Kaštanovec

Kaštanovec
Kaštanovec Castanopsis sieboldii
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbukotvaré (Fagales)
Čeleďbukovité (Fagaceae)
Rodkaštanovec (Castanopsis)
(D.Don) Spach, 1841
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaštanovec[1] (Castanopsis) je rod rostlin z čeledi bukovité. Jsou to většinou stálezelené stromy s jednoduchými střídavými listy a drobnými květy v klasovitých nebo latovitých květenstvích. Plodem jsou oříšky obklopené nepravidelně pukající číškou. Rod zahrnuje asi 120 druhů a je rozšířen v tropické a subtropické Asii. Kaštanovce jsou těženy pro dřevo, četné druhy mají jedlé plody. Druhy Castanopsis cuspidata a C. sieboldii jsou pěstovány jako okrasné dřeviny.

Kresba Castanopsis cuspidata z roku 1870

Popis

Kaštanovce jsou stálezelené nebo řidčeji opadavé stromy. Listy jsou jednoduché, střídavé, obvykle dvouřadě rozložené. Květy jsou jednopohlavné, drobné a nenápadné, uspořádané ve vzpřímených, klasovitých nebo latovitých, zpravidla jednopohlavných květenstvích. Samčí květy jsou většinou uspořádány ve svazečcích nebo řidčeji jednotlivé a mají pěti až šestilaločné okvětí. Obsahují 9 až 12 tyčinek a drobné zbytky zakrnělého semeníku. Samičí květy jsou jednotlivé nebo ve svazečcích po 3 až 5. Semeník obsahuje 3 komůrky a nese 3 čnělky. Plodem je oříšek. Oříšky jsou vejcovité nebo zploštělé, po 1 až 4 obklopené ostnitou, nebo řidčeji hrbolkatou, šupinatou až téměř hladkou číškou. Plody většinou dozrávají 2. rokem.[2][3]

Rozšíření

Rod kaštanovec zahrnuje asi 120 druhů. Je rozšířen v tropické a subtropické Asii. Z Číny je udáváno celkem 58 druhů, z toho 30 endemických.[3] V jihovýchodní Asii roste asi 34 druhů.[4] Areál rozšíření rodu sahá od severovýchodní Indie přes Čínu po Japonsko a přes Indočínu a jihovýchodní Asii po Novou Guineu. V jihovýchodní Asii rostou kaštanovce v nížinných až montánních tropických deštných lesích v nadmořských výškách do 2500 metrů. Vyhýbají se oblastem se sezónním klimatem a nerostou na vápencových podložích. Druh Castanopsis acuminatissima dominuje v některých typech montánních lesních porostů na Nové Guineji.[4]

Ekologické interakce

Květy kaštanovců jsou silně vonné a navštěvuje je podobně jako květy litokarpu drobný hmyz sbírající pyl (např. mouchy z čeledi bzučivkovití), přesto však u těchto rostlin převažuje opylování větrem. Plody jsou šířeny ptáky a hlodavci.[5][6]

Taxonomie

Rod Castanopsis je třetím největším rodem čeledi bukovité. Byl popsán v roce 1841. První ucelenou monografii rodu uveřejnila Aimée Antoinette Camus v roce 1929 a bylo v ní popsáno celkem 112 druhů rozdělených do 3 sekcí. Později její dílo doplnila anglická botanička Euphemia Cowan Barnett, která celkem 119 popsaných druhů rozdělila do 11 skupin.[7] Původně byly do rodu Castanopsis řazeny i 2 americké druhy, které jsou však v současné taxonomii oddělovány do samostatného rodu Chrysolepis

Význam

Castanopsis sieboldii v Japonsku

Četné druhy kaštanovců jsou těženy pro dřevo, které je v jihovýchodní Asii obchodováno pod názvem berangan. Je středně tvrdé, středně těžké až těžké a poměrně pevné. Používá se zejména na kryté stavby, k výrobě palet, šindelů či nábytku.[8][9] Mnohé kaštanovce mají jedlé plody.[3][10] Druh Castanopsis cuspidata a blízce příbuzný druh C. sieboldii (někdy uváděný jako varieta předchozího druhu) je v klimaticky příhodných oblastech světa pěstován jako okrasná dřevina. Byly vypěstovány i okrasné kultivary, např. 'Angyo Yellow' s panašovanými listy.[11]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky) 
  3. a b c HUANG, Chengjiu; ZHANG, Yongtian; BARTHOLOMEW, Bruce. Flora of China: Castanopsis [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b STEENIS, C. (ed.). Flora Malesiana. Vol. 7 (2). Leiden, Niederlands: Foundation Flora Malesiana, 1971. ISBN 90-01-31814-2. (anglicky) 
  5. CORLETT, Richard T. Flower visitors and pollination in the Oriental (Indomalayan) Region. Biological Reviews. 2004, čís. 79. 
  6. SINGH, Gurcharan. Plant systematics. An Integrated Approach.. Delhi: Science Publishers, 2010. ISBN 978-1-57808-668-9. (anglicky) 
  7. CHEN, Li; LI, Xin-Wie; LI, Jian-Qiang. Taxonomic notes on Castanopsis (Fagaceae, Castaneoideae) from China. Phytotaxa. 2013, čís. 146(2). Dostupné online. 
  8. WONG, T.M. A dictionary of Malaysian timbers. Kuala Lumpur: Forest Research Institute Malaysia, 2002. (anglicky) 
  9. CHUDNOFF, Martin. Tropical timbers of the world. [s.l.]: USDA, 1980. (anglicky) 
  10. MARTIN, Franklin W.; CAMPBELL, Carl W.; RUBERTE, Ruth M. Perennial edible fruits of the tropics. An Inventory. Agriculture handbook. 1987, čís. 642. 
  11. HATCH, Laurence C. Cultivars of woody plants. Volume I A-G. Raleigh, USA: TCR Press, 2007. ISBN 978-0-9714465-0-2. (anglicky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Castanopsis
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.