František Adámek (voják)

svob. František Adámek
Narození20. srpna 1919
Leština
Úmrtí21. listopadu 1941 (ve věku 22 let)
Tobruk
Příčina úmrtístřelné zranění v boji
NárodnostČeši
Povolánívoják
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vojín (svobodník in memoriam) František Adámek (20. srpna 1919 Leština - 21. listopadu 1941 Tobruk) byl československý voják, bojovník od Tobruku.[1]

Život

František Adámek se narodil v Leštině na území okresu Šumperk. Vyučil se zedníkem. 8. srpna 1939 přešel do Polska, kde byl 10. srpna pod číslem 1476 zařazen jako vojenský dobrovolník do formující se Československé zahraniční vojenské skupiny a ubytován v Bronowicích u Krakova. Po vypuknutí druhé světové války bojoval proti Německu jako příslušník České a slovenské legie, později známé jako Polský legion. Spolu s dalšími byl 18. září 1939 zajat Rudou armádou na západní Ukrajině. Jednotka pod velením pplk. Ludvíka Svobody zůstala celistvá a dokonce prodělávala omezený výcvik coby Východní skupina československé armády. 11. března 1941 spolu s dalšími dorazil František Adámek na střední východ, přešel pod britské velení a 20. března byl v Haifě odveden. 2. dubna se stal příslušníkem jednotky nazývané Československý pěší prapor 11 - Východní. Po výcviku na území dnešního Izraele a strážní službě v Alexandrii prapor v květnu 1941 zaujal postavení u Marsa Matrúh na tehdy stabilizované britsko-italské frontě. V tomto období byl František Adámek převelen od výcvikové roty k bojové 4. pěší rotě. Mezi červnem a říjnem 1941 byl prapor na krátko převelen do Sýrie, kde po napadení Sovětského svazu Německem sílily obavy z činnosti vichistických a případně i německých vojsk. Po návratu do Egypta byl prapor za pomoci torpédoborců přeplaven do obleženého Tobruku, kde byl přičleněn k polské Samostatné brigádě karpatských střelců. Prapor byl nasazen k obranným úkolům u silnice na Dernu, František Adámek se čtvrtou rotou pak na pravém křídle. 21. listopadu 1941 prováděli polští a českoslovenští vojáci výpad v rámci operace Crusader. František Adámek byl zasažen do hlavy obrannou palbou Italů ve svém kulometném postavení, vinou čehož na místě vykrvácel. Hned následující den byl pohřben a na zdejším válečném hřbitově spočívá dodnes. Stal se druhým Čechoslovákem padlým u Tobruku. Jeho portrét je námětem československých poštovních námek vydaných v roce 1945 v Londýně.

Vyznamenání

Podle publikace Vojenské osobnosti československého odboje 1939–1945

Reference

  1. Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945.. Praha: Ministerstvo obrany ČR - AVIS, 2005. Dostupné online. ISBN 80-7278-233-9, ISBN 978-80-7278-233-8. OCLC 85144795 S. 9. 

Literatura

  • Karel Černý - Muži z londýnského vydání

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/František_Adámek_(voják)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.