Elections to the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic held on 8 – 9 October 2021

Preferential votes for candidates

Region: Hlavni mesto Praha

Party: Komunisticka strana Cech a Moravy

Preferential votes for candidates – Party KSCM – a part 1

Table caption The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate Preferential votes
order
number
surname, first name, degrees age No in %
1 Semelova Marta Mgr. 61 1 197 8.88
2 Krajca Milan 38 867 6.43
3 Petricek Lubos DiS. 32 505 3.74
4 Proksanova Petra Mgr. 36 552 4.09
5 Skala Josef PhDr. CSc. 69 1 480 10.98
6 Simunek Petr 56 665 4.93
7 Blasko Roman 52 360 2.67
8 Korjagin Artom 33 273 2.02
9 Dolejs Jiri Ing. 60 2 253 16.72
10 Ambroz Pavel 63 150 1.11
11 Hruza Ivan JUDr. 67 303 2.24
12 Horak Jiri PhDr. CSc. 68 102 0.75
13 Kvacskai Robert 43 69 0.51
14 Perez Michael JUDr. 71 95 0.70
15 Macek Milan RNDr. CSc. 64 229 1.70
16 Vlcek Petr Ing. 42 317 2.35
17 Skoupil Karel 68 60 0.44
18 Kvapil Jaroslav Bc. DiS. 43 200 1.48

Preferential votes for candidates – Party KSCM – a part 2

Table caption The table displays preferential votes for candidates. A candidate with a seat obtained in the 1st scrutiny is marked by the asterisk sign (*) in the Seat column and a candidate with a seat obtained in the 2nd scrutiny is marked by the double asterisk sign (**). A candidate with a seat obtained based on preferential votes is marked by the plus sign (+) in front of his/her number.
Candidate Preferential votes
order
number
surname, first name, degrees age No in %
19 Petelik Jaromir Mgr. 38 82 0.60
20 Kupsky Zbysek 49 97 0.72
21 Klusak Michal 42 110 0.81
22 Latal Ivo Mgr. Bc. et Bc. 54 152 1.12
23 Chaloupka Vladimir Ing. 63 40 0.29
24 Vesela Natalie Ing. 40 315 2.33
25 Zeman Jan Ing. CSc. 64 101 0.74
26 Vrobel Lukas 33 183 1.35
27 Kopal Vladislav 67 32 0.23
28 Pluhacek Vladimir 70 22 0.16
29 Plachy Rostislav PhDr. 68 34 0.25
30 Roskot Vladimir Ing. 71 46 0.34
31 Franek Pavel Ing. 75 28 0.20
32 Freund Jiri Ing. 70 18 0.13
33 Bouda Pavel 71 85 0.63
34 Kurandova Jirina Bc. 61 154 1.14
35 Pospisilova Vendulka 47 157 1.16
36 Botor Jaroslav JUDr. 65 70 0.51

Total number of votes for the selected party and territory:  13 469


Data sourcewww.volby.cz
Originalvolby.cz/pls/ps2021/ps351
Page generated on19 Jan 2022 23:35:55
Zobrazit sloupec 

Ochrana dat     Mobil version

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.