Americko-izraelské vztahy

Bilaterální vztahy
USA a Izraele

Spojené státy americké

Stát Izrael

USA a Izrael na mapě světa

Americko-izraelské vztahy jsou významným faktorem celkové americké politiky na Blízkém východě. Americký kongres klade značný důraz na zachování úzkých vztahů s Izraelem a jeho podpory. Jedním z hlavních vyjádření podpory Izraeli je zahraniční pomoc, které se Izraeli dostává více než jakémukoliv jinému státu (ta je ke konci prvního desetiletí 21. století převážně vojenská, v minulosti však byla Izraeli poskytována ekonomická pomoc například na zvládnutí absorpce nových přistěhovalců). K roku 2007 činila zahraniční pomoc Izraeli ročně v průměru 3 miliardy dolarů.[1] Mimo to USA podporují Izrael na poli Organizace spojených národů (od roku 1982 do 2007 vetovaly 32 rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které byly kritické k Izraeli)[2] a jsou rovněž zavázané bránit izraelskou bezpečnost.[3]

Bilaterální vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy se vyvinuly z původní vstřícné politiky Spojených států ke vzniku židovského státumandátní Palestině v neobvyklé partnerství, které spojuje malý, ale vojensky silný Izrael, závislý na Spojených státech pro jejich ekonomickou a vojenskou sílu, se Spojenými státy, velmocí, jenž se snaží dosáhnout rovnováhy v protikladných zájmech v regionu. Na výjimečné americko-izraelské vztahy existují dva názory. Na základě jednoho je americká podpora Izraeli zpochybňována s odůvodněním, že americká podpory Izraeli je na úkor zlepšování vztahů s arabskými a muslimskými státy. Podle druhého a hlasitějšího názoru je Izrael strategický a loajální spojenec a vztahem s ním Spojené státy posilují svou přítomnost na Blízkém východě.

Ve vzájemných vztazích hraje významnou roli i Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC), zájmová skupina, která v Bílém domě a Kongresu lobbuje za silnou americkou podporu Izraele. Je považován za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israel – United States relations na anglické Wikipedii.

  1. ERLANGER, Steven. U.S. and Israel Sign Military Aid Deal [online]. The New York Times, 2007-08-16 [cit. 2010-03-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MEARSHEIMER, John; WALT, Stephen. Israel Lobby and U.S. Foreign Policy. [s.l.]: Farrar, Straus and Giroux, 2007. Dostupné online. ISBN 0-3741-7772-4. S. 3. (anglicky) 
  3. Clinton: US commitment to Israel 'rock solid' [online]. The Guardian, 2010-03-22 [cit. 2010-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MEARSHEIMER, John; WALT, Stephen. The Israel Lobby [online]. London Reviews of Books [cit. 2008-06-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-15. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Americko-izraelské_vztahy
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.