • Od druhé poloviny září 2023 proběhlo celkem 29 hloubkových rozhovorů. Mezi respondenty patřili zájemci z kulatého stolu na KÚ Vysočina (zástupci ORP, potencionální pečující a rodiče) a zájemci z řad široké veřejnosti, kteří byli osloveni pomocí kontaktů zájemců kulatého stolu (metoda snowball) nebo sami kontaktovali MPSV s ochotou se zapojit do projektu. Realizační tým provedl 4 rozhovory se zástupci ORP. U rozhovorů s potencionálními pečujícími jsme zjišťovali motivace zájemců se zapojit do sousedských dětských skupin, jaké bariéry vnímají při poskytování péče a celkové naladění na projekt. V neposlední řadě probíhaly rozhovory s rodiči, kteří měli zájem v budoucnu využívat služby péče o děti v sousedských dětských skupinách. Součástí rozhovorů byly i místy děti, které by v budoucnu službu využívaly.

Kde jsme teď

  • Projekt se momentálně nachází ve fázi těsně před spuštěním pilotáže. Zde musíme zdůraznit, že v rámci pilotáže projektu nedochází ke přímému testování sousedských dětských skupin, jak je navrhováno v novele zákona o dětských skupinách, ale jedná se o výzkumnou činnost, při které testujeme modely péče o děti v předškolním věku na základě novelou o dětských skupinách definovaném rámci.  

Co nás čeká

  • Během následujících měsíců budeme spolu s účastníky pilotáže procházet jednotlivé fáze pilotáže. Těmi jsou onboarding a adaptace. Během adaptační fáze si účastníci otestují administrační proces, který se váže k zřizování předškolní péče. V následující fázi adapatci si účastníci opilotují péči v domácnosti či jiných vhodných prostorách za přítomnosti rodiče. Cílem pilotáže je nejen testování modelů předškolní péče, ale i nastavování spolupráce mezi Úřadem práce ČR, potencionálními pečujícími a rodiči.

 

Projekt Systémová změna v oblasti sladění rodinného a pracovního života prostřednictvím inovativního konceptu sousedských dětských skupin je spolufinancován Evropskou unií.

Poslední aktualizace: 21. 3. 2024


Zdroj datwww.mpsv.cz
Originálmpsv.cz/web/cz/inovativni-projekt-sousedskych-detskych-skupin
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V