Národní shromáždění československé / Poslanecká sněmovna1925 – 1929

 


POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1926
II. volební období. 2. zasedání.

228.

Návrh

poslanců Ant. Hampla, R. Tayerle a soudruhů na změnu zákona ze dne 3. dubna 1925, č. 65 Sb. z. a n. o svátcích a památných dnech republiky Československé.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne.................

kterým se mění zákon ze dne 3. dubna 1925, č. 65 Sb. z. a n. o svátcích a památných dnech republiky Československé.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

1. Posavadní předpisy o svátcích platí s výhradou ustanovení § 4 napříště pro tyto dny: 1. leden, 6. leden, pondělí velikonoční, pondělí letnicové, Boží tělo, 15. srpen, 1. listopad, 25. a 26. prosinec.

2. Tím se mění § 1 zákona ze dne 3 dubna 1925, č. 65 Sb. z. a n.

Čl. II.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provede jej ministr vnitra v do hodě se zúčastněnými ministry.

Důvody.

Již při usnášení svátkového zákona č. 65/1925 Sb. z. a n. bylo vyslovováno očekávání, že obecné mínění těžko se přizpůsobí úpravě, která zrušuje vánoční, velikonoční a svatodušní dvojsvátky. Očekávání toto se potvrdilo. Svátkový zákon v oné části, která zasáhla rušivě tuto dlouhověkou zvyklost, jest pociťován jako příliš krutý.

Instituce jarních, letních a zimních dvojsvátků nemá v podstatě do sebe nic církevního. Naopak, jejich tradice je dávno předcírkevní a předkřesťanská.

Přítomná osnova, zavádějíc mezi svátky opětně pondělí velikonoční a letnicové, jakož i druhy svátek vánoční, ruší současně v náhradu tyto dny, jakožto státem uznávané svátky: Nanebevstoupení Páně Petra a Pavla a 8. prosinec. Ruší je jednak vzhledem k tomu, že jejich výlučná konfesní povaha zvláště vyniká, jednak vzhledem k jejich časovému umístění. Po jejich zrušení a za současného zavedení tří dvojsvátků budou dny prázdně v roce rovnoměrněji rozděleny.

Podepsaní doporučují, aby návrh byl přikázán výboru ústavně-právnímu.

V Praze dne 20. března 1926.

Hampl, Tayerle,

Bechyně, Bečko, V. Beneš, Biňovec, Brodecký, Brožík, dr. Dérer, Geršl, Prokeš, A. Chalupa, R. Chalupa, Chalupník, Jaša, Johanis, Karpíšková, Klein, Koudelka, Kříž, inž. Nečas, Pik, Remeš, Srba, Stivín, Svoboda, Tomášek.


Zdroj datwww.psp.cz
Originálpsp.cz/eknih/1925ns/ps/tisky/t0228_00.htm
Zobrazit sloupec