Československá vojenská mise v Bolívii (1934–1935)

Československá vojenská mise v Bolívii byla mise pěti československých důstojníků, kteří jako vojenští poradci pomáhali v letech 19341935 bolivijské armádě ve válečném konfliktu s Paraguayí, jehož příčinou byl spor o část území Gran Chaco. Jednalo se o první vojenskou zahraniční misi samostatného Československa.

Důvody mise

Na základě československo-bolivijské smlouvy z 8. května 1934, požádala Bolívie Československo o vojenskou pomoc při vojenském střetu s Paraguayí, který trval již od roku 1932. Předmětem sporu mezi Bolívií a Paraguayí se stala oblast Chaco Boreal na území Gran Chaco, kde byla v roce 1925 objevena ložiska ropy. Československo dodávalo Bolívii již od roku 1932 zbraně (v letech 1932–1935 dodala Československá zbrojovka Brno do Bolívie 55 000 pušek, 2 982 kulometů a 82 milionů nábojů), ale poté, co Bolívie utrpěla ve válce o Gran Chaco několik významných porážek, požádala Československo o vyslání zkušených vojenských poradců.[1]

Mise v Bolívii

Ve sporu mezi Bolívií a Paraguayí zachovávalo Československo navenek neutralitu a ministr zahraničí Edvard Beneš se navíc jako funkcionář Společnosti národů snažil o hledání mírového řešení konfliktu. Československé Ministerstvo obrany se však k možnosti mise svých vojenských odborníků do Bolívie vyjádřilo kladně a tento plán získal i podporu zbrojařského průmyslu. Mise tak byla do Bolívie vyslána 24. května 1934. Její členové však museli před svým odjezdem vystoupit z Československé armády a do Bolívie oficiálně odcestovat jako soukromé osoby.[1] V rámci vojenského konfliktu mohli také působit jen jako pozorovatelé a nesměli velet vojenským akcím proti nepříteli. Jejich úkolem měl být výcvik armády, stabilizace obranných linií a organizace zásobování.[1] Po celou dobu mise byli placeni Bolívií.[1]

Členové mise

Misi v Bolívii vedl brigádní generál Vilém Plaček. V operačním oddělení štábu hlavního velitelství pracoval kpt. Theodor Pokorný, výcvik pěchoty řídil plk. Rudolf Bělín, výcvik dělostřelectva mjr. Bohumír Podlezl a pplk. Čeněk Kudláček měl funkci hlavního ubytovatele.

Konec mise

Pětice československých vojenských poradců pobyla v Bolívii až do stabilizace fronty a uzavření příměří mezi Bolívií a Paraguayí 14. června 1935. Po skončení války o Gran Chaco obdrželi příslušníci mise řád Condora Commendatore.

Reference

  1. a b c d Zapomenuté vojenské mise [online]. Economia [cit. 2012-03-15]. Dostupné online. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Československá_vojenská_mise_v_Bolívii_(1934–1935)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.