Eleanor Farjeonová

Eleanor Farjeonová
Narození13. února 1881
Londýn
Úmrtí5. června 1965 (ve věku 84 let)
Hampstead
Místo pohřbeníSt John-at-Hampstead
PseudonymTomfool
Povoláníbásnířka, spisovatelka, autorka dětské literatury, romanopiskyně, životopiskyně a dramatička
Tématapoezie, literatura pro děti a mládež, drama, biografie a próza
Významná dílaMorning Has Broken
OceněníCarnegie Medal (1955)
Cena Hanse Christiana Andersena (1956)
Regina Medal (1959)
RodičeB. L. Farjeon[1] a Margaret Jefferson[1]
PříbuzníJoseph Jefferson Farjeon, Herbert Farjeon a Harry Farjeon (sourozenci)
Joseph Jefferson (dědeček)
multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eleanor Farjeonová (13. února 18815. června 1965) byla anglická autorka dětských příběhů, divadelních her, poezie, životopisu, historie a satiry.

Většina jejích dopisů byla zveřejněna. Vyhrála mnoho literárních cen a prestižní cena Eleanor Farjeonové za dětskou literaturu je každoročně uváděna na její vzpomínku sdružením vydavatelů Children’s Book Circle.

Životopis

Dcera populárního romanopisce Benjamina Farjeona a Maggie (Jeffersonové) Farjeonové Eleanor pocházela z literární rodiny, její dva mladší bratři, Joseph a Herbert Farjeonové, byli spisovateli zatímco nejstarší, Harry Farjeon, se stal skladatelem.

Eleanor, známá rodině jako „Nellie“ byla malé bázlivé dítě, které bylo často nemocné a mělo špatný zrak. Byla vzdělávána doma a trávila hodně času v podkroví, obklopena knihami. Její otec jí v psaní povzbuzoval už od pěti let.

Přestože strávila většinu života mezi literárními a divadelními kruhy z Londýna, mnohdy se nechala inspirovat věcmi z jejího dětství a z jejích rodinných prázdnin. Prázdniny ve Francii v roce 1907 jí inspirovaly k vytvoření příběhu o trubadúrovi, kterého později upravila na toulavého minstrela (zpěváka lidových písní), z její nejslavnější knihy Martin Pippin in the Apple Orchard.

Během první světové války se rodina přestěhovala do Sussexu, kde krajina, vesnice a místní tradice měly výrazný vliv na její pozdější díla. Bylo to v Sussexu, kde mohli být případně umístěny příběhy o Martinovi Pippinovi.

Osmnáctiletá Eleanor, jejíž dědeček z matčiny strany, Joseph Jefferson, byl americkým hercem, napsala libreto k operetě Floretta, k hudbě od jejího staršího bratra Harryho, jež se později stal skladatelem a učitelem hudby. Také spolupracovala se svým mladším bratrem, Herbertem, Shakespearovým žákem a divadelním kritikem. Jejich produkce zahrnovala Kings and Queens (1932), The Two Bouquets (1938), An Elephant in Arcady (1939), The Glass Slipper (1944).

Eleanor měla široký rozsah přátel s významným literárním nadáním včetně D. H. Lawrence, Waltra de la Mare a Roberta Frosta. Po několik let měla důvěrné přátelství s básníkem Edwardem Thomasem a jeho ženou. Po Thomasově smrti, v dubnu 1917 při bitvě u Arrasu zůstala Eleanor blízká jeho ženě Helen. Později vydala mnoho z jejich korespondence a konečné zhodnocení jejich vztahu vydala v knize Edward Thomas: The Last Four Years (1958).

Po první světové válce si Eleanor vydělávala na živobytí jako básnířka, novinářka a jako reportérka. Často publikovala pod pseudonymem. Eleanořiny básně se objevily v The Herald (Tomfool), Punch, Time and Tide (Chimaera), The New Leader (Merry Andrew), Reynolds News (Tomfool), ale i v mnoha dalších časopisech.

Eleanor nebyla nikdy vdaná, ale měla třicetileté přátelství s Georgem Earlem, učitelem angličtiny. Po jeho smrti v roce 1949 měla dlouhý přátelský vztah s hercem Denysem Blakelockem, který o jejich přátelství napsal v knize Portrait of a Farjeon (1966).

Během padesátých let dvacátého století jí byly uděleny tři hlavní literární ceny: Carnegie Medal of the Library Association, Cena Hanse Christiana Andersena a Regina Medal od American Catholic Library Association. Sdružení vydavatelů Children’s Book Circle uvádí cenu Eleanor Farjeonové každoročně na její vzpomínku. Její práce měla a má vliv i na slavného japonského animátora Hajao Mijazakiho.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eleanor Farjeon na anglické Wikipedii.

  1. a b Oxford Dictionary of National Biography. Oxford: Oxford University Press. 2004. Dostupné online.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Eleanor_Farjeonová
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.