INFORMACE K VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU V ČR, MŠMT ČR

Informace o situaci okolo koronaviru a všech aktuálních opatření souvisejících s nouzovým stavem naleznete na speciálním webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz. Informace naleznete také na webu Úřadu vlády ČR

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů.


DOTAZY TÝKAJÍCÍ SE PROBLEMATIKY ŠKOLSTVÍ ZODPOVÍME NA MAILU KORONAVIRUS@MSMTCZ NEBO NA NĚKTERÉ Z NAŠICH LINEK:

+420 778 725 602

+420 771 139 398

+420 777 367 454 – dotazy týkající se středních škol, VOŠ a domovů mládeže

+420 775 866 639 – dotazy týkající se vysokých škol, vědy a výzkumu 

Linka je v provozu od 9.00 do 18.00 hodin


V oblasti školství vláda svým usnesením ze dne 12. 3. 2020 zakázala osobní přítomnost žáků a studentů při vzdělávání nebo studiu na:

  • základní umělecké školy (nově),
  • zájmové vzdělávání ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání (nově),
  • jazykové školy (nově),
  • jednoleté jazykové pomaturitní kurzy (nově),
  • základní školy
  • střední školy a konzervatoře,
  • vyšší odborné školy,
  • vysoké školy (více informací ZDE)

Usnesení vlády o vyhlášení nouzového stavu nahrazuje mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 10. 3. 2020.

Usnesení vlády se týká všech žáků a studentů. Na základní škole se týká také přípravných tříd a přípravného stupně základní školy speciální. Netýká se osobní přítomnosti zaměstnanců ve školách a školských zařízení.

Zákaz se ode dne 13. 3. 2020 nově týká základních uměleckých škol a jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky a také jednoletých kurzů cizích jazyků s denní výukou v institucích zapsaných v seznamu vzdělávacích institucí.

Zákaz nově rovněž dopadá od 13. 3. 2020 i na akce pořádané těmito školami pro žáky a studenty, jako jsou např. zotavovací akce či jiné podobné akce typu lyžařské zájezdy, školy v přírodě, výměnné pobyty. V případě již probíhajících akcí pořádaných školou je možné tyto akce dokončit.

Zákaz se nově od stejného data týká i zájmového vzdělávání ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání (pro děti, žáky a studenty i jiné účastníky), tj. školních družin, školních klubů a středisek volného času. Rovněž se týká soutěží a přehlídek bez ohledu na pořadatele.

Zákaz se již ode dne 11. 3. 2020 týká základních škol, včetně základních škol při zdravotnickém zařízení a základních škol speciálních, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol včetně provozu škol při zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, a to bez ohledu na zřizovatele – tedy veřejných, soukromých i církevních. Zákaz se týká i jiných akcí pořádaných školou pro žáky a studenty a také praktického vyučování na těchto školách včetně odborného výcviku.

Zákaz se týká prezenčního vzdělávání, tedy v ZŠ celého vzdělávání, v SŠ a VOŠ při denní, večerní případně kombinované formě vzdělávání při osobní účasti. Tam, kde to podmínky školy a žáků či studentů umožní, je možné používat nástroje „distančního vzdělávání/studia“. O využití těchto nástrojů rozhoduje ředitel školy.

Přestože se usnesení vlády výslovně netýká mateřských škol a lesních mateřských škol (a to soukromých ani veřejných), doporučujeme zvážit omezení nebo přerušení provozu mateřské školy. Podle § 3 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů, o omezení nebo přerušení provozu rozhoduje ředitel mateřské školy po projednání se zřizovatelem.

Rovněž byl usnesením vlády s účinností od 16. 3. 2020 (prozatím do 24. 3. 2020, 6:00) omezen volný pohyb osob v celé České republice. Obecně platí, že i v případech, kdy je nadále zajišťován provoz školy nebo školského zařízení (kupř. MŠ, zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy), je nutné respektovat při všech činnostech omezení plynoucí z mimořádných opatření přijatých v souvislostí se současnou epidemiologickou situací. Činnost škol a školských zařízení tedy musí v největší možné míře respektovat zákaz volného pohybu (s výjimkami vyjmenovanými v usnesení vlády), omezení pohybu na veřejně přístupných místech, příkaz pobytu v místě bydliště, příkaz omezení kontaktů s jinými osobami na nezbytně nutnou míru atd.

Spolu s tímto omezením vláda vyzvala zaměstnavatele, aby v maximální možné míře u svých zaměstnanců využili práci z domova, aby maximálně vyhověli případným žádostem o dovolenou či placené volno a aby omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele. Tam, kde to tedy provoz umožňuje, je nutné i toto respektovat.

Školní jídelny - žáci a studenti ZŠ, SŠ, konzervatoře a VOŠ nemají nárok na školní stravování. Poskytují-li však školní jídelny stravování pro veřejnost, mohou stravování prodávat i žákům. Cena stravování není regulována a určí ji ředitel příslušného zařízení.  Vždy však pouze jako „jídlo přes ulici (take away)“. Vedle toho však platí, že přítomnost pracovníků na pracovišti je nezbytné co nejvíce omezit. Vždy je nutné zachovat nezbytný rozsah činností, např. pokud školské zařízení poskytuje školské služby školního stravování rovněž pro MŠ nebo pro naplnění usnesení vlády ze dne 15. března č. 219, na základě kterého hejtmani mohou určit školu nebo školské zařízení pro zajištění péče o děti vybraných profesí (policie, zdravotní služby atd.).

Školská účelová zařízení - činnost pro žáky a studenty, která je vzděláváním, se zakazuje. Jiné činnosti doporučujeme přerušit nebo omezit v maximální možné míře. Kde to je možné, využít práce z domova.

Školská poradenská zařízení – činnosti vyžadující přítomnost pedagogických pracovníků na pracovišti doporučujeme omezit tak, že budou zajištěny pouze nejnutnější služby v souvislosti se zahájením školního roku (odklady) a případně maturitními a přijímacími zkouškami na střední školy (doporučení pro uzpůsobení či úpravu podmínek). U diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb je třeba vyhodnotit aktuální nezbytnost diagnostiky z dostupných informací u jednotlivých případů. Vzhledem ke skutečnosti, že se v této chvíli na většině škol prezenčně nevzdělává (netýká se však MŠ), bude zpravidla možné posunout vydání doporučení pro podpůrná opatření na pozdější dobu.

Školská výchovná a ubytovací zařízení - zákaz se jich přímo nedotýká, doporučujeme činnost omezit v maximální možné míře a činnost na pracovišti zajistit pouze takovým počtem pedagogických a jiných pracovníků, který vyžadují právní předpisy.

Zaměstnanci školy či školského zařízení:

  • Primárně ředitel školy přiděluje zaměstnancům (pedagogickým i nepedagogickým pracovníkům) práci (např. vzdělávání s využitím nástrojů distančního vzdělávání nebo výkon prací souvisejících s přímou pedagogickou činností). Ředitel je oprávněn nařídit, aby zaměstnanci konali práci na pracovišti zaměstnavatele. Vzhledem k doporučení vlády se preferuje, tam kde je to možné, výkon práce z domova, tzv. home office.
  • Nemůže-li ředitel školy pedagogickému pracovníkovi práci přidělovat, může mu určit dobu čerpání samostudia.
  • Pokud ředitel školy nemůže zaměstnanci (a to jak pedagogickému tak nepedagogickému) přidělovat práci, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele, za kterou zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Ošetřovné:

Pokud v souvislosti s usnesením vlády bude muset zaměstnanec pečovat o dítě mladší 10 let, pak zaměstnavatel je povinen omluvit jeho nepřítomnost v práci po dobu, kdy pečuje o dítě mladší 10 let. Není nutné kvůli žádosti o ošetřovné chodit do zařízení osobně, neboť může být elektronicky poslán vyplněný formulář, který poslouží jako omluvenka z práce. 

Zaměstnanec - rodič má právo a nárok na ošetřovné (jiná osoba pokud žije s dítětem ve společné domácnosti). Je proto na rozhodnutí zaměstnance, zda ošetřovné uplatní.

Usnesením vlády bylo rozhodnuto o dočasném zákazu vzdělávání na základních, středních i vyšších odborných školách. Při péči o dítě mladší 10 let (dítě, které ještě nedosáhlo 10 let věku), které nemůže z důvodu nařízené karantény docházet do školy, náleží zaměstnanci ošetřovné. Dle aktuálního výkladu Ministerstva práce a sociálních věcí a České správy sociálního zabezpečení, bude-li důsledkem současných opatření uzavření zařízení předškolní péče, bude postupováno stejným způsobem jako u klasických školních zařízení.

Více zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/informace-ke-koronaviru

https://www.cssz.cz/web/cz/-/doporuceny-postup-pro-podani-zadosti-o-osetrovne-pri-peci-o-dite-do-10-let-z-duvodu-uzavreni-skolskeho-detskeho-zarizeni-skoly-

Doporučený postup a formuláře zde:
Doporučený_postup_pro_podání_žádosti_o_ošetřovné_uzavření_škol
Tiskopis - ošetřovné

Tiskopis_osetrovne_skola


Zdroj datwww.msmt.cz
Originálmsmt.cz/informace-k-vyhlaseni-nouzoveho-stavu-v-cr
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V