Motorgenerátor se spalovacím motorem

Mobilní agregát se spalovacím motorem.

Motorgenerátor se spalovacím motorem je soustrojí složené ze spalovacího motoru a generátoru, obvykle se souosými hřídeli, které slouží k výrobě elektrické energie. Spalovací motor může být benzínový, nebo naftový, generátor může být buď dynamo, nebo alternátor. Zařízení se používá jako zdroj elektrické energie v místech, kde není k dispozici rozvodná síť, jako špičkový zdroj, nebo jako záložní zdroj pro zajištění nepřetržité dodávky elektrické energie. Bývá také součástí dieselových lokomotiv a motorových vozů s elektrickým přenosem výkonu, kde slouží k výrobě trakční energie. Může být konstruován jako stacionární, nebo jako mobilní.

Označuje se též jako agregát (to je však obecnější pojem), případně dle typu spalovacího motoru jako naftový agregát či dieselový agregát, nebo jako benzínový agregát.

Často se používá název elektrocentrála, protože se používá k napájení zařízení elektrickou energií tam, kde není možno využít stávající pevné elektrické sítě. Elektrocentrála tak tvoří centrum, odkud se napájí energetická soustava. Používá se při natáčení filmů v terénu, koncertech a festivalech pro napájení zvukové a světelné aparatury. Elektrocentrály se používají i pro záložní napájení provozů nemocnic, datových serverů (složitých elektronických informačních systémů) a všude tam, kde by výpadek dodávky elektrické energie mohl způsobit škody na zdraví lidí, na majetku nebo v ekonomice v důležitých výrobních provozech apod. Lze využít i služeb půjčoven elektrocentrál.

Záložní dieselový generátor (elektrocentrálu) je vhodné instalovat i v pohotovostním režimu, kdy se okamžitě spouští při přerušení dodávky elektrické energie.

Své použití doznal i v dopravě, telekomunikacích (zde zejména všechny typy dopravních a telekomunikačních dispečinků), energetice (záložní zdroj v elektrárnách) a ve vojenství (například protiletecká obrana, raketové vojsko, vojenské letectví apod.).

Výkony zařízení se významně liší. Můžeme se tak setkat s malými přenosnými jednotkami pro rekreační účely, které napájejí spíše jeden spotřebič (stovky Wattů až jednotky Kilowatt), přes výkonnější přenosné centrály určené pro profesionální účely, až po velmi výkonné dieselové stacionární generátory určené pro potřeby pohotovostního napájení celého domu, institucí, provozů. Ty největší stacionární dieselagregáty najdete jako záložní zdroje elektřiny v JE, které mají elektrický výkon až jednotky MW. Což vede k výrazným rozdílům v konstrukci a náročnosti provozu.

Odkazy

Literatura

  • Voženílek, L., Stibůrek, F.: Základy elektrotechniky II. SNTL – nakladatelství technické literatury, Praha, 1989

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Dieselový_agregát
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.