Belgický investiční pakt ve výši 150 miliard euro | Velvyslanectví České republiky v Bruselu

Belgický investiční pakt ve výši 150 miliard euro

03.10.2018 / 15:49 | Aktualizováno: 10.05.2024 / 13:47

Belgický předseda vlády Michel oznámil navýšení Investičního paktu na 150 mld. euro s plánem investic do 2030.  Na investicích se stejnou měrou bude podílet státní a soukromý sektor s cílem navýšit celkové veřejné investice (2,2% HDP ve 2017) a stanovit dlouhodobé cíle pro celou zemi. Investiční pakt bude podporovat šest oblastí a ke každé z nich byly Strategickou komisí vybrané priority. Jedná se o digitální agendu, kybernetickou bezpečnost, vzdělávání, zdravotní péči, energetiku a mobilitu. Investiční pakt by mohl vést i k příležitostem pro české firmy.

Belgický předseda vlády Charles Michel nyní oznámil další navýšení Investičního paktu (přesně Národního paktu pro strategické investice), o kterém poprvé veřejně informoval na jaře 2017.  Původní částka vzrostla z 30 mld. rychle na 60 mld. euro a nyní dokonce na 150 mld. euro. Týká se investic v časovém horizontu do roku 2030. Polovina financování bude pocházet z veřejného sektoru a druhá ze soukromého. Podle předsedy vlády Michela „Zaměstnanost a investice tvoří magický tandem vedoucí k prosperitě.“

Předseda Strategické komise Investičního paktu Michel Delbaere (bývalý prezident Vlámské obchodní komory VOKA) vysvětlil, že „Každé investované euro by mělo přinést 1,7 euro do deseti let a 2,7 euro do dvaceti let.“ Pakt by měl přinést zhruba 55 mld. euro nových veřejných investic – zbylé veřejné peníze budou k dispozici díky změně priorit a realokacím v rámci veřejného rozpočtu. Belgie chce takto navýšit veřejné investice ze současných 2,2% HDP (za 2017), jelikož průměr OECD činí 3,2% a 5,5% bylo belgickou realitou v 70. letech.

Investiční pakt se týká šesti oblastí: digitální agenda, kybernetická bezpečnost, vzdělávání, zdravotní péče, energetika a mobilita. Ke každé oblasti vznikla pracovní skupina, která zpracovala zprávu a doporučení s tím, že nyní Strategické komise vydala celkovou doporučující zprávu (o zhruba sto stranách), co by měly být prioritní témata v jednotlivých oblastech. Spolupráce probíhala napříč soukromým i veřejným sektorem, zapojily se i univerzity. Doporučení jsou následující:

  1. Digitální agenda by měla mít rozpočet ve výši 28 až 32 mld. (2/3 z privátního sektoru) s cílem přejít na 5G a 5. generaci mobilů, zlepšit digitální infrastrukturu v řadě sektorů, pokrýt maximálně tzv. bílé zóny bez signálu a podpořit vznik start-upů.
  2. Kybernetická bezpečnost s 15 mld. (z toho 2/3 z veřejných zdrojů) by se měla zlepšit bezpečnost komerčních transakcí a transakcí všeobecně v momentě velkého vytížení sítí.
  3. Vzdělávání s 12 mld. z veřejných zdrojů by mělo posílit digitalizaci, univerzitní výzkum, školení pracovníků a posílení vzdělávání dětí ve věku 3 až 6 let.
  4. Zdravotní péče se 7,5 až 9,5 mld. (2/3 z veřejných zdrojů) by měla získat prostředky na nové technologie, inovace a integraci dat.
  5. Energetika se 60 mld. (85% z privátního sektoru) by měla cílit na zvýšení energetické efektivnosti veřejných budov, sítí, skladování, obnovitelné energie a ukončení využívání jaderné energie.
  6. Mobilita s 22 až 27 mld. (3/4 z veřejných zdrojů) by se měla zaměřit na rozvoj a údržbu dopravních sítí, podporu inteligentní mobility a železničních sítí. V plánu je dokončení sítě regionálních příměstských vlaků RER nebo i renovace nádraží.

Z možných investičních oblastí byla upozaděna možnost obnovy budov soudů či věznic, která byla ještě živě diskutována na jaře letošního roku. Je zajímavé poznamenat, že na federální úrovni bude financováno jen několik málo projektů, jelikož 3 belgické regiony a 3 jazyková společenství si rozdělí zhruba 90% veřejných výdajů.

České firmy by mohly nalézt příležitosti pro spolupráci zejména v oblasti dopravy, energetiky či ICT. V dopravě jsou české firmy velmi konkurenceschopné cenou. Energetika je pak velké téma zejména kvůli masivní podpoře zelené politiky ve městech. Digitální agenda a kybernatická bezpečnost nabízejí široké možnosti uplatnění pro české firmy podílející se na projektech Smart Cities či vývoji průmyslu 4.0. 

Autorka: Tamara Katuščák, zástupkyně velvyslance na Velvyslanectví ČR v Bruselu



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/brussels/cz/obchodne_ekonomicky_usek/ekonomicke_a_obchodni_aktuality/x2018/belgicky_investicn...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V