Dřevovina

Dřevovina je vysokovýtěžkový materiál používaný na výrobu papírů horších jakostí (například novinového papíru a plné lepenky), který je v současné době nahrazován vlákninou ze sběrového papíru. Jako suroviny se používá dřevo, jak z jehličnatých stromů, tak i ze stromů listnatých. Na rozdíl od chemických vláknin – buničin – se při výrobě dřevoviny vlákna (v tomto případě rostlinné buňky) uvolňují především mechanickým namáháním dřeva.

Produkce dřevoviny

Výroba má několik fází:

  1. Nejdříve je ze stromu odstraněna kůra. To se může udělat bez vody nebo tzv. mokrým loupáním. Kůra je obvykle použita jako palivo při výrobě celulózy a papíru.
  2. Dřevné buňky jsou následně rozvolňovány. To lze provést více způsoby, čímž vzniknou různé druhy dřevoviny:
    • Brusná dřevovina (výtěžnost zhruba 98 %) se vyrábí broušením kuláčů dřeva na brusných kamenech. Při suchém broušení lze z takovéto dřevoviny vyrobit papír s vysokou opacitou. Při mokrém broušení naopak tato dřevovina slouží pro výrobu hladkého papíru.
    • Rafinérová dřevovina (výtěžnost 95–98 %) je obdobou brusné dřevoviny, jen se místo klasického brusného kamene použijí nožové rafinéry, kam již dřevo přichází v podobě štěpek.
    • Tlaková dřevovina (výtěžnost 95–98 %) je obdobou rafinérové buničiny. Jen se pracuje za vyšších teplot (až 200 °C) a tlaků (až 25 atm). Jedním druhem této dřevoviny je i explozívní buničina, kde se štěpky z tlakové nádoby „vystřelí“, čímž dojde k expanzi přehřáté vody a dřevo se rozruší. Výtěžnost explozivní buničiny je však nižší, než u klasické tlakové dřevoviny a blíží se spíš kategorii termomechanické buničiny.
  3. Dřevovinová směs je následně mleta, tříděna, doplněna o pomocné papírenské prostředky a dopravena do papírového stroje, kde je formována a usušena.

Vlastnosti

Vlákna dřevoviny jsou výrobou značně poškozena. Oproti vláknům buničiny jsou krátká, málo fibrilovaná, mají minimální pevnostní vlastnosti. Navíc obsahují značné množství ligninu, který papír z dřevoviny barví (zejména po delším působení slunečního světla) na žluto.

Současnost

V současné době[kdy?] se však již od dřevoviny ustupuje. Celá výroba je energeticky velice náročná a vlastnosti dřevovinových vláken jsou velice podobné vlastnostem vláken ze sběrového papíru. Navíc dřevovinová vlákna jsou výrobou velice poškozena, takže je velmi obtížné tato vlákna využít pro recyklaci.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Dřevovina
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.