Národní koordinační centrum prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti (NKCPU) – informace pro školy, MŠMT ČR

Centrum úrazové prevence (CÚP) vzniklo v roce 1997 jako reakce na tehdejší situaci v úrazovosti u nás, kdy ve srovnání s nejlepšími státy měla ČR až 4krát vyšší úrazovost. Proto se uskutečnilo několik výzkumných studií k mapování tehdejší situace a vytvoření podkladu pro strategii zlepšení tohoto alarmujícího stavu.

Během své existence se CÚP zapojilo do mezinárodních projektů a struktur, stalo se koordinujícím centrem pro program WHO Safe Community (Bezpečná komunita) a certifikujícím centrem pro program WHO International Safe School (Mezinárodni bezpečná škola).

Od roku 2011 se centrum stalo bází pro ustavení Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti pro děti (NKCPU). Smyslem tohoto centra je zavést systematický přístup k prevenci úrazů a násilí v ČR. Spojení problematiky úrazů neúmyslných a úmyslných následovalo mezinárodní trendy, které se snaží řešit úrazy a násilí společně, protože i rizikové a projektivní faktory jsou často stejné.

Aktivity NKCPU

  • Publikační činnost

Letáky:

Zde se snažíme jednoduchým a názorným způsobem upozornit na modelově se opakující nebezpečné situace a jejich prevenci.

Bulletin Aktuality v prevenci úrazů:

Poskytuje informace a upozorňuje veřejnost na nové a opakující se jevy na poli úrazovosti a rozebírá úrazové mechanizmy a vysvětluje, jak by měla být vedena prevence.  Rovněž se snaží působit edukativně, tak aby informace mohly čerpat a využívat další organizace (např. školy, mateřská centra atd.).

Brožury a studie:

Jsou určeny pro odbornou veřejnost anebo slouží ke vzdělávání odborníků. Studie jsou dále využívány jako podklady pro preventivní činnost a k návrhům preventivních strategii.     

Webové stránky centra (http://www.nkcpu.cz/):

Informace pro širokou veřejnost.

  • Edukační činnost  

Pořádání kurzů pro veřejnost.

Příprava akreditace kurzu WHO pro odborníky (TEACH VIP)

 

  • Podpora a konzultační činnost  

Pro organizace, které vstoupily do neziskových programů podporující preventivní činnost např: Mezinárodní bezpečné školy a Mezinárodní bezpečné mateřské školy, Bezpečné komunity.

 

  • Koordinační centrum 

Spojuje odborníky na prevenci pro celou oblast poruch zdraví ze zevních příčin, úrazů a násilí, kteří se zbývají jejich prevencí v nejrůznějších oblastech života dětí.

Partneři:

Národní koordinační centrum ve Fakultní nemocnici v Motole,

UK 3. lékařská fakulta - Ústav zdraví dětí a mládeže,

Fakultní nemocnice Brno, klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie.

 

  • Certifikující centrum pro program International Safe School 

Mezinárodní bezpečná škola – udělování certifikací.

  • Partner a  realizační pracoviště Národního akčního plánu pro Českou republiku

Jedna z hlavních činností je soustavná  spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví na tvorbě a realizaci Národního akčního plánu prevence dětských úrazů pro roky 2007-2017. Postupné zavádění efektivní prevence již přináší první výsledky ve snížení dětské úrazové úmrtnosti a nemocnosti, ale stále ještě máme dvojnásobnou úrazovost ve srovnání s nejlepšími státy Evropy.

  • Program Mezinárodní bezpečné školy

Mezinárodní bezpečné školy je program, který se snaží zahrnout všechny aspekty bezpečí ve školním prostředí, (ISS-International Safe School) do jednoduchého pojmu Bezpečná škola. Program zastřešuje aktivity, které vedou ke snížení úrazů a násilí ve školním prostředí a vychovávají děti a mládež k preventivnímu chování, které si osvojí na celý život.

 

Program Mezinárodní bezpečná škola vznikl v roce 2001 jako subsektor programu Světové zdravotnické organizace Mezinárodní Bezpečná komunita. Nositelem programu v České republice je Centrum úrazové prevence při fakultní nemocnici v Motole v Praze, které má statut certifikačního centra-International Safe School Certifying Centre. Jeho úkolem je koordinovat program, pomáhat při jeho šíření, spolupracovat s certifikovanými školami a posuzovat projekty škol, které se chtějí do programu zapojit. Dále pak vzdělávat a informovat veřejnost o strategii a využití programu pro Českou republiku. Program vychází z osvědčených pravidel a zásad, které se již léta používají v Bezpečných komunitách a jejich efektivita je prověřená, jako je výchova k prevenci úrazů, bezpečné prostředí, hřiště a sportoviště, bezpečná rekreace a sport, prevence násilí a podpora zdraví. Má pevně stanovené indikátory a kritéria, ale každá škola může pro svou situaci vytvořit projekt, který bude co nejvíce odpovídat jejím potřebám a situaci v dětské úrazovosti i bezpečnostní situaci v místě školy.

 

Základem přihlášení do certifikačního procesu je vytvoření vlastního projektu založeného na indikátorech a kritériích Mezinárodních bezpečných škol.

 

Program je postaven na následujících indikátorech:

  1. Realizační tým zahrnuje pracovníky školy (pedagogy, technické pracovníky a ostatní), ale také žáky, studenty i jejich zákonné zástupce. Realizační tým je zodpovědný za přípravu, realizaci i evaluaci programu Mezinárodní bezpečná škola. V čele realizačního týmu, jehož činnost je založena na partnerství a vzájemné spolupráci, stojí ředitel školy a jmenovaný člen školské rady.
  2. Strategie Mezinárodní bezpečné školy, která je zpracována realizačním týmem, ve spolupráci s vedením školy, školskou radou a rady Bezpečné komunity, pokud je zřízena.
  3. Školní program Mezinárodní bezpečná škola je dlouhodobý, trvalý a činný program, který vychází ze zvolené strategie a svými aktivitami směřuje k zajištění bezpečí a ochrany před úrazem pro všechny žáky školy.
  4. Zaměřuje se na rizikové skupiny a ty složky prostředí, které jsou identifikovány jako specificky nebezpečné.
  5. Škola má program dokumentující frekvenci a příčiny úrazů, jak neúmyslných, tak i úmyslných (násilí a sebepoškození).
  6. Evaluace je součástí programu: během programu - průběžné vyhodnocování účinnosti výsledků programu po určitých etapách realizace, stanovení proměnných a indikátorů, které budou měřeny a slouží k posouzení efektivity.
  7. Budoucí spoluúčast v síti Mezinárodních bezpečných škol na úrovni komunitní, národní a mezinárodní. 

Princip fungování a vytváření Mezinárodních bezpečných škol je ve vytvoření sítě škol, propagujících bezpečí, které jsou schopné své výsledky a poznatky sdílet a prezentovat jiným školám, či zástupcům komunity a jsou ochotné přihlásit se do sítě ISS.

 

Program může vhodně navazovat na program Zdravá škola, který obohatí a poskytne i nový pohled na ochranu zdraví.

 

Základní kroky pro přihlášení do programu:

 

1) zjistit aktuální potřebu prevence úrazů a násilí ve škole

2) porovnat s kritérii Mezinárodní bezpečné školy

3) podat vlastní projekt a zveřejnit jej na webových stránkách

4) vyhodnocení efektu programu – po alespoň dvouletém průběhu

5) žádost o evaluaci a certifikaci Centrem úrazové prevence

 

Více informací na webových stránkách NKCPU – http://www.nkcpu.cz/


Zdroj datwww.msmt.cz
Originálmsmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/narodni-koordinacni-centrum-prevence-urazu-nasili-a-podpory
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.