Uhlíková strategie – to je oč tu běží aneb zelený zlatý důl nejen pro Německo | Velvyslanectví České republiky v Berlíně

Uhlíková strategie – to je oč tu běží aneb zelený zlatý důl nejen pro Německo

17.01.2024 / 08:45 | Aktualizováno: 17.01.2024 / 10:12

Rozličné analýzy, strategie, ale koneckonců i dosavadní praxe v Německu charakterizují tzv. transformaci energetiky (Energiewende) obrazně jako střechu podpíranou třemi sloupy – energetickou efektivitou, obnovitelnými zdroji energie a strategickým managementem pro uložení zbytkových emisí CO2. O prvních dvou pilířích jsme několikrát referovali v předchozím zpravodajství, proto se tentokrát primárně zaměříme na třetí pilíř, tedy na problematiku ukládání CO2.
 

Jak vlastně vznešené sousloví strategie managementu pro využití nespotřebovaného CO2 dešifrovat? V podstatě existuje pouze velmi málo činností, při nichž nevzniká jako odpadní plyn oxid uhličitý. Při  dostatečné kumulaci jeho atomů dochází v zemské atmosféře ke vzniku tzv. skleníkových plynů, jejichž negativním projevem je oteplování této ochranné sféry. Smyslem uhlíkové strategie je tedy zabránit tomu, aby se tyto odpadní plyny jakožto zbytkové emise CO2 dostávaly do atmosféry. Doposud se však nepodařilo v plné míře využít tyto zbytkové emise tak, aby byly stoprocentně využity pro další upotřebení a nemusely být vypouštěny do ovzduší.

Kapitáni německého energetického průmyslu vynakládají stamiliony EUR na to, aby se nalezlo řešení tohoto problému. V branži se hlasitě mluví o tom, že kdo přijde s řešením jako první, vydělá miliardy EUR. Proto se hlavní německé společnosti předhání v lovu špičkových odborníků. Očekává se, že recept na komplexní využití skleníkových plynů bude znám za 5 let. Výzkum má v podstatě tři části, které se označují anglickým kódem CCUS – Carbon Capture, Utilization & Storage, tedy zachytávání a oddělení oxidu uhličitého z odpadních plynů, jeho využití a uložení resp. skladování. Posledně zmíněná fáze však představuje problém jak technický, tak právní. V SRN je totiž aktuální právní úpravou ukládání CO2 zakázáno. Spolková vláda sice pracuje v daném ohledu na změně legislativy, leč již nyní se objevují protesty proti uvolnění tohoto zákazu s ohledem na riziko poškození podzemního přírodního bohatství. Z technického hlediska se pak hledají další materiály či chemické báze, které by mohly posloužit k efektivnímu skladování energií. Momentálně jsou takto využívány tzv. materiály s fázovou změnou (PCM), což jsou složky umožňující latentní akumulaci tepla. Jde především o chemické sol, parafíny a esterové báze.

Největším producentem uhlíkových emisí je přirozeně německý průmysl, který se podílí plnou čtvrtinou na jejich celkovém stavu v SRN. Např. v roce 2021 činila agregátní produkce uhlíkových emisí v Německu 168 megatun, z toho podíl průmyslu byl odhadován na sumu mezi 40-50 miliony tun. Z tohoto čísla zaujímá 47 % spalování odpadů, 27 % cementářský průmysl, 14 % ocelářský průmysl, 9 % výroba vápna a 3 % chemický průmysl. Na cestě k dosažení uhlíkové neutrality pro SRN, jíž má být dosaženo do roku 2045, zaujímá rasantní snížení zplodin uhlíku a v důsledku toho tvorby skleníkových plynů klíčovou pozici. Proto vznikají specializované firmy jako např. společnost Carboneer (www.carboneer.earth), která se zabývá zpracováním studií na předmětné téma. Podle jedné z nich mohou náklady na skladování uhlíkových imisí dosáhnout hodnoty až 285 EUR za tunu. Hraje se tedy o mnohamiliardový byznys s perspektivou tučných výnosů na minimálně příští dvě dekády.

Problematika zachytávání a ukládání CO2 bude i jedním z témat největšího německého energetického veletrhu E-world energy & water, který se letos uskuteční v termínu 20.-22.2. v Essenu. Více informací naleznete na:  https://www.e-world-essen.com/en/

Autor: Jaroslav Knot, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Berlíně

 



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/berlin/cz/obchod_a_ekonomika/aktuality/uhlikova_strategie_to_je_oc_tu_bezi_aneb.html
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.