Elektronová korelace

Elektronová korelace je interakce mezi elektrony v elektronové struktuře kvantového systému. Korelační energie je měřítkem toho, jak moc pohyb jednoho elektronu je ovlivněn přítomností všech ostatních elektronů.

Atomární a molekulární systémy

Elektronová korelační energie z hlediska různých úrovní teorie pro řešení Schrödingerovy rovnice.

V rámci Hartreeho–Fockovy metody z kvantové chemie, je antisymetrická vlnová funkce aproximována pomocí jediného Slaterova determinant. Exaktní vlnové funkce, však nemohou být obecně vyjádřeny jako jeden determinant. Jedno-determinantní přiblížení nebere v úvahu Coulombovskou korelaci, což vede k tomu, že celková elektronová energie se liší od přesného řešení nerelativistické Schrödingerovy rovnice v rámci Born–Oppenheimerovy aproximace. Proto, Hartreeho–Fockova limita je vždy nad touto exaktní energií. Rozdíl se nazývá korelační energie, termín vytvořený Löwdinem.[1] Pojem korelační energie byl už ale zkoumán dříve Wignerem.[2]

Určité množství elektronové korelace je již započítáno v rámci HF aproximace, konkrétně v elektronové výměně. Tento termín popisuje vztah mezi elektrony s paralelním spinem. Tato základní korelace zabraňuje dvěma elektronům s paralelním spinem, aby byly nalezeny na stejném místě v prostoru a je často nazývána Fermiho korelace nebo Fermiho díra. Coulombická korelace, na druhou stranu, popisuje korelaci mezi prostorovou pozici elektronů v důsledku jejich Coulombického odpuzování, a je zodpovědná za chemicky důležité efekty, jako je například Londonova disperze. Existuje také korelace související s celkovou symetrií nebo celkovým spinem uvažovaného systému.

Označení korelační energie musí být používána s opatrností. Jednou z obvyklých definic je, že je se jedná o energetický rozdíl korelované metody vzhledem k energii získané z Hartreeho–Fockovy metody.

E c o r = E E H F {\displaystyle E_{cor}=E-E_{HF}}

Ale to není úplná korelační energie, protože jistá část korelace je již zahrnutá v HF. Za druhé, korelační energie je velmi závislá na použité bázi. „Exaktní“ energie je energie, s úplnou korelací a úplnou bází.

Elektronová korelace je někdy rozdělena na dynamickou a nedynamickou (statickou) korelaci. Dynamická korelace je korelace vycházející z pohybu elektronů a je zachycená např. v metodě konfigurační interakce (CI). Statická korelace je důležitá pro molekuly, kde je základní stav dobře popsán pouze s více než jedním (téměř) degenerovaným determinantem. V tomto případě je vlnová funkce v Hartreeho–Fockově metodě (pouze s jediným determinantem) kvalitativně špatná. Metoda multi-konfiguračního self-konzistentního pole (MCSCF) pokrývá statickou korelaci, ale ne dynamickou korelaci.

Metody

Jednoduše řečeno, molekulární orbitaly metody Hartree–Fock jsou optimalizovány vyhodnocením energie elektronu v každé molekulární orbitě jako pohyb v průměrném poli všech ostatních elektronů, spíše než zahrnující okamžitou repulzi mezi elektrony.

Pro získání elektronové korelace existuje mnoho post-Hartree–Fock metod, včetně:

Jednou z nejdůležitějších metod pro korekci chybějící korelace je metoda konfigurační interakce (CI). Počínaje Hartree–Fockouvou vlnovou funkcí jako determinant základního stavu, vezmeme lineární kombinaci základního stavu a excitované determinanty Φ I {\displaystyle \Phi _{I}} jako korelované vlnové funkce a optimalizujeme váhové faktory c I {\displaystyle c_{I}} podle variačního principu. Když vezmeme všechny možné excitované determinanty pak mluvíme o Full-CI. Ve Full-CI vlnové funkci jsou všechny elektrony plně korelované. Pro větší molekuly je ale Full-CI příliš výpočetně drahé. Většinou se využívá zkráceného CI rozvoje pro získání dostatečně dobře korelované vlnové funkce a tedy i korelované energie a to podle úrovně zkrácení.

Tato metoda je ve svém jádře podobná CI, ale má několik důležitých výhod proti CI např. je velikostně extenzivní. Meotda vázaných klasrtů využívá tzv. excitační operátory T ^ {\displaystyle {\hat {T}}} působící na vlnovou funkci například z Hartree–Fockovy metody a to ve tvaru Ψ C C = e T ^ Ψ 0 {\displaystyle \Psi ^{CC}=e^{\hat {T}}\Psi _{0}} . Takto působící operátor generuje lineární kombinaci Slaterových determinantů, ve kterých jsou elektrony excitovány z okupovaného spinorbitalu do virtuálního. Ořezem excitačního operátoru pak získáváme metodu vázaných klastrů, ve kterých jsou zahrnuty monoexcitace, biexcitace, triexcitace, atd. Metoda vázaných klastrů je velmi široce využívaná[3][4].

Tyto metody jsou velmi hojně používány v kvantové chemii. Například pro nekovalentní interakce společně s neuronovou sítí dokáže s menší výpočetní náročnosti a přesnosti blížící se k metodě vázaných klastrů, být velmi zajímavou alternativou[5]. Jedná se o poruchovou metodu založenou na předpokladu, že vlnová funkce a energie z HF metody leží blízko exaktnímu řešení a tedy můžeme využít hamiltonián ve tvaru H ^ M P = H ^ H F ( 0 ) + λ H ^ e l {\displaystyle {\hat {H}}_{MP}={\hat {H}}_{HF}^{(0)}+\lambda {\hat {H}}_{el}} , kde λ {\displaystyle \lambda } je poruchový parametr (malé reálné číslo) a H ^ e l {\displaystyle {\hat {H}}_{el}} představuje poruchu. Jelikož energie pro první řád této metody dává energii rovnou původní HF E M P ( 0 ) = E H F ( 0 ) + E ( 1 ) {\displaystyle E_{MP}^{(0)}=E_{HF}^{(0)}+E^{(1)}} (jelikož E ( 1 ) = 0 {\displaystyle E^{(1)}=0} ), takže využitelný je až druhý a vyšší řády této metody. Korelační energie se pak dá zapsat jako E c o r r = E ( 2 ) + E ( 3 ) + E ( 4 ) + {\displaystyle E_{corr}=E^{(2)}+E^{(3)}+E^{(4)}+\ldots }

  • kombinace metod

Využít jde i kombinace různých metod, např. můžeme mít určité téměř degenerované determinanty pro metodu multi-konfiguračního self-konzistentního pole (MCSCF), která bude pro zachycení statické korelace a/nebo CI metodu pro získaní největší části dynamické korelace a/nebo nějaký poruchový ansatz pro malé poruchové (nedůležité) determinanty jako završení. Příklady pro tyto kombinace jsou metody CASPT2 a SORCI.

Matematické hledisko

Pro dva nezávislé elektrony a a b,

ρ ( r a , r b ) ρ ( r a ) ρ ( r b ) {\displaystyle \rho ({\textbf {r}}_{a},{\textbf {r}}_{b})\approx \rho ({\textbf {r}}_{a})\rho ({\textbf {r}}_{b})}

kde ρ ( r a , r b ) {\displaystyle \rho ({\textbf {r}}_{a},{\textbf {r}}_{b})} reprezentuje společnou elektronovou hustotu, nebo hustotu pravděpodobnosti nalezení elektronu a {\displaystyle a}  v  r a {\displaystyle {\textbf {r}}_{a}} a elektron b {\displaystyle b}  v  r b {\displaystyle {\textbf {r}}_{b}} . V této notaci, ρ ( r a , r b ) d r a d r b {\displaystyle \rho ({\textbf {r}}_{a},{\textbf {r}}_{b})\mathrm {d} {\textbf {r}}_{a}\mathrm {d} {\textbf {r}}_{b}} představuje pravděpodobnost nalezení dvou elektronů v jejich příslušných objemových elementech  d r a {\displaystyle \mathrm {d} {\textbf {r}}_{a}} a d r b {\displaystyle \mathrm {d} {\textbf {r}}_{b}} .

Pokud jsou tyto dva elektrony korelované, pak pravděpodobnost nalezení elektronu a {\displaystyle a} v určité poloze v prostoru závisí na poloze elektronu, b {\displaystyle b} , a naopak. Jinými slovy, součin jejich nezávislých funkcí hustoty dostatečně nepopisuje skutečnou situaci. Na malých vzdálenostech je hustota nekorelovaných párů příliš velká; na velkých vzdálenostech je hustota nekorelovaných párů příliš malá (tj. elektrony mají tendenci „navzájem se vyhnout“).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Electronic correlation na anglické Wikipedii.

  1. LÖWDIN, Per-Olov. Quantum Theory of Many-Particle Systems. III. Extension of the Hartree–Fock Scheme to Include Degenerate Systems and Correlation Effects. Physical Review. American Physical Society, March 1955, s. 1509–1520. DOI 10.1103/PhysRev.97.1509. Bibcode 1955PhRv...97.1509L. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  2. WIGNER, E. On the Interaction of Electrons in Metals. Physical Review. 1934-12-01, s. 1002–1011. Dostupné online. DOI 10.1103/PhysRev.46.1002. Bibcode 1934PhRv...46.1002W. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. RAMABHADRAN, Raghunath O.; RAGHAVACHARI, Krishnan. Extrapolation to the Gold-Standard in Quantum Chemistry: Computationally Efficient and Accurate CCSD(T) Energies for Large Molecules Using an Automated Thermochemical Hierarchy. S. 3986–3994. Journal of Chemical Theory and Computation [online]. 2013-08-28. Roč. 9, čís. 9, s. 3986–3994. DOI 10.1021/ct400465q. 
  4. ŘEZÁČ, Jan; HOBZA, Pavel. Benchmark Calculations of Interaction Energies in Noncovalent Complexes and Their Applications. S. 5038–5071. Chemical Reviews [online]. 2016-03-04. Roč. 116, čís. 9, s. 5038–5071. DOI 10.1021/acs.chemrev.5b00526. 
  5. MCGIBBON, Robert T.; TAUBE, Andrew G.; DONCHEV, Alexander G.; SIVA, Karthik; HERNÁNDEZ, Felipe; HARGUS, Cory; LAW, Ka-Hei. Improving the accuracy of Møller-Plesset perturbation theory with neural networks. S. 161725. The Journal of Chemical Physics [online]. 2017-10-28. Roč. 147, čís. 16, s. 161725. DOI 10.1063/1.4986081. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Elektronová_korelace
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.