Únik chemikálií ze Sandozu

Únik chemikálií ze Sandozu
Úklid továrny po požáru

StátŠvýcarsko Švýcarsko
MístoSchweizerhalle
Souřadnice
Datum1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Únik chemikálií ze Sandozu byla ekologická katastrofa, k níž došlo v noci na 1. listopadu 1986 ve švýcarské továrně firmy Sandoz (od roku 1996 Novartis).

V sobotu 1. listopadu byl 19 minut po půlnoci nahlášen požár ve skladu chemikálií v průmyslovém areálu Schweizerhalle nedaleko Basileje. Na místě se nacházelo okolo 1350 tun toxických látek jako organochloridy, organofosfáty, močovina a sloučeniny rtuti.[1] Plameny šlehaly do šedesátimetrové výšky, obyvatelé města byli varováni sirénami a z ohrožené oblasti byla odkloněna doprava. Více než 1200 osob vyhledalo lékařskou pomoc kvůli dýchacím potížím a pálení očí. Zasahovalo 160 hasičů, kterým se podařilo ochránit před ohněm nádrž s fosgenem, což zabránilo větším škodám. Došlo však ke kontaminaci půdy v okolí požářiště a úniku hasební vody do Rýna. Řeku zamořilo přibližně třicet tun chemikálií, voda se zbarvila do červena a po dva týdny nebyla způsobilá k pití. Došlo k hromadnému úhynu ryb ve vzdálenosti až 400 km, obzvlášť těžce zasaženým druhem byl úhoř říční.[2] Firma Sandoz musela vyplatit odškodnění v celkové výši 43 milionů švýcarských franků. Důsledkem katastrofy bylo zavedení systému včasného varování před haváriemi Rheinalarm a instalace toximetrů. Událost připomíná také skulptura Bettiny Eichinové Markttische, umístěná v basilejské katedrále.[3]

Vyšetřovatelé dospělo k závěru, že příčinou požáru bylo vznícení balíku pařížské modři od rozžhavené tavicí pistole. Vincent Cannistraro z americké Národní bezpečnostní rady později publikoval domněnku, že šlo o sabotáž Stasi, která měla odvést pozornost od černobylské havárie.[4] Toto podezření nebylo oficiálně potvrzeno, stejně jako zpráva listu Basler Zeitung, podle níž požár zavinila zábavní pyrotechnika připravená na oslavu jednoho z manažerů Sandozu.

Reference

  1. Kalender: 1986 - Als der Rhein so rot wie Blut war. Die Rheinpfalz [online]. 2020-11-01 [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. 
  2. Sandoz-Großbrand 1986: Ausgangspunkt für konsequenten Gewässerschutz am Rhein Baden-Württemberg, Hessen und Rheinland-Pfalz ziehen Bilanz. Landesanstalt für Umwelt Baden-Württemberg [online]. 2016-10-26 [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. 
  3. „Tabula rasa“ auf dem Basler Marktplatz. Taz.de [online]. 1988-03-26 [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. 
  4. War Schweizerhalle-Katastrophe ein Sabotageakt?. Swissinfo.ch [online]. 2000-11-20 [cit. 2023-10-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Únik_chemikálií_ze_Sandozu
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.