V Itálii zemřela herečka Jitka Frantová Pelikánová | Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

V Itálii zemřela herečka Jitka Frantová Pelikánová

21.04.2020 / 09:50 | Aktualizováno: 21.04.2020 / 11:37

 

Ve věku 87 let v Itálii zemřela česká divadelní a televizní herečka z exilové vlny po roce 1968 Jitka Frantová Pelikánová, manželka Jiřího Pelikána, ředitele Československé televize z období Pražského jara a vydavatelé exilových Listů.

Jitka Frantová Pelikánová odešla s manželem  do exilu na počátku normalizace v Československu v roce 1969. Jako divadelní herečka vystupovala nejen v Itálii, ale i v Německu a Rakousku. Ve svých představeních propagovala především intelektuální a filozofická témata z dílny českých i italských autorů (Karel Čapek – Věc Makropulos,  Luigi Pirandello – Sei personaggi in cerca d´autore / Šest postav hledá autora). Celkem ztvárnila osm desítek rolí. Po Sametové revoluci vystupovala znovu také v ČR, nejčastěji v Praze a v Brně, i když trvale žít již zůstala v Římě. Za svou činnost získala několik významných ocenění (mj. italská cena Protagonisti v roce 1994 nebo v roce 2015 medaile Za zásluhy z rukou prezidenta České republiky). Kromě umělecké tvorby se Jitka Frantová angažovala také v činnosti svého manžela Jiřího.

Jiří Pelikán stál se svou ženou za vydáváním důležitého exilového časopisu Listy. Toto periodikum nejen formálně spojovalo československý disent a československý exil, ale i jednotlivé vlny české emigrace 1948 a 1968, ještě v 70. letech nepropojitelné. Nepochybným úspěchem Jiřího Pelikána bylo vytvoření benátského „Bienále disentu“ v 80. letech v Itálii. Jednalo se o formalizovanou platformu zástupců ze všech středoevropských a východoevropských zemí k vyjádření nesouhlasu se situací v rozdělené Evropě. Pelikánova znalost souvislostí byla nedocenitelná. Pelikán vstoupil do italské politiky, a dokonce byl dvakrát zvolen do Evropského parlamentu (za evropské socialisty). Ani tam nikdy nepřestal připomínat evropským politikům tzv. Československou otázku jako věc svědomí, která byla pro některé evropské politiky nepříjemným tématem. Po Jiřím Pelikánovi, který zemřel v roce 1999, byly pojmenovány ulice v Římě a v Miláně. Jitka Frantová přispěla k zachování tzv. Pelikánova archivu s dokumentací a korespondencí  s evropskými politiky a členy disentu. Tento archiv, který dnes vlastní  italská poslanecká sněmovna, je jakousi pamětí československého disentu v Itálii v době normalizace.



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/aktualni_informace/v_italii_zemrela_herecka_jitka_frantova.h...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.