Česká republika přijala v rámci programu MEDEVAC devět Ukrajinců

Do České republiky přicestovali v úterý 14. července 2015 v rámci programu MEDEVAC občané Ukrajiny. Prostřednictvím humanitárního programu se bude v tuzemských nemocnicích léčit devět Ukrajinců, včetně dvou dětí. Armádní speciál CASA nejdříve přistál v Ostravě, kde vysadil dvojici těžce popálených hasičů z Kyjeva. Do Prahy pak putovalo dalších sedm lidí. Speciál dosedl na ranvej kbelského letiště v půl sedmé večer. Program MEDEVAC bude ještě letos pokračovat.  

„Jedná se převážně o vnitřně vysídlené občany, kteří žijí hlavně v oblasti Charkova,“ uvedla Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky. „Přijali jsme pět mužů a čtyři ženy, přičemž nejmladšímu pacientovi jsou teprve dva roky, nejstaršímu pětapadesát,“ dodala Novotná.
 
Pacienti byli transportováni do pražských nemocnic v Motole a na Bulovce a do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Dva těžce popálené muže přijala Fakultní nemocnice Ostrava. „Přivezli jsme vážně nemocné nebo těžce zraněné lidi, kteří budou potřebovat kardiopéči, péči pediatrickou nebo ortopedickou a popáleninovou,“ přiblížil vedoucí lékař programu Michal Mareček. „Dva muži, kteří se budou léčit v Ostravě, utrpěli zranění při výbuchu rafinerie u Kyjeva. Jsou to mladí muži, šanci na přežití mají,“ zhodnotil Mareček. „Přivezli jsme například i pána po třech infarktech a kvůli chorobě dýchacích cest osmnáctkrát operovanou holčičku.“ Jde tedy především o případy, které nejsou na Ukrajině příliš dobře řešitelné. Léčení v tuzemsku bude trvat několik týdnů. Pacienty předem vybrali čeští lékaři na začátku července. Popálení byli do České republiky přivezeni na základě spolupráce s kyjevským popáleninovým centrem. 
 
Program MEDEVAC Ukrajina 2015 byl realizován na základě usnesení vlády. Ta na letošní fungování programu vyčlenila padesát milionů korun, veškeré finanční prostředky však ještě nebyly vyčerpány. Ve druhém pololetí letošního roku se ještě počítá s vysláním lékařů do Jordánska, navíc se již připravuje mise do Keni a Kambodži. Mimo to je v plánu i školení lékařů z postižených oblastí.
 
Od roku 1993 bylo v rámci MEDEVACu v tuzemsku hospitalizováno 210 pacientů – převážně dětí – z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (10), Libye (20), Myanmaru (3), Sýrie (14) a Ukrajiny (39). Letos už bylo vysláno sedm lékařských týmů do Jordánska, přičemž pět provádělo lékařské úkony a dva připravovaly půdu pro vyslání mise, která se uskuteční v následujících měsících. Bylo odoperováno bezmála šedesát osob a vyšetřena zhruba stovka pacientů.
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a PR

Zdroj datwww.mvcr.cz
Originálmvcr.cz/clanek/ceska-republika-prijala-v-ramci-programu-medevac-devet-ukrajincu.aspx
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.