Česká věda

Budova Akademie věd ČR v Praze

Česká věda má dlouholetou tradici, ve středověku byla Praha klíčovým centrem vzdělanosti ve střední Evropě. V Česku se narodilo mnoho vědeckých a intelektuálních osobností, byť řada z nich ze země odešla. Kořeny zde má genetika, fenomenologie i psychoanalýza. Rašila zde protestantská teologie i moderní pedagogika. Česko se může přihlásit ke dvěma Nobelovým cenám za vědu, k Nobelově ceně za fyziologii a lékařství manželů Gerty a Carla Coriových z roku 1947 a k Nobelově ceně za chemii Jaroslava Heyrovského z roku 1959. K největším vynálezům českých vědců patří lodní šroub, kontaktní čočky nebo léky vyvinuté Antonínem Holým.[1] Některé obory jsou rozvinuty tradičně, v přírodních vědách je to chemie a molekulární biologie,[2] v humanitních egyptologie[3] či lingvistika (rozluštění chetitského písma, Pražský lingvistický kroužek).

Historie

Karolinum, nejstarší část Univerzity Karlovy

Kořeny teologického myšlení sahají až k cyrilometodějské misii na Velké Moravě. Zásadním impulsem k rozvoji abstraktního myšlení bylo založení Karlovy univerzity králem Karlem IV. roku 1348. Šlo o první univerzitu ve střední Evropě či též "na sever od Alp a na východ od Paříže", jak bývá často uváděno.[4] Na univerzitě vzniklo prostředí, v němž se rozvinulo originální české teologické myšlení, husitské, jež bývá považováno za počátek evropské reformace.

K rozvoji věd přírodních dala zásadní impuls epocha rudolfínská, kdy v Praze působily špičky rodících se přírodních věd (Tycho Brahe, Johannes Kepler).[5] Tradici však přervalo neúspěšné stavovské povstání, třicetiletá válka a následná periferizace českých zemí. To se pokoušelo od konce 18. století zvrátit české národní obrození, které přineslo i významné vědecké instituce: Královskou českou společnost nauk roku 1784[6] a Vlastenecké muzeum v Čechách (dnes Národní muzeum) roku 1818.[7]

Ottův slovník naučný

Ve druhé polovině 19. století rozvoji vědy výrazně napomohl masivní růst průmyslové výroby, když se české země staly nejprůmyslovější částí Rakousko-uherské monarchie (viz též Průmyslová revoluce v Česku).[8] Sílu české vzdělanosti tehdy manifestoval kupříkladu Ottův slovník naučný (vydáván od roku 1888), největší tištěná encyklopedie po Britannice. Roku 1890 vznikla vedle Královské společnosti Česká akademie věd a umění sídlící v Národním muzeu. Prostor pro vědu vytvořila i nová Československá republika založená roku 1918. V Brně byla tehdy (1919) například založena Masarykova univerzita, dnes druhá největší v zemi.[9]

Družice Magion

Komunistický systém po roce 1948 kladl po vzoru Sovětského svazu důraz místo na univerzity na akademii věd a její ústavy. Královská společnost nauk, Česká akademie věd a umění a deset samostatných vědeckých ústavů (mj. Slovanský a Orientální ústav) bylo roku 1953 sloučeno do centrální Československé akademie věd. Výkladní skříní režimu pak byla účast na sovětském vesmírném programu Interkosmos (čs. družice Magion, první československý kosmonaut Vladimír Remek – první člověk ve vesmíru, který nebyl občanem USA či SSSR).[10][11] Roku 1959 se české vědě podařilo získat i jednu Nobelovu cenu – za chemii pro Jaroslava Heyrovského.[12] Toto ocenění získali již krátce po válce i dva čeští rodáci – Gerty Coriová a její manžel Carl Cori, rodáci z Prahy a absolventi Německé univerzity v Praze, působící v USA.[13][14]

Po revoluci 1989 bylo ve spolupráci s Evropskou unií otevřeno několik nových vědeckých center zaměřených mj. na nanotechnologie a laserovou techniku (CEITEC, ELI Beamlines, HiLASE aj.). Praha se stala sídlem Agentury Evropské unie pro Kosmický program, která řídí navigační systém Galileo.[15] V Antarktidě byla založena česká Mendelova polární stanice.[16]

Osobnosti

Humanitní a sociální vědy

Jan Amos Komenský

Zakladatelem české vzdělanosti byl Konstantin Filozof, první významný myslitel působící na českém území. Za prvního českého filozofa lze považovat Tomáše Štítného ze Štítného, jenž předznamenal v mnohém husitství. Významnými středověkými – a reformačními – teology byli Jan Hus, Jeroným Pražský, Jan Rokycana a Petr Chelčický. Daniel Adam z Veleslavína byl významnou osobností epochy humanismu. Její největší osobností pak byl Jan Amos Komenský, který podstatným způsobem přispěl k rozvoji moderní pedagogiky, především ve spisech Didactica magna (Velká didaktika), Janua linguarum reserata (Dveře jazyků otevřené), Orbis pictus (Svět v obrazech) a Schola ludus (Škola na jevišti). Jan Blahoslav byl významným bratrským jazykovědcem. Židovskou středověkou vzdělanost reprezentoval především rabbi Löw, jenž vstoupil i do českých pověstí (se svým golemem).

Nejvýznamnějším českým filozofem 18. století byl Bohuslav Balbín.

František Palacký

V národním obrození (1. polovina 19. století) sehrála významnou roli jazykověda (Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Pavel Jozef Šafařík, Ján Kollár, František Ladislav Čelakovský), historiografie (Gelasius Dobner, František Palacký) a folkloristika (Karel Jaromír Erben).

Velký vliv na rozvoj české filozofie, zvláště jako pedagog, měl herbartovský estetik Robert von Zimmermann, mj. učitel Tomáše Garrigua Masaryka. Právě Masaryk a jeho okruh kolem časopisu Čas (Jan Herben, Jan Gebauer) byli vůdčími intelektuálními osobnostmi 2. poloviny 19. století. Právě tento okruh odstartoval tzv. rukopisné spory roku 1886 a spor o smysl českých dějin roku 1912, právě v těchto diskusích český národ tehdy nejvíce ohmatával svou identitu. Významným intelektuálem byl i Konstantin Jireček, který rozvinul obor byzantologie (viz např. Jirečkova linie) a sehrál významnou roli v bulharském národním obrození, nebo vynikající orientalista a archeolog Alois Musil (bratranec slavného rakouského spisovatele Roberta Musila). Velkou společenskou roli měl národopisec Vojta Náprstek či etnograf Emil Holub.

Sigmund Freud
Edmund Husserl

Navzdory rozvoji, mnozí nadaní rodáci, zejména německy mluvící, v té době české země opouštěli a uplatňovali se ve Vídni a jinde. Příkladem mohou být filosof a zakladatel fenomenologie Edmund Husserl (rodák z Prostějova)[17], zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud (Příbor na Moravě)[18], ekonom Joseph Schumpeter (Třešť)[19], marxistický teoretik Karl Kautsky (Praha)[20], právní teoretik Hans Kelsen (Praha)[21], ekonom Eugen Böhm von Bawerk (Brno)[22], zakladatel tvarové psychologie Max Wertheimer (Praha), hudební teoretici Eduard Hanslick (Praha), Guido Adler (Ivančice) a August Wilhelm Ambros (Mýto), jazykovědec Julius Pokorny (Praha), filozof Herbert Feigl (Liberec) či historik umění Anton Heinrich Springer (Praha). Odcházeli ale i někteří česky mluvící, jako historik umění Max Dvořák či antropolog Aleš Hrdlička.[23][24] Naopak v Praze po celý život zůstal německy mluvící filozof Bernard Bolzano.[25]

První rozluštěná chetitská věta

Za první republiky vědeckých úspěchů dosáhl orientalista Bedřich Hrozný, který rozluštil jazyk Chetitů[26], archeolog Karel Absolon objevil proslulou Věstonickou venuši[27], významným archeologem byl i Lubor Niederle. Mimořádný rozkvět zažívala jazykověda, v Praze se ustavil tzv. Pražský lingvistický kroužek (Vilém Mathesius, Roman Jakobson, Jan Mukařovský, Bohuslav Havránek, René Wellek), který prosazoval strukturalistický přístup k jazyku a světu.[28] Osobitou českou nietzscheánskou filozofii tehdy tvořil Ladislav Klíma, teoretik umění Karel Teige inspiroval uměleckou avantgardu.

Nacistická okupace ze země vyhnala i významné budoucí myslitele, sociologa Ernesta Gellnera a filozofa Viléma Flussera, byť oba shodou různých okolností zemřeli nakonec v Česku.[29][30] Podobně jako Gellner se tématu nacionalismu věnoval i další emigrant před Hitlerem politolog Karl Wolfgang Deutsch. Poválečný odsun Němců zasáhl budoucího nositele Nobelovy ceny za fyziku Petera Grünberga.

V 60. letech 20. století zájem světa budil neortodoxní marxismus, který byl hlavním ideovým zázemím pražského jara 1968, a který reprezentovali zejména Karel Kosík (spis Dialektika konkrétního) či Eduard Goldstücker. V 70. letech to byly spíše myšlenky filozofa Jana Patočky, které se staly ideovou základnou Charty 77, či filozofa undergroundu Egona Bondyho. Vysokou úroveň měla po celou dobu socialistického režimu egyptologie, která se prezentovala mj. vykopávkami v Abusíru (zejm. Miroslav Verner). Zvláštní kapitolou dějin vědy v socialistickém Československu byl státní psychologický výzkum účinků LSD.[31][32] Podílel se na něm i Stanislav Grof, který později v USA vytvořil metodu holotropního dýchání.[33] Světový zájem vzbudili i archeologické experimenty Pavla Pavla[34] či koncept nacionalizace historika Miroslava Hrocha.

Po roce 1989 si vysokou prestiž získali teolog Tomáš Halík, sociolog Jan Keller a filozof Václav Bělohradský.

Přírodní, exaktní a technické vědy

Érou vědeckého rozkvětu byla epocha Rudolfa II. Na jeho pražském dvoře působili astronomové Tycho Brahe a Johannes Kepler. V Praze v té době navíc působil i významný židovský matematik David Gans. Lékař Ján Jesenský v Praze provedl první veřejnou pitvu. Osobními lékaři Rudolfa II. byli Tadeáš Hájek z Hájku a Jakub Horčický z Tepence. Pro Keplera vyráběl čočky do dalekohledu Antonín Maria Šírek z Rejty.

Roku 1460 se v Chebu narodil významný matematik Johannes Widmann, který zavedl znaménka plus a minus, působil ale po většinu života v Lipsku. K vrcholným vzdělancům domácí barokní vědy patřil Jan Marek Marci z Kronlandu či botanik Georg Joseph Kamel. Kněz Prokop Diviš v té době vynalezl hromosvod. Český jezuita a astronom Christian Mayer posunul zásadním způsobem výzkum dvojhvězd. V Praze se v té době, byť tak trochu náhodou, také narodil Alois Senefelder, který roku 1796 vynalezl litografii.

Jan Evangelista Purkyně

Na vzniku moderní české vědy se podíleli zejména Ignác Born a Kašpar Šternberk. Na založení Národního muzea se významně podílel i botanik Bedřich Všemír Berchtold z Uherčic, jeho sbírky se staly základem sbírek muzea. Muzeum vzniklo v rámci procesu českého národního obrození. Přírodní a technické vědy rozvíjeli v éře obrození Jan Evangelista Purkyně, Jan Svatopluk Presl, Karel Bořivoj Presl či vynálezce lodního šroubu Josef Ressel.[35] František Josef Gerstner sestrojil první parní stroj v českých zemích (1805–1807), Josef Božek předvedl první parovůz (1815) a paroloď (1817). Bratranci Veverkové vynalezli ruchadlo. Německou vědu v Čechách reprezentoval například Christian Doppler. V Čechách v té době působil i francouzský paleontolog Joachim Barrande. Julius Vincenc Krombholz položil základy velké tradice mykologie u nás. Bezprostředně na ni navázal kupříkladu August Corda, později Josef Velenovský. Botanik Václav Bojer probádal v 1. polovině 19. století flóru Madagaskaru, František Vilém Sieber mj. Mauricia, Josefína Kablíková se naopak soustředila na zmapování domácí květeny, zvláště krkonošské.

Gregor Mendel
Manželé Coriovi

I v oblasti přírodních věd svou vlast opustilo mnoho talentovaných rodáků. Matematik Kurt Gödel, biologové Gerty Coriová a Carl Cori (nositelé Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství), astronom Johann Palisa, chemik Johann Josef Loschmidt, průkopník půdní mechaniky Karl von Terzaghi, botanik Heinrich Wilhelm Schott, astronomové Theodor von Oppolzer a Joseph Johann von Littrow, zakladatel dermatologie Ferdinand von Hebra, chemik Hans Tropsch. Do Vídně odešel i český lékař Karel Rokytanský a jeho spolupracovník Josef Škoda, stejně jako významný chirurg Eduard Albert, patolog Otto Kahler či žatecký neurolog Gabriel Anton. Další v Čechách narozený lékař, Johann Nepomuk Czermak, měl zásadní podíl na prosazení laryngoskopu do otorhinolaryngologie. Chemik Otto Hönigschmid bádal v Mnichově, matematik Nikolaj Brašman v Rusku, chemik Friedrich Reinitzer ve Štýrském Hradci. Z německy mluvících vědců v českých zemích naopak zůstali pracovat světově významný biolog Gregor Mendel, zakladatel genetiky, fyzik Ernst Mach, nebo neurolog Arnold Pick. V Praze na německé univerzitě krátký čas působil i fyzik Albert Einstein.

Ani česky mluvící věda však nestála v 2. polovině 19. století stranou. Rozvíjela se v těsném sepětí s průmyslem, který rychle mohutněl. Jejími klíčovými představiteli byli vynálezce obloukové lampy František Křižík či objevitel čtyř krevních skupin Jan Janský. Fyzik Vincenc Strouhal definoval tzv. Strouhalovo číslo. Do dějin fotografické a polygrafické techniky v té době výrazně zasáhly Jakub Husník a Karel Klíč. Průkopníkem aviatiky byl Jan Kašpar. Jan Kříženecký roku 1898 představil první kinematograf v českých zemích. Geologickému studiu Himálají obětoval i svůj život Ferdinand Stolička. Chemik Zdenko Hans Skraup objevil reakci zvanou Skraupova syntéza.

Tatra 77

Za první republiky se v oblasti topologie výrazně prosadil matematik Eduard Čech. Botanik Alberto Vojtěch Frič objevil řadu nových kaktusů. Dalším významným botanikem byl Karel Domin. Technik Viktor Kaplan vynalezl nový druh turbíny. Hans Ledwinka zkonstruoval roku 1934 první sériově vyráběný automobil s aerodynamickou karosérií Tatra 77. Členem vzducholodních výprav Umberta Nobileho a Roalda Amundsena byl fyzik František Běhounek.

Brněnský rodák Georg Placzek se podílel na projektu Manhattan, tedy výrobě první atomové bomby. Hvězdárnu na Skalnatém plese ve 40. letech vybudoval a vedl astronom Antonín Bečvář.

Jaroslav Heyrovský

Slavný automobilový konstruktér Ferdinand Porsche se také narodil v Čechách, ovšem prosadil se zejména v Německu a jako spolupracovník s nacisty by se do republiky po válce ani vrátit nemohl. Mezi Němci odsunutými po druhé světové válce byl i budoucí nositel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2007 Peter Grünberg.[36]

Přístroj, na kterém Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky

Po druhé světové válce bylo největším úspěchem české vědy udělení Nobelovy ceny za chemii Jaroslavu Heyrovskému roku 1959, za objev polarografie a analytickou chemii. Vynálezem kontaktních čoček a silonu proslul Otto Wichterle.[37] Oldřich Homuta vynalezl roku 1957 praktickou pomůcku do domácnosti: remosku. Matematik Miroslav Katětov navázal na dobré Čechovy výsledky v oboru topologie. Přímým Čechovým žákem byl Petr Vopěnka, ale ten se obrátil především k teorii množin. Významným astronomem byl Antonín Mrkos působící na Hvězdárně Kleť. Armin Delong dosáhl mimořádných výsledků v oblasti mikroskopie. Stanislav Brebera vynalezl trhavinu Semtex.[38]

Dalším celosvětově významným vědcem se stal chemik Antonín Holý, tvůrce poměrně účinných léků na AIDS i nového léku proti žloutence typu B.[2] Mnoho vědců českého původu působí v zahraničí, mj. v Dánsku působí významný český biolog Jiří Bartek[2][39] či v USA chemik Jiří Čížek.[2][39]

Další známí vědci z Česka

Odkazy

Reference

  1. Exhibition: Czech Scientists and Their Inventions. www.mzv.cz [online]. [cit. 2023-10-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d e f g h i j k l FAKTOR, I. Nejcitovanější čeští vědci. Časopis Vesmír [online]. 2002-09-05 [cit. 2023-10-24]. Dostupné online. 
  3. Proč jsou čeští egyptologové tak skvělí? Tohle všechno objevili!. Prima Zoom [online]. [cit. 2023-10-24]. Dostupné online. 
  4. BALCÁRKOVÁ, Eliška. Univerzita Karlova slaví 675 let od založení, sedmnáct fakult nyní navštěvují desetitisíce studentů. iROZHLAS [online]. 2023-04-07 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  5. HÁVOVÁ, Naděžda. Rudolf II. udělal pro vědu nejvíc to, že se v Praze potkali Tycho Brahe a Kepler, říká historik umění. Plus [online]. Český rozhlas, 2021-10-25 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  6. PETRÁŇ, Josef. Královská česká společnost nauk. Místo České učené společnosti v dějinách a v proudu vědy. Vesmir.cz [online]. 1995-11-08 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  7. JADRNÝ, Petr. Před 200 lety vzniklo Národní muzeum. Projděte si jeho historii od původní myšlenky po současnou rekonstrukci. iROZHLAS [online]. 2018-04-15 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  8. PRAVEC, Josef. Český hospodářský zázrak v rámci císařské stagnace. Ekonom.cz [online]. 2023-04-06 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  9. Díky MUNI! Masarykova univerzita pojala oslavy sta let existence jako poděkování. ČT24 [online]. Česká televize [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  10. SEDLÁČEK, Štěpán. První československá družice Magion shořela před 40 lety v atmosféře. Na oběžné dráze má následovníky. iROZHLAS [online]. 2021-09-10 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  11. Vladimír Remek. První neamerický a nesovětský člověk ve vesmíru. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2023-03-02 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  12. První Čech, který dostal Nobelovu cenu: profesor Heyrovský změnil chemii a proslavil naši zemi. ČT24 [online]. Česká televize [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  13. VLČKOVÁ, Tereza. Zapomenutá Gerty Coriová. Čechoameričanka byla první nobelistkou za medicínu. iDNES.cz [online]. 2021-05-22 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  14. CHMEL DENČEVOVÁ, Ivana. Zasáhla do dějin vědy. U nás se na pražskou rodačku a nobelistku ale zapomnělo.. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2022-12-17 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  15. KARLÍK, Tomáš. Praha je už čtyři roky sídlem Agentury pro evropský satelitní systém. Co z toho má Česká republika?. ČT24 [online]. Česká televize, 2016-11-29 [cit. 2023-10-24]. Dostupné online. 
  16. http://www.rozhlas.cz/brno/zpravodajstvi/_zprava/mendelova-polarni-stanice-kterou-vybudovala-brnenska-masarykova-univerzita-po-osmi-tydnech-osirela--329108
  17. Před sto 165 lety se narodil filozof a zakladatel fenomenologie Edmund Husserl. Prostejov.eu [online]. [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  18. KOTRBOVÁ, Martina. Sigmund Freud je s námi. Město Příbor vrátilo rodný dům do 19. století. iDNES.cz [online]. 2018-10-01 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  19. Před 130 lety se v Třešti narodil ekonom Josef Schumpeter. Jihlavský deník. 2013-02-08. Dostupné online [cit. 2024-06-22]. 
  20. Encyklopedie ČSSD: Kautsky Karl Johann. www.historiecssd.cz [online]. [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  21. Prof. Hans Kelsen: Významný rodák z Prahy 1. Prazskypatriot.cz [online]. 2014-11-01 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  22. ANDERLE, Petr. Brňák, který rozcupoval Marxe. Neviditelný pes [online]. 2014-01-06 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  23. Pod křížem od knížete. Kunsthistorik Max Dvořák odpočívá v Hrušovanech. Znojemský deník. 2021-03-10. Dostupné online [cit. 2024-06-22]. 
  24. KRUPKA, Jaroslav. Pro Čechy hrdina, pro indiány zloděj mozků. Odkaz Aleše Hrdličky se komplikuje. Deník.cz. 2023-08-18. Dostupné online [cit. 2024-06-22]. 
  25. VIDNER, Adam. Matematik a filozof Bernard Bolzano. Sever [online]. Český rozhlas, 2013-10-19 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  26. HAVLÍKOVÁ, Kateřina. Bedřich Hrozný. Do vědy se zapsal senzačním objevením chetitštiny, jeho poslední knihu ale kritici strhali. Plus [online]. Český rozhlas, 2023-04-01 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  27. SOLAŘÍKOVÁ, Ivana. Před 140 lety se narodil nálezce Věstonické venuše, Karel Absolon. iDNES.cz [online]. 2017-06-16 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  28. Pražský lingvistický kroužek. Sociologická encyklopedie [online]. [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  29. VIDNER, Adam. Ernest Gellner a nacionalismus. Sever [online]. Český rozhlas, 2013-12-21 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  30. NEKOLA, Martin. Osudy Čechů ve světě: Filozof Flusser v mládí unikl gestapu, poté uprchl před vojenskou diktaturou z Brazílie a nakonec tragicky zahynul v rodném Česku. i60.cz [online]. [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  31. Báječná léta psychedelik: Československo bylo centrem výzkumu LSD. Flowee [online]. 2017-09-06 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  32. HNÁTEK, Václav. V Československu zkusili LSD vědci, umělci i mladý Miloš Zeman. iDNES.cz [online]. 2015-10-06 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  33. Psychiatr Stanislav Grof: Psychedelika jsou to nejlepší, co se psychiatrii stalo. Doporučil bych je i zdravým. Radio Wave [online]. 2017-10-06 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  34. POKORNÝ, Jakub; JANOUŠ, Václav. Byl jsem slavnější než Gustav Husák, vzpomíná Pavel Pavel na stěhování soch. iDNES.cz [online]. 2023-12-29 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  35. VAINERT, Luděk. Ani patent nemusí stačit. Josef Ressel svůj lodní šroub nechtěně poslal do světa, uznání ani peníze nezískal. Hospodářské noviny (HN.cz) [online]. 2023-06-30 [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  36. Zemřel fyzik Peter Grünberg, nobelista a rodák z Plzně. Lidstvo má díky němu malé počítače. ČT24 [online]. Česká televize [cit. 2024-06-22]. Dostupné online. 
  37. The History of Contact Lenses Archivováno 29. 4. 2013 na Wayback Machine.. Retrieved 3 March 2009.
  38. Velikáni české vědy [online]. [cit. 2010-11-01]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  39. a b c d e f g h i Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě. Nadační fond Neuron [online]. NF Neuron [cit. 2023-10-25]. Dostupné online. 
  40. a b c d e f g h i Nejcitovanější vědci světa. vedavyzkum.cz [online]. 2021-01-12 [cit. 2023-10-25]. Dostupné online. 
  41. a b c d e Kdo jsou nejcitovanější vědci z Česka za rok 2022?. vedavyzkum.cz [online]. [cit. 2023-10-25]. Dostupné online. 
  42. a b c d e FAKTOR, I. Hirschův index a česká věda. Časopis Vesmír [online]. 2006-09-14 [cit. 2023-10-25]. Dostupné online. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Česká_věda
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.