Den díkůvzdání

Den díkůvzdání
První díkůvzdání, Jean Leon Gerome Ferris (1863–1930)
Slavený Kanada Spojené státy americké
Druhnárodní
Zvyky a tradice rodinné oslavy, turistika, rybaření, lov slavnostní průvody, rodinné večeře, fotbalové zápasy, pečení krocana

Den díkůvzdání (anglicky Thanksgiving Day) je tradiční severoamerický svátek, který patří do období dožínek. Historicky se jedná o náboženský svátek, v němž lidé vzdávají díky Bohu, běžně jej však slaví i lidé bez vyznání. Tradiční výklad bývá takový, že Den díkuvzdání poprvé slavili Otcové poutníci spolu se spřátelenými domorodci na podzim roku 1621.

Kanada

V angličtině se používá výraz Thanksgiving a ve francouzštině Action de grâce. I když se samotný svátek slaví v pondělí, maso se může jíst v průběhu celých tří dnů. Kanaďané slaví tento svátek v rodinném a přátelském kruhu při tradiční hostině, na které nechybí veliký, dozlatova upečený nadívaný krocan, brusinky, šťouchané či zapečené brambory a dýňový koláč. Lidé také využívají jeden z posledních podzimních víkendů k rekreaci, sportování, oddechu, kulturnímu vyžití, turistice a rybaření.

Spojené státy americké

V USA se používá výraz Thanksgiving. Zde se tento svátek slaví čtvrtý čtvrtek v listopadu na konci žní. Jde o federální svátek, což znamená, že ho slaví všechny státy federace.

Zvyky

Při tomto svátku se sejde celá rodina a na stole nesmí chybět krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou a také dýňový koláč. Po celé 3 až 4 dny se Američané veselí a baví s rodinou a přáteli. Nemůže chybět ani tradiční americký fotbal, nakupování, průvody, v televizi běží speciální programy, apod.

Každý rok ušetří prezident jednoho nebo dva krocany. Jde o symbolické gesto, protože v USA se během Dne díkůvzdání spotřebuje až kolem 50 000 000 krocanů.[1]

Historie

Prezident George W. Bush ušetřil krocana

Vůbec první den díkůvzdání se konal v Americe na území dnešního státu Massachusetts roku 1621.

Podle pověsti do Ameriky roku 1620 připluli z Anglie Otcové poutníci, kteří zde chtěli nalézt nový život a usadit se zde. Založili zde kolonii a pojmenovali ji Plymouth. Bohužel připluli těsně před zimou a neměli takovou zásobu potravin, aby přečkali zimu, a proto polovina kolonie přes zimu zemřela. Po zimě však narazili na kmen indiánů Wampanoag, který je naučil pěstovat plodiny, a tak se na konci sezóny všichni sešli a oslavili úspěšný rok plný hojností a bohaté úrody. Kvůli tomu se od roku 1621 v Americe slaví Den díkůvzdání a od roku 1941 byl tento svátek ustanoven zákonem na čtvrtý čtvrtek v listopadu tedy v rozmezí od 22. listopadu do 28. listopadu.[2]

Perspektiva původních obyvatel

Část lidí, zejména z řad původních obyvatel, vnímá Den díkuvzdání jako „národní den smutku“. Připomínají si bezpráví a násilí, ke kterému docházelo v dlouhém období po roce 1621 mezi původními obyvateli a nově příchozími kolonizátory z Evropy.[2]

Černý pátek (anglicky Black Friday)

Související informace naleznete také v článku Černý pátek (nakupování).

Černý pátek následuje po Dnu díkůvzdání. Ačkoli nejde o federální svátek, většina zaměstnanců si bere dovolenou a většina škol je v tento den zavřená. Černý pátek je známý pro velké slevy v obchodech, které často otevírají v brzkých ranních hodinách – často už ve 4.00 nebo ještě dřív. Je to nejdůležitější den v roce, co se týká obchodníků a nákupů, neboť tržby jsou tradičně nejvyšší v roce. Černý pátek je dlouholetou tradicí v USA. Tato americká tradice se však udržuje i v některých částech Kanady, ovšem v mnohem menším měřítku. Černý pátek zahajuje tradičně severoamerickou vánoční nákupní sezónu.

Odkazy

Reference

  1. Obama tradičně omilostnil dva krocany, hostiny budou kvůli politice napjaté | Lidé. Lidovky.cz [online]. 2016-11-24 [cit. 2024-01-25]. Dostupné online. 
  2. a b Den díkůvzdání | Velvyslanectví USA v České republice. Velvyslanectví USA   v České republice [online]. [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Den_díkuvzdání
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.