Národní shromáždění československé / Poslanecká sněmovna1920 – 1925

 

Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1127.

Návrh

poslanců Dra Rašína, Dra Lukavského a soudruhů

na stanovení dnů svátečních a odstranění jiných svátků náboženských.

Národní shromáždění račiž se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ................................................................ 1920,

jímž se stanoví dny sváteční a odstraňují jiné svátky náboženské.

Národní shromážděni republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

V území republiky Československé uznávají se za dny sváteční — připadnou-li na všední den — 1. květen, 28. říjen, druhý svátek vánoční po Božím hodě vánočním, pondělí velikonoční a pondělí svatodušní.

§ 2.

Žádné jiné dni sváteční, zavedené, jednotlivými společnostmi náboženskými, neuznávají se pro práci ve veřejných i soukromých úřadech, na školách a u soudů, a zrušují se ustanovení zákonů, jimiž byly pro jednání před úřady a soudy, pro prázdno ve školách uznávány.

§ 3.

Všecka ustanovení kolektivních a jiných smluv námezdních a služebních, kterými mimo dny v § 1 uvedené uznávati se ještě jiné dny za dni sváteční a v nich úplný, neb částečný klid práce se stanoví aneb za prácí v těchto dnech konanou příplatky vyšší mzdy se určují, pozbývají platnosti.

§ 4.

Provedení zákona ukládá se celé vládě.

§ 5.

Zákon nabývá účinnosti 8. dne po svém vyhlášení.

Odůvodnění.

V naší republice slaveny jsou jakožto svátky zasvěcené pod vlivem ustanovení církve katolické mnohé dny, takže množství pracovních dnů proti zemím protestantským je značně menší. Tím trpí výkonnost úřadů státních, škol veřejných i soukromých a soudů. Vzhledem k tomu, že zavedena je 8hodinná doba pracovní a mimo to zavádí se anglická sobota a přísný klid nedělní, event. náhradní den odpočinkový, jest hromadění svátků často do prostřed týdne připadajících národohospodářsky škodlivé.

Církev katolická již před válkou zanášela se myšlenkou, podstatně zmenšiti počet dnů svátečních a přeložiti svěcení jich event. na neděli, ale válka zamezila provedení tohoto úmyslu.

Při rozmanitosti konfesí, které v naší republice jsou, je potřebí, aby docíleno bylo jednoty pro státní život veřejný a pro život hospodářský a to tím spíše, že nemůže se pokládati za znesvěcení památného dne, bude-li všude pracováno.

Formálně navrhuje se přikázání návrhu právnímu výboru. — Finanční náklad nebude žádný, naopak stát bude míti úspory v režii, bude-li se ve svátcích v úřadech pracovat.

V Praze dne 19. prosince 1920.

Dr. Rašín, Dr. Lukavský,

Dr. Matoušek, Dr. Hajn, Mašek, Dyk, Bergman, Veverka, Hudec, Stejskal, Modráček, inž. Novák, inž. Bečka, Purkyňová, Zavřel, Dr. Kramář, G. Navrátil, Petrovický, Špaček, Votruba, Dr. Stránský.


Zdroj datwww.psp.cz
Originálpsp.cz/eknih/1920ns/ps/tisky/t1127_00.htm
Zobrazit sloupec