Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna 1993 – 1996

Zápis 

 

z 59. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

 

konané dne 1. - 2. března 1995

 

Přítomni:

(přiložená listina přítomných)

 

Schůzi výboru v 10.10 hodin zahájil předseda výboru M. SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Zásady ústavního zákona, kterým se doplňuje ústavní zákon České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložené poslanci J. Navrátilem a dalšími

(tisk 1456)

 

2. Zásady zákona o státních svátcích, svátcích a významných památných dnech, předožené poslancem P. Tollnerem a dalšími (tisk 1445)

 

3. Zásady zákona o státních svátcích a významných památných dnech, předložené poslancem J. Drápelou a dalšími (tisk 1495)

 

4. Zásady ústavního zákona o referendu, předložené poslancem Z. Trojanem a dalšími (tisk 1427)

 

5. Zásady ústavního zákona o lidovém hlasování, předložené poslancem J. Ortmanem a dalšími (tisk 1425)

 

6. Návrh poslance Josefa Janečka na vydání zákona o ocenění národního boje za osvobození (tisk 1475)

 

7. Návrh poslanců Roberta Koláře a Václava Krásy na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon České národní rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými pravidly České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky), ve znění zákona České národní rady č. 579/1991 Sb., zákona České národní rady č. 166/1992 Sb., zákona České národní rady č. 321/1992 Sb., zákona České národní rady č. 10/1993 Sb., a zákona České národní rady č. 189/1993 Sb. (tisk 1476)

 

8. Návrh poslance E. Jaroše a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 37/1989 Sb., o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, ve znění zákona č. 425/1990/ Sb. (tisk 1449)

 

9. Pojistné plány na rok 1995 Zdravotní pojišťovny RADIX a Zdravotní pojišťovny SPORT

 

10. Zásady zákona o sociální pomoci (tisk 1357)

 

11. Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznávaných v roce 1995 (tisk 1506)

 

12. Sdělení předsedy

 

13. Různé

 

Schválený pořad schůze podpořilo 12 poslanců, všichni zúčastnění.

 

K bodu 1:

 

Poslanec ŠTRAIT odůvodnil zásady ústavního zákona, kterými se doplňuje ústavní zákon České národní rady č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, předložené poslanci J. Navrátilem a a dalšími (tisk 1456).

 

V krátkém odůvodnění uvedl, že zákon především definuje standardní představu o bydlení. Zpravodajem k tomuto zákonu byl MUDr. R. DOSTÁL, CSc., který doporučil v případě novelování ústavy věnovat se zásadnějším záležitostem, které jsou již zakotveny v ústavě a tímto návrhem doporučil se zabývat až později.

 

V obecné rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, VÁCHALOVÁ, KRÁSA, ČERBÁK, RAŠKA. Z rozpravy vyplynulo, že předkládané zásady jsou značně deklaratorní, je problematické vymáhání nárokových práv, které definují, k zásahu do ústavy, která je vážným dokumentem, by se mělo přistupovat pouze v zásadních případech. V rozpravě vystoupili poslanci KRÁSA, MAZALOVÁ, ŠTRAIT, RAŠKA a SYKA, ČERBÁK, VÁCHALOVÁ. Poslankyně VÁCHALOVÁ navrhla přerušit projednávání tohoto bodu. Návrh nebyl přijat. 3 poslanci pro, 4 se zdrželi a 4 proti. Na návrh zpravodaje se hlasovalo o nesouhlasu se zásadami. Návrh byl přijat (10 poslanců pro, 1 proti, 1 se zdržel).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl poslanec MUDr. R. DOSTAL, CSc. návrh usnesení č. 180/95, které bylo přijato (11 poslanců pro, 1 proti).

 

K bodu 2:

Před začátkem projednávání obou tisků navrhl předseda výboru MUDr. M. SYKA procedurální návrh projednávat oba tisky společně. Tento návrh byl přijat.

 

Zásady zákona o státních svátcích, svátcích a významných památných dnech předložené poslancem P. Tollnerem a dalšími (tisk 1425) odůvodnil poslanec V. DOBAL. Jako přednost zákona vyzdvihl především vyváženost, která směřuje k většímu uvědomění státnosti a důležitých a významných dnů pro národ. Zásady o státních svátcích významných památných dnech předložených poslancem Drápelou a dalšími tisk 1395 odůvodnil poslanec J. DRÁPELA.

 

Zpravodajem k oběma tiskům byl poslanec J. ZAHRADNIČEK, který kladně zhodnotil návrh poslance P. Tollnera a dalších (tisk 1445), který např. povyšuje svátek Svatého Václava, který je tradičně svátkem, vztahujícím se k české státnosti. Po projednání doporučil návrh zásad přijmout. K návrhu poslance Drápely a dalších (tisk 1495) měl výhrady ke stanovení Žižkovy smrti jako významného dne, osobně pokládá období husitství za spíše nešťastnou historickou dobu. V obecné rozpravě vystoupili poslanci: GJURIČ, KRÁSA, SYKA, DRÁPELA, JAROŠ. Byl zmiňován především význam slavení svátků a významných dnů jako zásadní kulturní věci, která podporuje vztah k tradici.

 

V podrobné rozpravě k tisku 1445 vystoupil poslanec JAROŠ k zásadě číslo 1, dále poslanec KRÁSA k zásadě číslo 1. Oba návrhy byly přijaty. Návrh poslance Jaroše - 11 poslanců pro, 3 se zdrželi, 3 proti, návrh poslance Krásy - 9 poslanců pro, 3 proti, ostatní se zdrželi.

 

V další rozpravě vystoupil poslanec JAROŠ k zásadě číslo 2 - návrh nebyl přijat. Celkový souhlas se zákonem vyslovilo 11 poslanců, 6 se zdrželo. Návrh usnesení podpořilo 181/95, který přednesl poslanec ZAHRADNÍČEK. Usnesení bylo přijato. 10 poslanců pro, 5 se zdrželo. Návrh usnesení k tisku 1495 č. 182/1995 vzít návrh zásad na vědomí. 11 poslanců pro, 4 se zdrželi.

 

Schůze výboru pokračovala ve 13,30 hodin projednáváním zásad ústavního zákona o referendu, předložené poslancem Trojanem a dalšími (tisk 1427). Návrh zákona především přináší definici referenda. Odůvodnění k zásadám ústavního zákona o lidovém hlasováním předložené poslancem J. Ortmanem a dalšími, (tisk 1425) přednesl poslanec J. ORTMAN, který zhodnotil předkládaný návrh zásad jako vyváženější a pokládá je za jednu z nezbytných naplnění ústavy. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec

V. KRÁSA, který podpořil myšlenku J. Ortmana o tom, že obecný zákon o referendech není příliš vhodný, nicméně je třeba si položit otázku o mechanizmu rozhodování při omezení suverenity státu.

 

V rozpravě vystoupili poslanci MAZALOVÁ, GJURIČ, ORTMAN, bylo diskutováno zda předkládané návrhy zákonů nejsou příliš předčasné.

 

V podrobné rozpravě k tisku 1427 vystoupil poslanec KRÁSA s návrhem vyslovit nesouhlas. Tento návrh podpořilo 10 poslanců. Návrh usnesení k tomuto bodu byl přijat. Hlasování o tisku 1425 k návrhu vyslovit nesouhlas se zásadami. (4 poslanci pro, 4 proti. Poslankyně VÁCHALOVÁ vznesla návrh k zásadám ústavního zákona o referendu (tisk 1425) tyto zásady vzít na vědomí. 10 poslanců pro, návrh byl přijat.

 

Na závěr projednávání těchto bodů přednesl poslanec V. KRÁSA návrh usnesení č. 183/1995 k tisku 1427, které bylo přijato, (12 poslanců pro), a usnesení č. 184/1995 k tisku 1425, usnesení bylo rovněž přijato (14 poslanců pro.)

 

K bodu 6:

 

Návrh poslance J. JANEČKA na vydání zákona o ocenění národního boje za osvobození odůvodnil poslanec J. JANEČEK. Upozornil, že zákon řeší otázku příslušníků České armády v zahraničí, kteří byli po roce 1948 perzekuováni za svoji účast

v západním odboji. Hlavní předmět zákona je zavést řádový den pro propůjčení a udělování vyznamenání. Tímto dnem by mělo být 8. 5. 1995. Rovněž zákon zavádí poskytnutím jednorázové peněžní částky a to ve výši 100 000 Kč nebo 50 000 Kčs podle míry účasti. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec A. GJURIČ. Upozornil, že zákon se zabývá subtilním tématem a řadou kontroverzních témat, jako je např. problematika účasti v KSČ jako jeden z důvodů pro neudělení vyznamenání a jednorázové peněžní částky podle tohoto zákona. Dr. ČERBÁK se dotázal na datum 15. 2. 1940, které se v zásadě č. 4 vymezuje okruh osob, kterých se zákon nebude týkat. Zpravodaj upozornil, že v tomto datumu bylo přijato usnesení ÚV KSČ k zahraničnímu odboji, kde bylo jasně definováno, že západní zahraniční odboj bude potírán. V další rozpravě vystoupili ČERBÁK, GJURIČ, ŠTRAIT, JANEČEK. Byla diskutována především otázka, zda v této době rozhodovat o tom, kdo se účastnil odboje pozitivně a kdo naopak. Po poslancích vystoupili zástupci zahraničního odboje pan PERNICKÝ, pplk. KULIČKA, kteří poslance upozornili především na to, že zákon se týká členů Čsl. armády, kde na rozdíl od občanů jsou o všech vojácích vedeny záznamy a lze doložit, kdo odporuje či kdo neodporuje smyslu tohoto zákona. Předseda výboru po rozpravě přerušil projednávání tohoto bodu s tím, že výbor vyčká stanoviska vlády.

 

K bodu 7:

 

Návrh poslanců R. Koláře, V. Krásy, atd. tisk (1476) odůvodnil poslanec KRÁSA, který především upozornil na stnovisko vlády, které bylo rozdáno všem poslancům a které doporučuje odložit projednávání tohoto zákona ve výborech s tím, že vláda předkládá návrh téměř identický.

 

V rozpravě vystoupili FISCHEROVÁ, KRÁSA, SYKA, ČERBÁK.

Na závěr diskuse o proceduře navrhl poslanec MUDr. M. SYKA postupovat jako u všech poslaneckých návrhů, tedy pokud je vládní předloha v dohlednu, posečkat na tuto vládní předlohu a projednávat společně. Při hlasování o projednání tohoto návrhu zákona byli 2 poslanci pro, ostatní se zdrželi. Návrh nebyl přijat. K bodu nebylo přijato žádné usnesení

 

K bodu 8:

 

Návrh poslance E. Jaroše a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 37/1989 o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi, ve znění zákona č. 245/1990 Sb. (tisk 1449) odůvodnil poslanec MUDr. E. JAROŠ. Upozornil,že současný zákon č. 37/1989 již neodpovídá úrovni poznání v této oblasti. Zákon je motivován především ochranou nekuřáků před kuřáky. Zpravodajem k tomuto bodu byl poslanec ČERBÁK, který upozornil, na existenci stanoviska vlády, které je nesouhlasné. S výhradami vlády souhlasí především v bodě 2, 7, 8 a 9.

 

V rozpravě vystoupila poslankyně MAZALOVÁ, která podpořila ideu zákona a poslanec JAROŠ. V podrobné rozpravě vystoupili poslanci KRÁSA, SYKA, NĚMČÍK, BUREŠ. Pro souhlas s návrhem zákona se vyslovilo 10 poslanců, proti 2. Tento návrh zákona byl přijat. Usnesení číslo 185/1995 přednesl poslanec MUDr. M. ČERBÁK., Usnesení bylo přijato. (11 poslanců pro, 1 proti.)

 

Pokračování dne 2. 3. 1995.

 

Schůzi výboru zahájil v 9,15 hodin předseda MUDr. M. SYKA.

 

K bodu 1:

 

Pojistné plány na rok 1995 Zdravotní pojišťovny RADIX a Zdravotní pojišťovny SPORT odůvodnil náměstek ministra práce a sociálních věcí Jaroslav DOSTAL, CSc. V pořadí jde již o 25. a 26. schválenou pojišťovnou. K tomuto bodu byl zpravodajem ing. RAŠKA, který uvedl vzhledem k tomu, že byly dodrženy pravidla stanovené ministerstvem financí, navrhl usnesení, kterým výbor pro sociální politiku a zdravotnictví schvaluje tyto pojistné plány.

 

V rozpravě vystoupili poslanci SYKA, JAROŠ.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl ing. M. RAŠKA návrh usnesení č. 186/1995, které bylo přijato všemi hlasy (16 poslanců pro).

 

K bodu 10:

 

Návrh zásad zákona o sociální pomoci (tisk 1367) pokračoval v přerušeném jednání. V úvodu vystoupil zpravodaj k tomuto tisku PhDr. A. GJURIČ, který uvedl,že jde o hybridní návrh zásad zákona. Zákon je založen na filozofii životního minima.

Z připomínek veřejnosti zpravodaj rezultuje závěr, že tento zákon není tím, čím by měl být. Navrhl vytvořit pracovní skupinu, která by se zabývala dopracování návrhu zásad.

 

V obecné rozpravě vystoupili poslanci KRÁSA, VÁCHALOVÁ, MAZALOVÁ, kteří potvrdili, že předložený zákon poněkud konzervuje současný stav. Návrh vytvořit pracovní skupinu podpořil předkladatel Jaroslav DOSTAL, CSc., náměstek ministra, který podotkl, že po vytvoření pracovní skupiny se bude nad návrhem zákona jednat snáze. Pro ustavení skupiny poslanců, které se zúčastní poslanec KRÁSA, VÁCHALOVÁ, JANEČEK, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, GJURIČ se vyslovilo 15 poslanců. Návrh byl přijat. Na závěr projednávání tohoto bodu byl přednesen návrh usnesení č. 187/1995, který byl poslanci jednomyslně přijat (16 pro).

 

Z časových důvodů byl zařazen k projednání vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 287/1993 Sb., o působnosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a opatřeních s tím souvisejících (tisk 1432). Návrh zákona uvedl hlavní hygienik

MUDr. Jiří VYTLAČIL. Za Státní úřad pro jadernou bezpečnost se zúčastnil ing. KLOUDA. MUDr. VYTLAČIL uvedl, že návrh zákona především přináší sloučení dvou inspekcí, působících v oblasti jaderné bezpečnosti do kompetence Státního úřadu jaderné bezpečnosti.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl MUDr. E. JAROŠ, který vyslovil řadu věcných i formálních výhrad.

 

V rozpravě vystoupili VYTLAČIL, KLOUDA, kteří se vyjádřili k některým podnětům, které vzešli ze zpravodajské zprávy. Šlo spíše o připomínkování, zda do diskuse k tomuto zákonu byli účastni i ministerstvo obrany a ministerstvo vnitra. Poslanec JAROŠ v obecné rozpravě doporučil návrh vrátit k přepracování. Předkladatelé se domnívají, že tento stav v podstatě znamená odmítnutí této koncepce a že jej lze těžko dopracovat. Lepší variantu řešení nemá. Dále byla diskutována otázka rizikových pracovišť. Podrobnou rozpravu řídil místopředseda PhDr. J. NĚMČÍK.

V podrobné rozpravě vystoupili JAROŠ, ČERBÁK, JANEČEK. Poslanec LOM vznesl pochybnost k některým údajům uvedeným v důvodové zprávě, především v předpokládaných úsporách z kapitoly ministra zdravotnictví.

 

Na závěr bylo navrženo přerušit projednávání tohoto bodu. Tento návrh byl přijat. (7 poslanců pro, 6 se zdrželo). Vládní návrh zákona o zvýšení vyplácených důchodů a důchodů přiznávaných v roce 1995 (tisk 1506) odůvodnil náměstek ministra práce a sociálních věcí Jaroslav DOSTAL, CSc. Upozornil, že se týká všech důchodů i maximálních hranic. Zpravodajkyně k tomuto bodu byla poslankyně H. LAGOVÁ, která měla výhrady k určitému dvousložkovému pojetí důchodů. V rozpravě vystoupili KRÁL, DOSTÁL, LAGOVÁ, byla diskutována otázka úrovně důchodů v porovnání s rokem 1990. Mimo jiné bylo uvedeno, že v současné době se nevyskytuje žádný důchodce za hranicí životního minima, neboť jediného zdroje příjmů pro jednotlivce nebo či pro osobu je s určitou rezervou nad hranicí životního minima.

 

V podrobné rozpravě vystoupila poslankyně LAGOVÁ s úpravou k § 1, která v podstatě měla odbourat dvousložkovou koncepci důchodů. Návrh nebyl přijat (4 pro, 6 proti.) Pro celek zákona se vyslovilo 13 poslanců pro. Návrh usnesení č. 188/1995 přednesla poslankyně H. LAGOVÁ. Návrh byl přijat všemi hlasy (14 poslanců pro).

 

Na závěr schůze byl zařazen nový bod Seznam investičních akcí. K bodu vystoupil ing. JUNG k seznamu navrhovaných investičních akcí po uspořené dotaci pro FN Motol, pro zdravotnická zařízení, která jsou v kompetenci Ministerstva zdravotnictví. PhDr. J. NĚMČÍK přednesl návrh usnesení č. 189/1995 k seznamu navrhovaných investičních akcí, které předložil ministr zdravotnictví výboru pro sociální politiku a zdravotnictví dopisem ze dne 20. února 1995.

 

V rozpravě k tomuto usnesení vystoupili JUNG, SYKA, ČERBÁK, JAROŠ, BUREŠ, LOM. Na závěr projednávání tohoto bodu se v usnesení doporučuje ministru financí, aby podle seznamu investičních akcí profinancování z kapitoly všeobecné pokladní správy bylo převedeno 300 mil Kč z dotací původně určených pro FN Motol, předložených ministrem zdravotnictví dne 20. února 1995, aby podle tohoto seznamu ministr financí uvolnil dotace pro zdravotnické organizace, které jsou v gesci ministerstva zdravotnictví. Návrh usnesení č. 189/1995byl přijat (13 poslanců pro, 2 se zdrželi).

 

Na závěr projednávání seznámil předseda výboru poslance s dopisem adresovaným na předsedu Poslanecké sněmovny pana Milana Uhdeho od regional sympozium WPA, které požádalo o převzetí záštity z ke konferenci pořádané WPA. Po diskusi, ve které vystoupili poslanci ČERBÁK, GJURIČ, NĚMČÍK, SYKA vyplynul názor, že jako vhodnější by se jevil postup, aby tuto záštitu převzal jeden z místopředsedů Poslanecké sněmovny, který je zodpovědný za resort zdravotnictví.

 

Schůze výboru skončila ve 12,45 hodin.

 

V Praze 6. dubna 1995

 

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 

Zdroj datwww.psp.cz
Originálpsp.cz/eknih/1993ps/vybory/vspz/zapis/zx059.htm
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.