Rozhovor ministra Tomáše Petříčka pro Deník N | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Rozhovor ministra Tomáše Petříčka pro Deník N

11.01.2019 / 10:44 | Aktualizováno: 11.01.2019 / 12:02

 

Deník N | 10.1.2019 | Autor: Lukáš Prchal, Michael Švec

Premiér Andrej Babiš řekl, že čínský velvyslanec lhal o obsahu jejich schůzky z konce loňského roku, kde řešili varování českého kybernetického úřadu před firmami Huawei a ZTE. Nicméně z jednání neexistuje žádný zápis. Je to běžné?


Pokud šlo o neformální setkání pana premiéra s panem velvyslancem, věřím, že i pan premiér k tomu přistupoval jako k neformálnímu setkání. Nemyslím si tedy, že udělal nějakou zásadní chybu, když nenechal pořídit záznam.


Naše vztahy s Čínou mají být postavené na rovnocenném partnerství. Pokud čínský velvyslanec zveřejní ze schůzky s premiérem vyjádření, které neodpovídá jejímu obsahu, svědčí to o tom, že k nám Peking přistupuje jako k rovnocennému partnerovi?


Se všemi partnery mluvím na základě vzájemného respektu. Zároveň je třeba dodržovat pravidla. Věřím, že obě strany mají zájem rozvíjet vzájemnou spolupráci. Patří sem i skutečnost, že Česká republika bude otevírat témata, jako jsou lidská práva. A to i díky tomu, že jsme členem Rady OSN pro lidská práva. Budeme toho aktivně využívat. Vzájemný respekt je základ pro úspěšný rozvoj vztahů mezi dvěma zeměmi.


Česká republika v tomto směru žádnou chybu neudělala. Stejně jako my respektujeme, že si Čína sama rozhoduje o kybernetické bezpečnosti, tak i my máme právo si rozhodnout, co je v zájmu bezpečnosti naší země.


Zmínil jste téma lidských práv. Když znovu přijede do Česka dalajláma, setkáte se s ním?


Zastáváme politiku jedné Číny. Vnímám, že je tato záležitost pro čínskou stranu citlivá, a vzájemné vztahy musí být založené respektu. Pokud to čínská strana vnímá jako porušení svých základních principů, tak bychom to s ní nejdřív museli vyjednat.


Nezachoval byste se tedy jako bývalí ministři Herman nebo Schwarzenberg, kteří se s dalajlámou setkali?


Držím se oficiální politiky České republiky a my uznáváme územní celistvost jedné Číny.


Nyní plánujete cestu na Ukrajinu, kde už několik let český ministr nebyl. Co si od cesty slibujete?


Ukrajina je náš blízký partner a spojenec. A je důležitá, klíčová pro naši bezpečnost.


Proč je klíčová pro evropskou bezpečnost?


Čelí tlaku svého většího souseda na vlastní státní suverenitu. A já věřím, že nikdo nebude zpochybňovat, že Ukrajinci mají právo rozhodnout, kam budou směřovat a na jakých základech chtějí stavět svou společnost. Na Ukrajině se musí upevňovat právní stát a musí se tam upevňovat občanská společnost. Ukrajina by ale mohla rychleji přijímat určité reformy, které přispějí k lepšímu životu jejích občanů.


I to je jedno z témat, které chcete otevírat při cestě na Ukrajinu?


Ano. protože to má dopady i na české zájmy. Chceme, aby Ukrajina byla zemí, kde právo je vymahatelné, kde se dodržují smlouvy a kde naše podniky budou mít ochranu před nezákonnými kroky. Ukrajina je partner s velkým ekonomickým potenciálem. Řada českých firem má zájem tam investovat, ale zatím nemají garantovanou ochranu investic, tak od toho zatím ustupují.


Chcete se při návštěvě Ukrajiny podívat i mimo Kyjev?


Program se upřesňuje, ale rád bych navštívil východní část Ukrajiny, což je důležitý region pro ukrajinské hospodářství. Chci si udělat obrázek o tom, jaká je tam situace. Dochází tam k blokádě ukrajinských přístavů v Azovském moři. Negativně se proto stavíme ke snahám anexe Azovského moře a k omezování svobodné plavby v Kerčské úžině. Rád bych také kvůli konfliktu s Ruskem viděl, co se tam skutečně děje.


Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis nedávno v rozhovoru pro Deník N v nadsázce řekl, že Česko by mělo být Ukrajincům vděčné za to, že poslední dvě tři dekády budovali naši zemi. A že by si za to zasloužili aspoň malý pomník. Co si o tom nápadu myslíte?


Že bychom postavili sochu ukrajinskému dělníkovi? Jako sociální demokrat si myslím, že socha neznámého dělníka by mohla být symbolická. Ukrajinci patří k nejvýznamnější zahraniční komunitě v Česku a přispívají k ekonomické prosperitě našeho státu.


Na Twitter jste napsal, že kritiku bývalého prezidenta Václava Klause i jeho syna, poslance ODS Václava Klause mladšího, berete jako ocenění své práce. V čem?


Kdyby mě konzervativní politici jako páni Klausové chválili, jako sociální demokrat bych vnímal, že v zahraniční politice dělám něco špatně. Víme, jaké jsou postoje obou pánů k našemu členství v Evropské unii, jaké jsou jejich postoje ke strategickým zájmům republiky. Já se hlásím k Evropské unii a k NATO. Navíc bychom si měli připomenout, že přihlášku do EU podal Václav Klaus starší. My musíme být aktivním členem, který pouze nekritizuje, ale přichází s návrhy, jak Evropu změnit a pomoct lidem a Unii.


Kromě zmíněných pánů jste si našel i další vlivné kritiky, třeba prezidenta Zemana nebo šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.


Já si ale kritiky nehledám, oni si našli mě. Dělám pouze svou práci a dodržuji zahraniční koncepci a programové prohlášení vlády. Máme proevropskou zahraniční politiku a já jen dělám to, co jsme si schválili: Boj proti terorismu, posilování obranyschopnosti země a zabýváme se i u Klausů neoblíbeným tématem klimatických změn. Patříme do střední Evropy, do Evropské unie a do NATO.


V případě Klausů kritiku vysvětlujete tím, že jsou konzervativci. Ale čím si ji vysvětlujete u prezidenta Zemana, který byl dlouhá léta sociálním demokratem?


Předpokládám, že s panem prezidentem si budeme schopni vysvětlit otázky, kde můžeme mít do jisté míry jiné názory, na nadcházející schůzce ústavních činitelů. Ale v zásadních bodech mají tato vláda i prezident podobný názor na věc. Pan prezident nikdy neřekl, že bychom neměli být členem Evropské unie, byl na summitu NATO, podporuje naše zapojení do misí Severoatlantické aliance. Jde tedy pouze o dílčí otázky, které chci s panem prezidentem probrat.


Vaše názory na současné Rusko či dění na Ukrajině popuzují i komunisty, o něž se vláda opírá. Neříkal jste si, že byste kvůli tomu třeba vystupoval umírněněji?


Pan předseda Filip mi své výtky osobně neřekl.


Ale jsou veřejně známé.


Jsou to jen vzkazy přes média. Komunistická strana nakonec není součástí této koalice, protože v řadě zahraničněpolitických otázek se s hnutím ANO a sociální demokracií rozchází. V tomto směru pouze pracuji na tom, abychom prosazovali programové prohlášení této vlády a program ČSSD a v tom mám podporu jak předsedy Jana Hamáčka, tak i kolegů v sociální demokracii, alespoň jejich většiny.


Komunisté vznášejí vůči panu premiérovi různé požadavky. Netýkají se některé z nich i oblasti zahraniční politiky?


Žádný požadavek k naší zahraniční politice jsem z jejich strany nezaznamenal.


Nemáte tedy důvod z těchto jasných pozic ustupovat?


ČSSD stála u klíčových milníků naší novodobé historie. Za sociálnědemokratických vlád jsme vstoupili jak do NATO, tak do Evropské unie. A nemám rozhodně chuť měnit nic na tom, k čemu se sociální demokracie přihlásila. Toto je pozice vlády a měnit programové prohlášení v tuto chvíli nikdo nechce.
Premiér mi žádné výhrady neřekl


Pan premiér už avizoval, že v tomto roce může dojít ke změnám ve vládě. Nejčastěji se skloňuje jméno ministra dopravy Dana Ťoka a to vaše. Máte informace, že by premiér o vaší možné výměně mluvil třeba s vaším stranickým šéfem Hamáčkem?


Od pana premiéra jsem zatím vůči své práci neslyšel žádné výhrady, které by měly vést k mému odvolání. Nemám ani informace, že by o tom mluvil s někým z vedení sociální demokracie. Zatím nevnímám žádný tlak na to, abych ze své funkce odešel. V základních otázkách orientace naší zahraniční politiky se s panem premiérem shodujeme.


Takže neočekáváte, že byste byl vyměněn.


I pan premiér řekl, že to není otázka nejbližších týdnů či měsíců.


Oznámil jste, že budete kandidovat na místopředsedu ČSSD. Pokud uspějete, bude jistě těžší vás z vlády odvolat.


Mé rozhodnutí kandidovat do vedení je motivováno především tím, že chci zlepšit tvář sociální demokracie. V několika posledních volbách jsme nedopadli úplně nejlépe, ČSSD se musí změnit a zabojovat o důvěru občanů. Chci na sjezdu prosazovat zejména čitelnější program a vizi pro naši společnost včetně jasné zahraničněpolitické orientace, ale například i snižování rozdílu mezi mzdami zaměstnanců u nás a v západní Evropě, potřebu být neustále na špici průmyslových trendů, s čímž souvisí i změny v českém vzdělávacím systému, aby se děti jen nebiflovaly, ale získaly i schopnosti, s nimiž se pak uplatní na pracovním trhu.


Chcete kandidovat na řadového místopředsedu, nebo máte zájem i o pozici prvního místopředsedy?


Na řadového místopředsedu. Rád bych kandidoval do vedení i proto, že se zajímám o programovou debatu v ČSSD. Od řady ostatních stran se odlišujeme právě tím, že máme velmi živou programovou debatu. A je důležité, aby ČSSD ukázala, že je důvěryhodnou alternativou k různým populistům, což se týče SPD nebo Klause mladšího. My nabízíme realizovatelná řešení.


V ČSSD se periodicky vrací debata, jestli je pro ni prospěšné setrvávat ve vládě. Je z vašeho pohledu tato vláda úspěšná?


Z pohledu ČSSD úspěšná je, protože se nám podařilo prosadit celou řadu priorit zejména v sociální oblasti, s nimiž do této spolupráce šla. To jsou klíčové otázky, proč nakonec většina našich členů vstup do vlády podpořila – sociální demokracii se zaprvé podařilo do programového prohlášení dostat dost ze svého programu a za tu krátkou dobu osmi měsíců se podařilo udělat hodně velkých kroků, které ČSSD na začátku chtěla.


Takže pokud se tato debata znovu otevře, jako místopředseda byste svým spolustraníkům říkal: Podívejte se, kolik jsme udělali dobré práce?


S tím jsme do té spolupráce šli.


Ale zdaleka ne všichni ve straně s tím souhlasili.


ČSSD je ale demokratická strana. Šedesát procent členů řeklo, že do koalice půjdeme a budeme prosazovat svůj program. Nejsme populisti. Chováme se zodpovědně a chceme pracovat, aby se v naší zemi žilo líp. Aby se rodiny nemusely na konci měsíce koukat, jestli tam ta poslední stovka ještě je, a abychom zajistili to, že Česko bude nadále průmyslovou zemí a abychom zachytili trendy, které zajistí naši konkurenceschopnost i do budoucna.


Když ČSSD hodnotila předchozí koalici, říkala: Nedařilo se nám své úspěchy prodávat, protože nám je přebralo ANO a Andrej Babiš. Teď už se vám to daří?


Věřím, že se to daří, ale stále máme co zlepšovat.


Aktuálně se ministryně Maláčová a Schillerová přou o to, kdo prosadil zvýšení minimální mzdy.


To je jeden z řady důvodů, proč by ČSSD po sjezdu měla mít mnohem jednodušší a jasnější poselství, co v té vládě vlastně děláme a jaké jsou naše priority. A také v oblasti zahraniční politiky by sociální demokracie měla navenek mluvit jedním hlasem. Mezi sebou si to můžeme vyjasnit, ale ven musíme jít se srozumitelným názorem a být jednotní. Deklarujeme proevropskou orientaci strany, pak ale zaznívají hlasy, které zpochybňují význam našeho členství v EU. To je proud, ke kterému se neřadím a s nímž se názorově neshoduji.



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/archivy/clanky_a_projevy_ministru/clanky_a_projevy_ministra_petricka_20...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.