Donbas

Donbas
Донбас
Geografie

Donbas na mapě Ukrajiny
Hlavní městoDoněck
Souřadnice
Obyvatelstvo
Jazykruština, ukrajinština
Národnostní složeníUkrajinci, Rusové
Náboženstvípravoslaví
Správa regionu
StátUkrajina Ukrajina
Nadřazený celekUkrajina Ukrajina (oficiálně)

Novorusko (2014–2015)[pozn. 1]

multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doněcká uhelná pánev (ukrajinsky Донецький вугільний басейн; rusky Донецкий угольный бассейн) neboli Donbas (ukr. Донбас; rus. Донбасс, zkratkové slovo) je rozsáhlý těžebníprůmyslový region na východní Ukrajině. Název je odvozen od řeky Doněc, přítoku Donu, a označení pro pánev (basejn/bassejn). Žije zde přes 8 milionů lidí, z nichž cca 57 % tvoří Ukrajinci, nejpočetnější menšinou (přes 38 %[1]) jsou pak etničtí Rusové; převládajícím jazykem je zde ruština.

Geografie

Donbas zahrnuje dnešní Doněckou a Luhanskou oblast, východní část Dněpropetrovské oblasti (okolí Pavlohradu) a také západní část Rostovské oblasti náležící k Ruské federaci. Na jihu zasahuje k Azovskému moři. Největším městem a centrem Donbasu, který je jednou z největších evropských aglomerací, je Doněck (1 milion obyvatel). Další velká města jsou Luhansk/rusky Lugansk (450 000), azovský přístav Mariupol (480 000), dále Makijivka/Makejevka (373 000), Horlivka/Gorlovka (275 000) a také ruské město Šachty (234 000) a jeho okolí.

Historie

První stálá osídlení v regionu založili donští kozáci.[2] Historie oblasti sahá do 17. století, kdy byla objevena rozsáhlá solná ložiska. Solné doly jsou dodnes v provozu a tamní sůl se vyváží i do Česka.

Rozsáhlá uhelná ložiska byla objevena v 18. století, což zapříčinilo výrazný rozvoj průmyslu až do první poloviny 20. století, kdy tomuto území připadla velká role v rámci industrializace Sovětského svazu nařízené Josifem Vissarionovičem Stalinem. Za Ruského impéria byl Donbas součástí Donské gubernie, po jeho zániku za občanské války se dostal pod kontrolu Ukrajiny a stal součástí Ukrajinské SSR.

V roce 1941 po útoku Německa na Sovětský svaz zde byla zformována 383. hornická střelecká divize složená výhradně z místních horníků. Tato divize nejprve v roce 1941 neúspěšně bránila Doněck před nacisty, poté ho v roce 1943 dobyla zpět a v roce 1945 se zúčastnila bitvy o Berlín.

V roce 2014 vypukly se skrytou podporou Ruska v této oblasti proruské nepokoje proti nové centrální ukrajinské vládě, jež vyvrcholily vyhlášením tzv. Doněcké lidové republikyLuhanské lidové republiky v dosavadních dvou administrativních oblastech Donbasu. Posléze bylo 24. května 2014 ohlášeno sloučení těchto mezinárodně neuznaných republik do státu „Novorusko“, které v roce 2015 zaniklo. Obě samozvané republiky označuje Ukrajina za teroristické organizace a vede s nimi ozbrojený konflikt.

V únoru 2022 uznalo Rusko obě loutkové „republiky“ a navázalo s nimi diplomatické styky. Jen o pár dní později zahájilo invazi na Ukrajinu, přičemž jedním z hlavních cílů bylo "osvobodit" oblasti nárokované DLR a LLR, tedy celé území Donbasu. V červenci 2022 dobylo po několika měsících válčení Rusko celou Luhanskou oblast a ruská vojska společně s vojsky DLR ovládali asi 60% území Doněcké lidové republiky.[3]

Dne 30. září 2022 byla Doněcká a Luhanská oblast spolu s dalšími dvěma oblastmi Ukrajiny prohlášeny za součást Ruské Federace na základě tzv. referenda o připojení k Rusku, a to přesto, že samozvaná Doněcká lidová republika veškeré své nárokované území zdaleka nekontrolovala. Průběh a výsledky referend byly mezinárodně zpochybněny a většinou států OSN neuznány.[4]

Průmysl

  • těžba uhlí, železa, manganu; hutnictví aj.

Galerie

Odkazy

Poznámky

  1. Mezinárodně neuznaná konfederace dvou separatistických republik vyhlášená 24. května 2014 na území Ukrajiny.

Reference

  1. About number and composition population of UKRAINE by data All-Ukrainian population census 2001 data [online]. State Statistics Committee of Ukraine, 2004. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 17.12.2011. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. "Historical Dictionary of Ukraine". Ivan Katchanovski, Zenon E. Kohut, Bohdan Y. Nebesio, Myroslav Yurkevich (2013). pp.135-136. ISBN 0-8108-7847-X
  3. Dobyli jsme Lysyčansk a celou Luhanskou oblast, oznámila Moskva. Novinky.cz [online]. Borgis, 2022-07-03 [cit. 2022-07-20]. Dostupné online. 
  4. Putin sebral Ukrajincům území a teď by chtěl vyjednávat. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2022-09-30]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Doněcká_pánev
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.