Bavor III. ze Strakonic

Bavor III. ze Strakonic
Pečeť Bavora III. ze Strakonic z roku 1312
Narozenípo roce 1250
Úmrtí1318
Titulpurkrabí na Zvíkově
Období12771278
PředchůdceBavor II. ze Strakonic
NásledovníkVítek z Hluboké
ChoťMarkéta z Rožmberka
Děti-
RodičeBavor II. ze Strakonic
PříbuzníPřemysl Otakar II. (tchán otce)
Jindřich z Lichtenburka (strýc)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bavor III. ze Strakonic (13. století26. ledna 1318[1]) byl český šlechtic z rodu Bavorů ze Strakonic, syn Bavora II. Velikého. Oženil se s Markétou z Rožmberka, starší sestrou Petra z Rožmberka.[1] Byl příbuzensky spřízněn dokonce s královským rodem Přemyslovců díky sňatku svého otce Bavora II., jenž za manželku pojal Anežku, nemanželskou dceru krále Přemysla Otakara II.[2]

Život

Erb Bavorů ze Strakonic

Po smrti svého otce byl jeho nástupce Bavor III. ještě nezletilý. V roce 1289 byl doložen jako purkrabí hradu Zvíkov. V roce 1293 získal od Václava II. pro Horažďovice městská práva.

Po převzetí majetku rodu pokračoval v přestavbě hradu, když po úpravách svého otce stavbu dokončil. V johanitské části hradu dostavěl kostel a věž. Provedl rozsáhlou přestavbu hradu v Horažďovicích, kam přenesl správní funkce z Práchně. Následně je doložen v roce 1291 a v roce 1294 na zasedání zemského soudu v Praze.

V letech 1306 – 1307, po vymření Přemyslovců se postavil na stranu Jindřicha Korutanského.[3] Ke změně v životě šlechtice ze Strakonic došlo po zvolení Rudolfa I. Habsburského českým králem. Společně s několika dalšími šlechtici se postavil do opozice a neúčastnil se volby nového krále. V létě 1307 nový král s vojskem napadl západočeskou šlechtu a obléhal i opevněné Horažďovice. Po krátkém obléhání Horažďovického hradu, se stala situace neudržitelná a Bavor III. se rozhodl počátkem července kapitulovat. Ale král oslabený špatným zdravotním stavem dne 3. července 1307 v polním ležení zemřel. Smrtí krále by jejich spor skončil. Bavor III. mohl zůstat purkrabím na Zvíkově a ovládnout celé Pootaví. Ale zřejmě to byl Jindřich z Rožmberka, který královu smrt zatajil a nechal ještě téhož dne připravit audienci v temném stanu. Bavor III. kapituloval a vzdal se Zvíkova před mrtvým králem ještě 3. července 1307.[4]

Tato událost zmrazila vztahy mezi Rožmberky a Bavory, i když dcera Jindřicha z Rožmberka, Markéta byla manželkou Bavora III. Není však známo, kdy byli oddáni. Bylo by možné, že se tak stalo až po smrti Jindřicha.

Po nástupu Jana Lucemburského na český trůn získal 25. července 1315 horu Prácheň se zbytky starého hradiště s povolením k výstavbě hradu. Postavil zde obranný hrad, Zpočátku měl s králem zřejmě dobré vztahy. Dochoval se však podpis na listině z 27. prosince 1317. Ve Vídni se zúčastnil jednání jako spojenec v odboji proti králi.

Jako poslední ze šlechtického rodu Bavorů ze Strakonic se významně podílel na veřejném životě království a díky svým postojům proti Rudolfu Habsburskému se ocitl v povědomí historické veřejnosti.

Přesídlil do Bavorova a v roce 1315 byl poprvé uveden s tímto přídomkem. Věnoval několik vesnic cisterciáckému řádu. A požadoval pohřeb v klášteře a zádušní mši. Ještě se vydal do Vídně jednat o míru s Friedrichem Habsburským. Záhy po návratu zemřel dne 26. ledna 1318[1] ve věku čtyřiceti pěti let v Bavorově, kde si vybudoval malé sídlo. Byl pohřben v klášteře Zlatá koruna v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Jeho bezdětná manželka Markéta ho přežila o čtyřicet let. Zemřela v roce 1357, není známo kde. Je pohřbena v Rožmberské hrobce ve Vyšším Brodě.[2]

Inspirace v literatuře

Kniha pro mládež Radovana Procházky Bouře nad Pořešínem se odehrává na hradě Pořešín v době, kdy byl jeho majitel Bavor III. obléhán v Horažďovicích vojskem Rudolfa Habsburského.[5]

Odkazy

Reference

  1. a b c SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek VII. Písecko. Praha: František Šimáček, 1890. 343 s. Dostupné online. Kapitola Helfenburk a Bavorov hrady, s. 90–91. 
  2. a b PAŠAVOVÁ, Žaneta. Středověké Strakonice jako aristokratická a řádová rezidence. , 2019 [cit. 2024-01-20]. Bakalářská práce. Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta pedagogická. . Dostupné online.
  3. KRAJÍCOVÁ, Hana. K úloze Bavorů ze Strakonic a rytířského řádu johanitů ve výtvarném umění Strakonicka vrcholného středověku. , 2009 [cit. 2024-01-20]. Bakalářská práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta. . Dostupné online.
  4. Historie. www.hradstrakonice.cz [online]. [cit. 2024-01-20]. Dostupné online. 
  5. Databáze knih. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. Kapitola Bouře nad Pořešínem. 

Související články


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Bavor_III._ze_Strakonic
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.