Pohled na regiony 2016 - nové vydání publikace OECD o regionálních nerovnostech | Stálá mise České republiky při OECD v Paříži

Pohled na regiony 2016 - nové vydání publikace OECD o regionálních nerovnostech

28.06.2016 / 15:13 | Aktualizováno: 28.06.2016 / 15:20

V červnu 2016 bylo zveřejněno nové vydání publikace OECD Pohled na regiony (Regions at a Glance 2016), které na základě vybraných ukazatelů blahobytu a kvality života zkoumá rozdíly mezi regiony v členských státech OECD a přínos těchto regionů pro národní ekonomický růst. Cílem analýzy je posouzení pokroku v inkluzivním a udržitelném rozvoji v regionech a městských oblastech v zemích OECD a lepší pochopení regionálních rozdílů, které může přispět ke zvýšení blahobytu a prosperity na národní i globální úrovni.

Výsledky analýzy OECD poukazují na značné rozdíly mezi jednotlivými regiony v členských státech OECD. V období 2000 – 2013 se podle OECD zvětšily rozdíly mezi jednotlivými regiony v oblasti příjmů domácností, kvalitě bydlení, bezpečnosti či životního prostředí. Rozdíl v disponibilním příjmu na obyvatele mezi nejbohatšími a nejchudšími regiony zemí OECD se v letech 2000 - 2013 zvětšoval v průměru o 1,5% ročně. Ve srovnání s rokem 1995 se rozdíly v příjmech nejvíce zvýšily na Slovensku, v Austrálii, ČR a Kanadě. Naopak v Itálii, Maďarsku, Německu, Finsku či Slovinsku se rozdíly zmenšily.

Nejvyšších rozdílů mezi regiony v míře nezaměstnanosti (20%) bylo dosaženo v Itálii, Španělsku a Turecku, což je pro srovnání stejná úroveň rozdílu mezi celostátní mírou nezaměstnanosti Řecka a Norska. Průměrná míra nezaměstnanosti v členských státech OECD v roce 2015 činila 7,3%, což je o 1,7% více než v roce 2007.

Většina členských států OECD naopak dokázala zmírnit rozdíly mezi jednotlivými regiony v oblasti vzdělávání a přístupu k internetu. Všechny regiony ČR např. patří do skupiny 20% regionů nejlépe hodnocených z hlediska vzdělávání, přičemž Praha se v této oblasti zařadila mezi 5% nejlépe hodnocených regionů.

Z analýzy OECD také vyplývá, že v zemích OECD došlo k pětinásobnému zvýšení počtu starších obyvatel, což je stejné zvýšení jako u ostatních věkových skupin během posledních 15 let. Šanci na dožití 80 let při narození v současnosti mají obyvatelé v 55% regionů v zemích OECD. V každém z regionů lze přitom očekávat, že žena bude žít minimálně o 6 let déle než muž. Životní spokojenost je nejvyšší ve švýcarských regionech a naopak nejnižší v Maďarsku.

Publikaci doplňují internetové stránky OECD s výsledky u jednotlivých ukazatelů pro všechny regiony členských států OECD (OECD Regional Well-Being website).

 

        Relativní výkonnost regionů ČR v jednotlivých oblastech blahobytu a kvality života

Zdroj: OECD Regional Well-Being



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/oecd.paris/cz/zpravy_udalosti_aktuality/pohled_na_regiony_2016_nove_vydani.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.