Duron

AMD Duron je procesor architektury x86 firmy AMD. Byl uveden 19. června roku 2000 jako levnější varianta k procesoru Athlon firmy AMD a procesorům Pentium III a Celeron od konkurenční firmy Intel. Jeho výroba byla ukončena roku 2004 a byl nahrazen procesorem Sempron.

Vývoj

AMD Duron "Spitfire"
"Applebred" Duron, "A"-model

Duron je pinově kompatibilní s Athlonem a je s ním technologicky téměř shodný. Původní Duron byl omezen na použití v pomalé 100MHz sběrnici Front Side Bus (efektivně 200 MHz), zatímco sběrnice Athlonu běžela na 133 MHz (efektivně 266 MHz). Původní Duron s jádrem „Spitfire“ se vyráběl v letech 2000 a 2001 v rychlostech 600 - 950 MHz. Byl založen na 180nm jádru Athlonu. Duron druhé generace (jádro „Morgan“) byl taktován na frekvencích 900 - 1300 MHz a byl založen na 180nm jádru Athlonu XP (jádro „Palomino“). Poslední generace Duronu se jmenovala „Applebred“ (někdy také „Appalbred“) a byla založena na jádru Athlonu XP („Thoroughbred“).

Duron se od Athlonu odlišoval především velikostí L2 cache - obsahoval pouze 64 KiB, zatímco Athlon obsahoval 256 KiB nebo dokonce 512 KiB. To bylo relativně malé množství, dokonce ještě menší než měl Celeron od Intelu. Toto ale bylo částečně vyváženo faktem, že architektura K7 obsahovala jednu z největších L1 cache, a to 128 KiB (instrukce a data po 64 KiB). S příchodem paticových Athlonů a Duronů AMD vylepšilo návrh cache tak, že už nedocházelo k zrcadlení dat L1 a L2 cache (tedy situace, kdy stejná data obsahovala jak L1, tak L2 cache), jako k tomu docházelo u Athlonů pro Slot A. Nový design upřednostňuje rychlejší L1 cache, L2 cache je používána většinou jako paměť pro data, která mají být uložena zpět do hlavní paměti. Principiálně L2 cache slouží jako pomalejší rozšíření L1 cache.

Paticové procesory K7 byly tudíž méně citlivé na velikost L2 cache. Tento fakt dovolil firmě AMD vyrábět L2 cache s vyšší latencí a nižší průchodností bez znatelných ztrát na výkonu, na druhou stranu ale snížil složitost procesoru a umožnil lepší výrobní výnosy. Výkonnostně byl Duron jen asi o 10 % pomalejší než jeho výkonnější sourozenec, Athlon „Thunderbird“.

Duron byl oblíbený především počítačovými nadšenci, kteří vyžadovali vysoký výkon za nízkou cenu. Například v roce 2003 byl Duron „Applebred“ dostupný na 1,4 GHz, 1,6 GHz a 1,8 GHz, běžící na 133 MHz FSB. Počítačoví nadšenci zjistili, že tyto Durony jsou ve skutečnosti Athlony XP „Thoroughbred“, které mají vypnutou cache (případně poškozenou). Tyto procesory mohly být s vysokou úspěšností přeměněny na plnohodnotné Athlony XP „Thoroughbred“ s plnou 256 KiB cache.

Modely

Duron „Spitfire“ (Model 3, 180 nm)

Duron „Morgan“ (Model 7, 180 nm)

Duron „Applebred“ (Model 8, 130 nm)

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/AMD_Duron
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.