Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 20 – 21 October 2017
Preferential votes for candidates
Region: Jihomoravsky kraj
District: Brno-venkov
Municipality: Troubsko
Party: Svoboda a prima demokracie - Tomio Okamura (SPD)
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Hrncir Jan PhDr. Ing. Mgr. MBA, LL.M.
40
2
1.62
2
Safrankova Lucie Bc.
30
1
0.81
3
Spanel Lubomir
62
0
0.00
4
Svedikova Vavrova Petra Mgr.
38
1
0.81
5
Cermak Vlastibor Ing. CSc.
62
0
0.00
6
Cholek Karel
57
0
0.00
7
Zboril Zdenek
37
0
0.00
8
Sevec Ladislav
58
0
0.00
9
Ingr Tomas
38
0
0.00
10
Komarkova Andrea
57
1
0.81
11
Seloucka Stanislava
58
0
0.00
12
Novak Ivo
65
0
0.00
13
Masek Jan Ing.
33
2
1.62
14
Hotovy Richard
23
0
0.00
15
Urban Milan PhDr.
71
0
0.00
16
Kummerova Iveta
51
1
0.81
17
Krejcirova Miluse
71
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party SPD – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Kment Jiri Bc.
39
1
0.81
19
Mechura Richard
39
0
0.00
20
Imling Mikulas
61
0
0.00
21
Novotny Frantisek
64
0
0.00
22
Cumova Alena PhDr.
64
0
0.00
23
Jaslovsky Ludek
45
1
0.81
24
Hansalova Marie Ing.
53
1
0.81
25
Chalupnik Ondrej Bc.
26
0
0.00
26
Kumanova Marcela
42
1
0.81
27
Michenka Richard
47
0
0.00
28
Brozak Tomas
68
0
0.00
29
Henzlova Monika
48
0
0.00
30
Prikrylova Jana JUDr.
52
1
0.81
31
Beier Zdenek
45
0
0.00
32
Steflicek Petr Mgr.
48
2
1.62
33
Havranek Vaclav
47
1
0.81
34
Fencl Ivan Ing. Ph.D.
59
2
1.62
Total number of votes for the selected party and territory: 123