Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 20 – 21 October 2017
Preferential votes for candidates
Region: Stredocesky kraj
District: Nymburk
Municipality: Kovanice
Party: Krestanska a demokraticka unie - Ceskoslovenska strana lidova
Preferential votes for candidates – Party KDU-CSL – a part 1
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
1
Gabal Ivan PhDr.
66
1
5.00
2
Ruzicka Tomas PhDr.
47
0
0.00
3
Kroupa Karel
57
0
0.00
4
Borgula Jan Ing.
43
0
0.00
5
Dupal Vladimir Mgr.
37
0
0.00
6
Koubska Patricie Mgr.
44
0
0.00
7
Prusa Daniel
49
0
0.00
8
Volf Zdenek Mgr.
36
0
0.00
9
Lebedova Dobromila MUDr.
70
0
0.00
10
Soucek Viktor
58
0
0.00
11
Urbankova Marie Mgr. Bc. MBA
55
0
0.00
12
Jindra Jiri Bc.
32
0
0.00
13
Hlavinka David
38
0
0.00
14
Macha Slavomir Mgr.
48
0
0.00
15
Simkova Ludmila Mgr.
44
0
0.00
16
Dudka Tomas Mgr.
40
0
0.00
17
Mandakova Michaela MUDr.
51
0
0.00
Preferential votes for candidates – Party KDU-CSL – a part 2
Table caption
The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate
Preferential votes
order number
surname, first name, degrees
age
No
in %
18
Ryza Tomas Mgr.
28
0
0.00
19
Bahnikova Marketa Ing. arch.
49
0
0.00
20
Schonauerova Karolina
40
0
0.00
21
Muzikova Marie
53
0
0.00
22
Zavrel Petr Mgr.
28
0
0.00
23
Seligova Alena
53
0
0.00
24
Salcman Ivo Ing.
56
0
0.00
25
Blecha Karel Ing.
62
0
0.00
26
Ziovska Dana Mgr.
57
0
0.00
27
Jankovsky Zbynek JUDr. Ph.D.
45
0
0.00
28
Kasparova Lucie
32
0
0.00
29
Krizek Jan
61
0
0.00
30
Kucera Patrik
21
0
0.00
31
Stumpf Stanislav Ing.
42
0
0.00
32
Mikusek Vit
21
0
0.00
33
Spacek Jan Ing.
50
0
0.00
34
Vasku Alois
45
0
0.00
Total number of votes for the selected party and territory: 20