Štvrtok na Ostrove

Štvrtok na Ostrove
Kostel sv. Jakupa staršího
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška128 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresDunajská Streda
Štvrtok na Ostrove
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,07 km²
Počet obyvatel1 723 (2020)
Hustota zalidnění131,8 obyv./km²
Správa
StatusObec
Vznik1240
Oficiální webwww.stvrtoknaostrove.sk
E-mailziadosti@ocustvrtok.sk
Telefonní předvolba031
PSČ930 40
Označení vozidel (do r. 2022)DS
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štvrtok na Ostrove (historicky slov. Štvrtok, maď. na Slovensku Csallóközcsütörtök, maď. v Maďarsku Csütörtök, něm. Loipersdorf, Leopoldsdorf i Donnersmarkt) je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda. Obec má zemědělský charakter. V obci se nachází mateřská škola, základní škola s maďarským a slovenským vyučovacím jazykem. Občanská vybavenost je velmi dobrá. Kromě různých obchodů a služeb se zde nacházejí i pohostinství, zdravotní středisko či průmyslové areály.

Poloha

Obec leží v Podunajské nížině v západní části Žitného ostrova. Nachází se 22 km jihovýchodně od Bratislavy, 23 km severozápadně od Dunajské Stredy, 11 km severně od Šamorína a 18 km jižně od Sence. Sousedí s obcemi Čakany, Hubice, Lehnice, Mierovo, Hviezdoslavov, Miloslavov, Most pri Bratislave a Tomášov. Přes obec prochází silnice II/572.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z období panování Ondřeje II. V roce 1217 král potvrzuje pro Szentgyörgyiovce z rodu Hunt-Pázmány vlastnická práva obce, dále tržní právo pro obec a také přisuzuje část z mýtných příjmů pro comesa Sebesa, potomka uvedeného rodu. Dokumenty z těchto období obec uvádějí jako Cheturtuc, Cheturtuckheil, Chetertekhel, později jako Oppidum Chetertek, na základě čehož je možné usoudit, že obec v dřívějším období měla jiný název, který však byl zapomenut a nový název vznikl na základě udělení tržního práva na čtvrtek, místo původní neděle. Německý název obce - Villa Liupoldi, Leopoldsdorf - se objevil v dokumentech až v 15. století.

V letech 1938 až 1945 byla obec přičleněna (v důsledku první vídeňské arbitráže) k Maďarsku.[1]

Pamětihodnosti

  • Římskokatolický kostel sv. Jakuba staršího, dvoulodní původně pozdně románská stavba s polygonálním ukončením presbytáře a dvěma představenými věžemi, z 30. až 40. let 13. století. První písemná zmínka o kostele je z roku 1333. Na přelomu 13. a 14. století kostel prošel rozsáhlou gotickou přestavbou, kdy byl plochý strop nahrazen klenbou se dvěma středními pilíři. Jižní loď byla ke kostelu přistavěna v první polovině 15. století. Ještě v 15. století byla jižní loď kvůli statickým poruchám zbourána a byla vybudována severní loď. Gotická klenba lodi byla nahrazena renesanční. Od 16. století do poloviny 17. století patřil kostel reformovaným věřícím. V roce 1590 byl poškozen zemětřesením, při kterém se zřítila severní věž a následně musela být vybudována nově. V baroku vznikly (později odstraněné) zděné síně před jižním i severním vstupem. Obnova kostela byla realizována v letech 2014–2017. Z architektonických prvků se dochoval hodnotný západní románský ústupkový portál s tympanonem s motivem trojlístku. Jižní portál je gotický s vročením 1485. Románská družená okna jsou na jižní věži, další štěrbinová okna jsou zazděna v obvodových zdech lodi. Na jihovýchodním nároží je dochována kamenná konzola ve tvaru zvířecí hlavy. Podvěží jižní věže je zaklenuto renesanční klenbou s florální výmalbou. Zařízení kostela je neogotické, kromě gotické křtitelnice. Na severní zdi presbytáře se nachází hodnotný renesanční epitaf Michala Méreiho a jeho manželky z roku 1572 z červeného mramoru. Fasády kostela jsou členěny opěrnými pilíři a okny ukončenými lomeným obloukem se šambránami. Okna presbytáře jsou gotická s kružbami. Věže jsou ukončeny zděnými jehlancovými helmicemi s nárožními vížkami.[2]
  • Socha sv. Floriána z roku 1893.
  • Trojičný sloup, kamenné sousoší z roku 1900.
  • Pomník padlým během 1. a 2. světové války.

Partnerské obce

Zdroj: Oficiální web obce.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štvrtok na Ostrove na slovenské Wikipedii.

  1. Seznam obcí a okresů republiky Česko-Slovenské, které byly připojeny k Německu, Maďarsku a Polsku (Stav ke dni 28. listopadu 1938). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 59. 
  2. PODOLINSKÍ, Alexandra a Štefan. Štvrtok na Ostrove. apsida.sk [online]. [cit. 2021-11-13]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Štvrtok_na_Ostrove
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.