Geobiocenóza

Geobiocenóza (prof. Zlatníkem gramaticky upravený termín biogeocenóza) je soubor biocenózy (živé přírody) se svým prostředím. Je to prostorový systém a existenční celek organismů s jejich prostředím v krajině. Geobiocenózy jsou základními stavebními jednotkami pozemské přírody. V geobiocenóze jsou rostliny a živočichové včetně mikroorganismů, půda a ovzduší propojeny v komplexní, otevřený systém živé, odumřelé a anorganické hmoty, v němž se shromažďuje hmota i energie. Geobiocenózu lze přirovnat k ekosystému a zabývá se jí obor geobiocenologie.[1]

Geobiocenóza vs. ekosystém

Často se geobiocenóza považuje za synonymum ekosystému. Neplatí to však obecně, protože termín ekosystém je obsahově mnohem širší než termín geobiocenóza. Za ekosystém se považuje jakýkoli systém jednoty organismů s jejich prostředím, ať už je to jednota z časového hlediska relativně trvalá, nebo dočasná. Geobiocenóza je jednota organismů s jejich prostředím v krajině. Není to už např.: jednotlivě kvetoucí rostlina na poušti nebo laboratorně pěstovaná rostlina ve zkumavce. Za ekosystém se považují i lidská sídliště a zcela umělá prostředí, např. v kosmických lodích. Všechny geobiocenózy jsou ekosystémy, avšak všechny ekosystémy nejsou geobiocenózy. Termíny se shodují např. v případě lesa (lesní ekosystém a lesní geobiocenóza), kdy jsou geobiocenózy ještě přírodní (např. pralesy) nebo z nich odvozené (např. lesy hospodářské).

Struktura geobiocenózy

  • Biocenóza – živá příroda, živé organismy
  • Ekotop (biotop) – neživá příroda, neživé prostředí
    • klimatop – soubor klimatických činitelů
    • edafotop (edatop) – soubor půdních činitelů
    • hydrotop – soubor činitelů hydrických

Geobiocenóza je prostorový systém, ve kterém z výzkumného hlediska rozlišujeme pojmy vnitřního a vnějšího prostoru geobiocenózy. U suchozemských geobioceóz se dále dělí na části prostoru.

  • vnitřní prostor – ohraničen plochou, kam zasahují živé organismy
    • vzdušný prostor (prostor mikroklimatu a bioklimatu)
    • půdní prostor – vymezen přítomností kořenového systému rostlin
  • vnější prostor – je vně vnitřního prostoru
    • vnější atmosféra – charakterizovaná určitým klimatem
    • hlubší části matečných hornin[1]

Funkční pojetí geobiocenózy

Geobiocenóza je jako ekosystém složitým systémem navzájem propojených vztahů a toků hmoty a energie. Skládá se ze 4 důležitých funkčních složek:

  1. Biotop je souhrn všech neživých (abiotických) součástí přírody, představující prostředí pro biotické složky (biocenózu).
  2. Producenti jsou všechny autotrofní organismy. Ty vytvářejí ve svém těle z anorganických látek a sluneční energie látky organické, čímž produkují primární organickou hmotu (biomasu), která je přímo nebo nepřímo zdrojem potravy všech heterotrofních organismů. Mezi producenty patří veškeré zelené rostliny, které obsahují chlorofyl, takže jsou schopné fotosyntézy, a také menší skupina chemotrofních bakterií. Ty získávají energii oxidací některých anorganických látek.
  3. Konzumenti jsou všichni heterotrofní makrokonzumenti, kteří přijímají rostlinnou nebo živočišnou organickou hmotu, která je jim zdrojem látek a energie. Mezi konzumenty patří všichni živočichové, také však vyšší nezelené rostliny bez chlorofylu.
  4. Dekompozitoři (destruenti) jsou heterotrofní mikrokonzumenti, kteří rozkládají složky organické hmoty. Tito rozkladači některé z produktů spotřebovávají jako zdroj látek a energie, jiné produkty zůstávají jako zdroje potravy pro další dekompozitory. Uvolňují z organických látek minerální živiny, které mohou využívat producenti. Patří sem bakterie, plísně, houby.[2]

Související články

Reference

  1. a b RANDUŠKA, Dušan; VOREL, J; PLÍVA, K. Fytocenológia a lesnická typológia. Bratislava: Príroda, 1986. 339 s. 
  2. KAZDOVÁ, Hana. Ekosystém, ekologická výchova [online]. Brno: MLOK - Malý ochranářská kruh, 2003 [cit. 2011-02-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-06. 

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Geobiocenóza
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.