Emmy Freundlich

Emma Freundlich
Narození25. června 1878
Ústí nad Labem
Úmrtí16. března 1948 (ve věku 69 let)
New York
Povolánípolitička
Politická stranaSociálně demokratická strana Rakouska
Funkcečlen rakouské Národní rady
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emma „Emmy“ Freundlich, česky také Emma Freundlichová (25. června 1878 Ústí nad Labem – 16. března 1948 New York) byla politička a spisovatelka.[1]

Život

Byla dcerou Adolfa Köglera, architekta, stavitele a starosty města Ústí nad Labem.[2] V roce 1900 se provdala za sociálnědemokratického novináře židovského původu Lea Freundlicha (1875–1954), s kterým se přestěhovala do Šumperku, kde Leo Freundlich pracoval jako redaktor listu „Volkswacht“ a svůj optimistický pohled na nové století publikoval v tomto listu již v dubnu 1900. I přes narození dvou dcer byla Emmy Freundlichová v sociálně demokratickém prostředí na Moravě aktivní a výrazně se angažovala v dění v dělnickém domě založeném v roce 1903. Od roku 1907 publikovala také v listu „Kampf“, teoretickém orgánu rakouské sociální demokracie, zejména o ženských a rodinných otázkách. Leo Freundlich byl v roce 1907 zvolen za Šumperk do parlamentu. V důsledku volební porážky německy mluvících sociálních demokratů v roce 1911, při níž přišel o mandát i Freundlich, se manželé v roce 1911 přestěhovali do Vídně a v témže roce se rozvedli.

Ve Vídni se Emma Freundlichová zapojil do sociálně demokratické skupiny kolem Karla Rennera a do hnutí spotřebních družstev. Během 1. světové války byla jmenována do Potravinářského úřadu Ředitelství válečného hospodářství. V roce 1918 se stala členkou vídeňské městské rady a zůstala jí až do roku 1923. Následující rok byla kandidátkou Sociálně demokratické strany ve volbách do Ústavodárného shromáždění a byla jednou z osmi zvolených žen, prvních rakouských poslankyň. Znovu byla zvolena v letech 1920, 1923, 1927 a 1930. V roce 1921 se stala prezidentkou International Cooperative Women's Guild, tuto roli zastávala až do roku 1948.[1] V roce 1927 byla delegátka a viceprezidentka Světové ekonomické konference, která se konala v Ženevě. V roce 1928 byla jediná žena v hospodářském výboru Společnosti národů.[3]

Po rakouské občanské válce v roce 1934 byla uvězněna. V roce 1939 odešla do Londýna. Během druhé světové války byla spoluzakladatelka a předsedkyně Rakouského výboru pro pomoc a rekonstrukci. [1] V roce 1947 se přestěhovala do New Yorku, aby se stala pozorovatelkou Hospodářské a sociální rady OSN.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Emmy Freundlich na německé Wikipedii a Emmy Freundlich na anglické Wikipedii.

  1. a b c Freundlich Emmy | Parlament Österreich. www.parlament.gv.at [online]. [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. (německy) 
  2. ÚSTÍ///AUSSIG - architektura na severu Čech. www.usti-aussig.net [online]. [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. 
  3. YOUNG, Amanda Verdery. Emmy Freundlich. Women In Peace [online]. 2017-01-16 [cit. 2024-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Emmy_Freundlich
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.