Elektronické občanské průkazy umožní přístup k online službám v celé EU

Evropská komise v prvním pololetí příštího roku představí návrh, podle kterého by se elektronické občanské průkazy (eID) mohly stát klíčem pro přístup k elektronickým službám ve všech členských státech EU. Jde o jeden z výsledků 6. ministerské konference k eGovernmentu, která se za účasti odborníku Ministerstva vnitra ČR uskutečnila 17. a 18. listopadu 2011 v polské Poznani. 

Elektronické občanské průkazy, které se v Česku začnou vydávat od ledna příštího roku, by tak např. mohl použít k založení firmy ve Slovinsku přes tamní internetový portál veřejné správy jak občan Slovinska, tak České republiky. Jde o další příklad toho, že projekty eGovernmentu nepřinášejí výhody jen občanům ve vlastní zemi, ale také boří virtuální hranice mezi státy.
 
Podrobnosti připravované legislativy přibližuje v praxi Jiří Průša, který říká: „Pokud členské státy umožňují přihlášení k online službám pomocí národního elektronického občanského průkazu, budou muset toto přihlášení umožnit i pomocí eID jiných členských států EU. Jedním z příkladů takové služby pak může být např. informační systém datových schránek.“
 
Přeshraniční eGovernment
Tzv. přeshraniční služby eGovernmentu byly hlavním tématem konference. Jejich rozvoj má přispět k vybudování tzv. jednotného digitálního trhu a umožnit občanům i podnikatelům, aby mohli využívat online služby veřejné správy spojené např. se studiem, prací či správou firmy odkudkoliv z Evropy.
 
Součástí konference bylo rovněž neformální setkání zástupců členských států. Právě v této souvislosti Evropská komise oznámila, že jejím cílem bude zajistit vzájemné uznávání elektronických občanských průkazů pro přihlašování ke službám eGovernmentu tak, aby elektronický občanský průkaz nebyl pouhou plastovou kartou s čipem.
 
Česko představilo Czech POINT i datové schránky
MV pak na konferenci vystavilo nejúspěšnější české projekty eGovernmentu. České barvy hájili hned dva zástupci: datové schránky a Czech POINT. „Oba tyto projekty představují nejen základní stavební kameny českého eGovernmentu, ale rovněž příklady přeshraničních služeb, kdy je Czech POINT možné nalézt nejen na téměř 7000 místech v České republice, ale rovněž na 39 zastupitelských úřadech a konzulátech v Česku i v zahraničí, a to od Amsterdamu přes Sydney a Washington až po Záhřeb,“ vysvětlil Jiří Průša.
 
Upozornil také, že výhody elektronické komunikace prostřednictvím datových schránek využijí rovněž občané, kteří často cestují do zahraničí. Ti ocení mj. možnost přečíst si své datové zprávy např. v pohodlí hotelového pokoje ze svého notebooku, tabletu či mobilního telefonu.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

Zdroj datwww.mvcr.cz
Originálmvcr.cz/clanek/elektronicke-obcanske-prukazy-umozni-pristup-k-online-sluzbam-v-cele-eu.aspx
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V