Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 20 – 21 October 2017
Preferential votes for candidates
Region: Moravskoslezsky kraj
District: Ostrava-mesto
Point of handover: Martinov
Party: Strana zelenych
Preferential votes for candidates – Party Zeleni – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Bartos Ivan Mgr.
60
2
25.00
2
Pietrova Hana Bc.
28
0
0.00
3
Syrovatka Ondrej Mgr.
38
0
0.00
4
Cestr Michael Mgr.
28
0
0.00
5
Tenzin Eva Mgr.
32
2
25.00
6
Hanibal Josef Mgr.
42
0
0.00
7
Halatek Dalibor Mgr.
37
0
0.00
8
Pucokova Zuzana Ing.
33
0
0.00
9
Drobik Tomas RNDr. Ph.D.
37
1
12.50
10
Smotek Rene BcA.
45
0
0.00
11
Cernocka Petra Ing.
27
0
0.00
12
Frelich Zdenek Mgr.
36
0
0.00
13
Vytisk Lukas Ing. arch.
31
0
0.00
14
Durdova Hana MUDr.
40
0
0.00
15
Anderle Roman Bc.
28
0
0.00
16
Tvaruzek Jiri
60
0
0.00
17
Parmova Nela DiS.
37
0
0.00
18
Tomasek Martin Mgr. Ph.D.
48
1
12.50
Preferential votes for candidates – Party Zeleni – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
19
Ujfalusi Robin Mgr.
38
0
0.00
20
Olikova Kristyna Karin
27
0
0.00
21
Pesat Richard Mgr.
41
0
0.00
22
Cestr Petr Mgr.
65
0
0.00
23
Pavlickova Olga Mgr.
43
0
0.00
24
Gabzdyl Milan Ing.
38
0
0.00
25
Ambruzs Simon
30
0
0.00
26
Brady Pavla Ing.
45
0
0.00
27
Ondruska Petr Ing.
55
0
0.00
28
Nytra Lukasz Ing.
31
0
0.00
29
Hulova Hana Ing.
55
0
0.00
30
Kacmarsky Radim
40
0
0.00
31
Polach Roman Mgr.
30
0
0.00
32
Kabotova Gabriela Mgr.
26
0
0.00
33
Macha Vladan Ing.
53
0
0.00
34
Smehlik Vladimir
37
0
0.00
35
Beranova Eliska
23
0
0.00
36
Haupt Miroslav
64
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 8