Český dirigent Jakub Hrůša protagonistou oslav 75.výročí vzniku Italské republiky | Velvyslanectví České republiky v Římě

Český dirigent Jakub Hrůša protagonistou oslav 75.výročí vzniku Italské republiky

02.06.2021 / 13:45 | Aktualizováno: 07.06.2021 / 15:14

Dne 1. června 2021 se uskutečnil  slavnostní koncert na čestném nádvoří prezidentského paláce Quirinale v Římě v podání orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením českého dirigenta, mistra Jakuba Hrůši. Koncertu na počest 75. výročí vzniku Italské republiky se na pozvání prezidenta Sergia Mattarelly účastnil diplomatický sbor akreditovaný v Italské republice. Českou republiku oficiálně reprezentovala velvyslankyně ČR v Itálii, Hana Hubáčková, která mistra Hrůšu následně přivítala i na zastupitelském úřadě ČR.

Hlavními protagonisty slavnostního večera byl orchestr Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Jakuba Hrůši a baletní hvězdy Roberto Bolle a Virna Toppi.

Jakub Hrůša patří k nejuznávanějším mladým dirigentům na mezinárodní scéně. Před římským publikem se v čele tohoto orchestru představil již v posledních sezonách – v roce 2016 při interpretaci Smetanova symfonického díla Má Vlast, a se dvěma dalšími velmi úspěšnými koncerty v letech 2018 a 2019.

Jakub Hrůša a prezident Italské republiky Sergio Mattarella

Program slavnostního koncertu zahrnoval výběr skladeb, které vzdávají hold Itálii: od živého finále Symfonie č. 4 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, známé jako "Italiana", přes předehru Římského karnevalu Hectora Berlioze, která se rovněž vyznačuje bujarým "italským" rytmem, úryvky ze Soirées musicales Benjamina Brittena (Marcia, Canzonetta, Tirolese a Tarantella), po skladbu La battaglia di Ponte Milvio, převzatou ze symfonické básně Gli affreschi di Piero della Francesca, kterou napsal český skladatel Bohuslav Martinů v roce 1955 poté, co obdivoval cyklus fresek dochovaných v bazilice San Francesco v Arezzu. Koncert, který se setkal s douhým aplausem publika, uzavřel valčík Rose del Sud, jehož klavírní verzi věnoval Johann Strauss II. Savojskému Umbertu I., a Capriccio Italiano, které P.I. Čajkovskij začal komponovat během svého pobytu v Římě v lednu 1880.

Jakub Hrůša je jedním z nejaktivnějších a nevlivnějších reprezentantů české hudební kultury a české dirigentské školy ve světě. Pravidelně hostuje u předních orchestrů jakými jsou například Newyorská, Vídeňská i Berlínská filharmonie. V současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a londýnského Philharmonia Orchestra. V roce 2015 mu byla udělena cena Sira Charlese Mackerrase určené mladým dirigentům do čtyřiceti let, a v letošním roce Cena Antonína Dvořáka za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Je rovněž držitelem prestižní ceny BBC Music Magazine Award.

přijetí na zastupitelském úřadě ČR v Římě



Zdroj datwww.mzv.cz
Originálmzv.cz/rome/cz/kultura_kursy_cestiny_a_krajanske_spolky/cesky_dirigent_jakub_hrusa_protagonistou.htm...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V