Spořicí státní dluhopisy

odbor 20 - Řízení státního dluhu a finančního majetku

Vydáno

Aktualizováno 15. 6. 2020

Je tomu již více než 100 let, kdy se otcové zakladatelé zasloužili o vznik samostatné Československé republiky a započali tak novou éru českých a slovenských dějin. Přes veškerá úskalí, kterými si mladý stát musel projít, se podařilo jej zachovat až dodnes. Nezlomila nás druhá světová válka a německá okupace, ani komunistický režim a život pod vlivem Sovětského svazu za železnou oponou. Naši občané vždy s neutuchající vírou bojovali za svobodu a demokratické principy. A právě z tohoto důvodu jsme mohli v roce 2018 oslavit již stoleté výročí naší republiky a také rok 2019 se nesl v duchu oslav dalšího významného výročí, a to 100 let české měny.

Ministerstvo financí při příležitosti těchto významných jubileí emituje nové státní dluhopisy, které nesou název Dluhopis Republiky a které směřují k českým občanům. Právě na občanech stát stojí, na nich do velké míry záleží, jak se naší republice daří nebo nedaří, a proto by také měli mít možnost získat výhody, jako je stabilita, spolehlivost a důvěryhodnost, které s sebou státní dluhopisy nesou.

Všem občanům tak chceme dát možnost připomenout si stoleté výročí a být hrdými držiteli některého z typů Dluhopisu Republiky.

Dluhopis Republiky

Jde o státní dluhopisy pro občany emitované při příležitosti výročí 100 let založení Československé republiky.

Ministerstvo financí se rozhodlo přistoupit ke spuštění projektu vzhledem k aktuálnímu vývoji výnosů státních dluhopisů a navyšování základních úrokových sazeb ze strany ČNB. Cílem je nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za srovnatelných podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny.

Pro stát takový způsob financování představuje diverzifikaci rizik, a také větší stabilitu, pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i občané.

Typy dluhopisů, úrokové sazby

Informace k aktuálně nabízeným typům Dluhopisů Republiky naleznete zde.

Reinvestiční státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, který má fixně stanoveny rostoucí roční kupóny. Průměrný výnos reinvestičního státního dluhopisu je stanoven v souladu s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu. Příslušné úrokové sazby u reinvestičního dluhopisu jsou stanoveny k počátku upisovacího období pro všechna výnosová období.

Proti-inflační státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, u kterého jsou roční výnosy stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou, která bude stanovena podle míry inflace na bázi indexu spotřebitelských cen zveřejňovaného Českým statistickým úřadem.

Fixní státní dluhopis s dobou do splatnosti 6 let, výše výnosu je v každém roce konstantní. (Dluhopis byl vydáván v předchozích emisích).

Výnosy u všech typů státních dluhopisů jsou každoročně reinvestovány a připsány na majetkové účty vlastníků ve formě nových státních dluhopisů. Počet kusů státních dluhopisů na majetkovém účtu se tak na konci každého výnosového období zvyšuje o výši odpovídající výnosu dluhopisu. Tím dochází k úročení nejen jmenovité hodnoty státních dluhopisů, ale také k dalšímu úročení výnosů dluhopisu v následujících obdobích.        

Komu jsou emise Dluhopisu Republiky určeny

Okruh osob, které si mohou dluhopis pořídit a vlastnit, je omezen pouze na fyzické osoby.

Kde a jak nakoupit

Jednotlivá upisovací období státních dluhopisů na sebe přímo navazují tak, aby emise Dluhopisu Republiky byly k dispozici k úpisu po celý rok a byl tak zajištěn nepřetržitý prodej státních dluhopisů pro občany. Dluhopisy lze upsat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo prostřednictvím vybraných poboček smluvních distributorů. Podáním žádosti o úpis u distributora bude upisovatelům automaticky zřízen elektronický přístup ke správě majetkového účtu, pokud jej nemají zřízen.

Darování

Darování státních dluhopisů je originálním dárkem pro vaše blízké, ale nejen ty, umožňující je překvapit a zároveň jim věnovat možnost bezpečného zhodnocení finančních prostředků.

Další informace

Více informací o Dluhopisech Republiky naleznete také v další sekcích těchto internetových stránek, zejména v sekci O dluhopisech, Jak investovat a Užitečné.

 


 

Otázky a odpovědi

Jaká je minimální hodnota investice?

Minimální hodnota je stanovena na 1 000 Kč, maximální je omezena na 5 mil. Kč v rámci jedné emise.

Jak za dluhopisy zaplatit?

Cenu aktuálně upisovaných Dluhopisů Republiky je možné uhradit dle emisních podmínek kdykoliv během upisovacího období. Peněžní prostředky musí být připsány na účtu ke stanovenému dni.

Úhrada peněžních prostředků se provádí v závislosti na způsobu podání žádosti o úpis. V případě elektronického přístupu ke správě majetkového účtu na platební účet Ministerstva financí, v případě sjednání na pobočce distributora na platební účet distributora.

Podléhá dluhopis zdanění?

Dluhopis Republiky podléhá standardní 15% srážkové dani, za jejíž odvedení odpovídá Ministerstvo financí prostřednictvím administrátora výplat výnosů státních dluhopisů, kterým je Česká národní banka. Do daňového přiznání se příjem z Dluhopisu Republiky již neuvádí.

Je možné požádat o předčasné splacení?

Ano, žádost o předčasné splacení Vámi držených dluhopisů můžete zdarma podat u kteréhokoli z distributorů nebo prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu, a to k předem stanoveným datům.

Minimální počet dluhopisů pro požadavek na předčasné splacení k jednomu datu předčasného splacení je 1000 kusů. V případě, že počet kusů dluhopisů vlastníka je menší než 1000, může vlastník dluhopisů žádat o předčasné splacení v počtu kusů menším než 1000, pokud požádá o splacení všech kusů jím vlastněných dluhopisů dané emise evidovaných na jeho majetkovém účtu. Do 500 000 kusů včetně není požadavek na předčasné splacení omezen. Z počtu kusů nad 500 000 kusů může být předčasně splaceno k jednomu dni nejvýše 50 % kusů.

Více informací, včetně termínů pro předčasné splacení naleznete: Úvodní stránka > O dluhopisech > Předčasné splacení > Dluhopis Republiky.     

Kdo může být smluvním distributorem?

V současné době jsou distributory emisí Dluhopisu Republiky Československá obchodní banka, a. s., a Česká spořitelna, a.s. Ministerstvo financí je však stále otevřeno možnosti zapojení dalších partnerů.

Proč opět korunové dluhopisy? Neumožní nepřiměřenou daňovou optimalizaci?

Zákon do konce roku 2012 říkal, že se základ daně pro uplatnění srážkové daně u každého cenného papíru zaokrouhluje na celé koruny dolů. U korunových dluhopisů to tedy znamenalo daň v nulové výši. Řada firem však tuto legislativní mezeru využila k daňové optimalizaci. Novela zákona o daních z příjmů tuto praxi od 1. 1. 2013 změnila a na celé koruny dolů není zaokrouhlován základ daně z každého cenného papíru zvlášť, ale v součtu za všechny, čímž odpadl prostor pro nežádoucí daňové optimalizace v případě cenných papírů vydávaných ve jmenovité hodnotě 1 Kč.

Zůstal však zachován prvořadý účel korunových dluhopisů a to jednoduché reinvestování výnosu. Majitelé státních spořících dluhopisů nedostávají vyplacené úroky, ale navyšuje se jim počet držených dluhopisů.

Proč stát vydává dluhopisy, nemá dostatek prostředků?

Nikoli, důvodem není nedostatek finančních prostředků státu, ale snaha zpřístupnit část státního dluhu občanům. Cílem je nabídnout občanům konzervativní a stabilní formu zhodnocení svých úspor za takových podmínek, jaké mohou využívat i velké finanční skupiny. Pro stát takový způsob financování představuje diverzifikaci rizik, a také větší stabilitu, pokud dluh drží nejen zahraniční investoři, ale i občané.

Nebylo by pro stát výhodnější půjčit si na finančním trhu?

Průměrný výnos bude stanoven v souladu s výnosy státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu k datu zahájení úpisu dluhopisu.

Jaká je předpokládaná celková jmenovitá hodnota emise?

Celková jmenovitá hodnota emise není předem stanovena. Každá emise je jasně časově omezena a jednotlivé emise na sebe navazují tak, aby byl zachován kontinuální prodej.

 


Zdroj datwww.sporicidluhopisycr.cz
Originálsporicidluhopisycr.cz/cs/dluhopis-republiky


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2020

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies