Růst kanadské ekonomiky | Velvyslanectví České republiky v Ottawě

Růst kanadské ekonomiky

31.07.2017 / 20:43 | Aktualizováno: 19.09.2019 / 16:24

Kanadská ekonomika zaznamenává poměrně silný hospodářský růst, kdy reálný růst HDP za 1. čtvrtletí t. r. dosáhl 3,7 % a ve srovnání s 4. čtvrtletí minulého roku vzrostl o 2,6 %. Podíl na tomto výsledku má rekordní hodnota zahraničního obchodu, dovoz do otevřené kanadské ekonomiky vzrostl o 2,4 %, především díky vyššímu dovozu dopravních prostředků a energetických produktů. Jedná se mnohdy položky, které vychází z Mapy oborových příležitostí. Zároveň se navýšila hodnota vývozu, a to o 1,3 %.  Důvodem byla významná transakce s drahými kovy a slitinami drahých kovů. Růst průmyslového výroby v dubnu t. r. dosáhl 3,5 %. Došlo rovněž k mírnému nárůstu počtu obyvatel, v Kanadě nyní podle aktualizovaných statistik žije 36 591 241 obyvatel.

Nezaměstnanost

Míra nezaměstnanosti se v Kanadě oproti minulému čtvrtletí mírně snížila, a to z 6,7 % v březnu, na současných 6,5% v měsíci květnu t. r., ve srovnání s předešlými roky se nezaměstnanost mírně snižuje. Ve druhém čtvrtletí t. r. se zaměstnanost zvýšila o 0,6 % (tj. o 103 tis. více zaměstnaných) a jedná se tak již o čtvrtý po sobě jdoucí období růstu, zároveň jde o největší čtvrtletní nárůst od roku 2010. Zaměstnanost se nejvíce zvýšila v provinciích Québec (+3,0 %) a British Columbia (+4,4 %). V provincii Alberta zůstala míra zaměstnanosti relativně stálá a nezaměstnanost poklesla o 0,4 % na současných 7,4 %, v Ontariu došlo k mírnému meziročnímu zvýšení zaměstnanosti, a to o 1,1 %. Nejvíce lidí bylo zaměstnáno v technickém a vědeckém sektoru (+4,7 %, především v oblasti designu systémů pro PC), zemědělském sektoru, snížení nastalo v oblasti obchodu, stavebnictví i jiných podpůrných službách (-3,0 %). O 1,9 % se zvýšila zaměstnanost v privátním sektoru, ve veřejném sektoru došlo k navýšení o 2,9 %.

Inflace – index spotřebitelských cen

Míra inflace se snížila na 1,3 % a jedná se tak o nejnižší míru inflace od listopadu loňského roku (v lednu 2017 inflace činila 2,1 %). Podle Statistics Canada ceny klesly na polovinu v osmi hlavních dílčích složkách indexu. Ceny oblečení a obuvi se snížily a cena benzínu se jen mírně zvýšila oproti předešlým měsícům, a tím výrazně přispěla ke zpomalení růstu inflace.  

Mezinárodní obchod

Kanadský mezinárodní obchod dosáhl v posledních měsících poměrně rekordních čísel, celkové obchodní aktivity dosáhly v květnu t. r. až na 99 mld. CAD. Oproti stejnému období minulého roku to představuje 13,8 % nárůst. Obchodní bilance v květnu t. r. činila -1,1 mld. CAD.  Kanadský dovoz vzrostl o 2,4 % na 49,8 mld. CAD, což je šestý po sobě následující měsíční nárůst. 

To dokazuje, že se ekonomice daří, poptávka roste a existují tak příležitosti pro zahraniční / české exportéry. Příčinou je především větší dovoz letadel (+46 %), motorových dopravních prostředků a dílů (+3,7 %), které zaznamenávají nárůst již pět po sobě jdoucích měsíců či energetických produktů (+6,5 %) – vyšší poptávka po zahraničních ropných produktech byla zapříčiněna především plánovanou údržbou kanadských rafinerií. Objem vzrostl o 1,8 % a ceny o 0,6 %, meziročně se kanadský vývoz navýšil o 10,2 %. Nárůst dovozu byl zaznamenán i z USA, které jsou kanadským největším obchodním partnerem, dovoz se zvýšil o 3,6% na rekordních 33 mld. CAD – hlavní obchodní komoditou v tomto období byly letadla a motorová vozidla.

Od dubna do května mírně poklesl kanadských dolar zhruba o 10 centů vůči americkému dolaru, nižší hodnota kanadského dolaru by měla napomoci růstu vývozu. Od té doby kanadský dolar posiluje, v současné době se cena USD pohybuje kolem 79 centů za 1 CAD (v pondělí 24.7.2017 kanadský dolar – loonie – dokonce překonal hranici 80 centů, což je vůbec největší hodnota za poslední dva roky).

Vývoz vzrostl o 1,3 % na 48,7 mld. CAD, a to z důvodu vyššího vývozu surového zlata. Velkým důvodem byl i vyšší vývoz motorových vozidel (+3,6 %), a to na hodnotu 8,5 mld. CAD, z motorových vozidel se pak jednalo o nárůst vývozu osobních automobilů a lehkých nákladních automobilů (+3,0 %). Vývoz těchto dvou typů vozidel dosáhl 5,8 mld. CAD. Další významnou vývozní komoditou byly kovové/nekovové minerální výrobky (+11,1 %), cena vývozu dosáhla v květnu rekordních 6,2 mld. CAD. Kanada také vyvezla do Velké Británie velké množství surového zlata (drahé kovy a slitiny drahých kovů v hodnotě 731 mil. CAD), většinou ve formě převodu aktiv v bankovním sektoru. Naopak vývoz energetických produktů poklesl, především vývoz ropy a surového asfaltu, a to o celých 9,0 %, celkově ceny těchto komodit poklesly o 8,2 % a objem vývozu klesl o 0,9 %.

Do zemí EU vyvezla letos Kanada od ledna do května zboží v hodnotě téměř 17 mld. CAD, což je zhruba o 1 mld. CAD více než za stejné období v minulém roce. Naopak dovoz z EU dosáhl za stejné období hodnoty 27 mld. CAD (25 mld. CAD za 1-5/2016). Za rok 2016 mířilo nejvíce kanadského zboží do Velké Británie (18 mld. CAD), SRN (4,4 mld. CAD), Nizozemska (3 mld. CAD), Francie (3,5 mld. CAD), Itálie (2,5 mld. CAD) a Belgie (3,3 mld. CAD).

ČR k měsíci květnu vykazovala při vzájemném obratu 213 mil. USD kladné saldo obchodní bilance s Kanadou ve výši 14,7 mil. USD, a to po záporné bilanci zaznamenané během prvního čtvrtletí t. r. Hodnota dovozu z Kanady se ve srovnání se stejným obdobím minulého roku výrazně zvýšila, a to na 99 tis. USD. Stejně tak i vývoz z ČR do Kanady se zvýšil zhruba o 10 % a za prvních pět měsíců t. r. činil 114 mil. USD, nejčastější vývozní položkou byly stroje a dopravní prostředky, průmyslové spotřební zboží, železo, ocel a syntetický kaučuk, konstrukční materiál pro železnice nebo kolejnice ze železa a oceli.

Zvýšení úrokové sazby

Kanadská centrální banka začátkem července t. r. poprvé za sedm let zvýšila střednědobou úrokovou sazbu, a to z 0,5% na 0,75%. Největší banky v Kanadě již zareagovaly na tuto intervenci tím, že zvýšily své základní sazby o čtvrtinu procentního bodu na 2,95 %. Tento zásah pomohl i posílení kanadského dolaru na současných 80 centů, protože se předpokládá, že investoři se budou v nadcházejících měsících snažit o další zvýšení sazeb. Předešlá nižší úroková sazba měla Kanaďany povzbudit k hypotečním půjčkám, které určovaly ceny domů, výstavby, a to především v oblasti Toronta a Vancouveru. Nová vyšší sazba by tak měla zklidnit trh s bydlením a zbrzdit nákupy automobilů a jiných spotřebních položek.

CETA

Během nedávného setkání skupiny zemí G20 v Hamburku se potvrdil závazek Kanady a EU vůči mezinárodnímu obchodnímu systému a bylo stanoveno datum pro zahájení prozatímního provádění dohody CETA na 21. září 2017. Tento termín podle kanadské strany dává čas k přijetí všech nezbytných prováděcích opatření. Samotná dohoda pak vstoupí v definitivní platnost ve chvíli, kdy parlamenty všech členských zemí EU ratifikují znění dohody podle svých vnitrostátních ústavních požadavků.

Podrobnější informace je možné nalézt zde.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Ottawě



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/ottawa/cz/obchod_a_ekonomika/archiv/rust_kanadske_ekonomiky.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.