Glaucidium palmatum

Glaucidium palmatum
Glaucidium palmatum
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodglaucidium[1] (Glaucidium)
Binomické jméno
Glaucidium palmatum
Siebold & Zucc., 1845
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Detail květu glaucidia

Glaucidium palmatum je rostlina z čeledi pryskyřníkovité a jediný druh rodu glaucidium. Je to vytrvalá bylina s dlanitě laločnatými listy a velkými modrými květy s mnoha tyčinkami. Plodem je měchýřek. Pochází z horských poloh středního a severního Japonska. Občas se pěstuje jako atraktivní skalnička či stínomilná trvalka (hajnička).

Popis

Glaucidium palmatum je vytrvalá bylina s masivním, nepravidelně sympodiálně větveným podzemním oddenkem a vzpřímenou, olistěnou lodyhou. Dorůstá výšky asi 30 až 45 cm. Listy jsou ostře dlanitě laločnaté, přízemní dlouze řapíkaté. Květy jsou velké, nápadné, oboupohlavné, o průměru 5 až 8 cm, jednotlivé na vrcholu lodyhy nebo řidčeji po dvou. Okvětí je opadavé, složené ze 4 bledě modropurpurových, petaloidních, široce vejčitých, rozestálých kališních lístků. Koruna chybí. Tyčinek je mnoho. Gyneceum je složené ze 2 přisedlých, na bázi krátce srostlých pestíčků (někdy je vyvinut jen jeden). Plodem je souplodí měchýřků obsahujících mnoho plochých, vejčitých semen opatřených na okraji širokým křídlem.[2][3]

Rozšíření

Druh se vyskytuje jako endemit výhradně v Japonsku, kde roste v horských polohách na ostrovech Hokkaidó a Honšú.[3]

Obsahové látky

Glaucidium na rozdíl od většiny jiných zástupců čeledi pryskyřníkovité neobsahuje alkaloidy. V rostlině byly zjištěny biologicky účinné kumariny, zejména glaupalol a odvozené sloučeniny.[4][5]

Taxonomie

Rod Glaucidium je v rámci čeledi Ranunculaceae řazen do samostatné monotypické (zahrnující jediný druh) podčeledi Glaucidioideae, která představuje bazální vývojovou větev dané čeledi.[6] V minulosti nebylo zařazení do čeledi u rodu Glaucidium ustálené a byl řazen mj. do čeledi Podophyllaceae (nyní součást Berberidaceae),[4] Hydrastidaceae,[2] Papaveraceae nebo dokonce Paeoniaceae.[7] V roce 1904 byl z čínského S’-čchuanu popsán druh Glaucidium pinnatum, jméno je v současné taxonomii považováno za synonymum G. palmatum.[8][9]

Význam

Bělokvětá forma glaucidia

Glaucidium je občas pěstováno jako stínomilná trvalka s atraktivními listy i květy. Výjimečně bývá nabízena i bělokvětá forma (var. leucanthum). Hodí se zejména do společnosti bohyšek, kapradin, čechrav a obdobných stínomilných trvalek. Na vhodném stanovišti se pomalu rozrůstá a vytváří skupiny. Nejlépe se jí daří na stinném nebo polostinném, vlhkém stanovišti při okraji listnatého lesa. Lokalita musí být chráněna před vysušujícími větry. Vyžaduje hlubší, kyselou, humózní, stále vlhkou, ale dobře propustnou půdu. Nesnáší suchá a horká léta. Kvete na jaře a v časném létě. Množí se opatrným dělením oddenků v časném jaře. Je možno ji množit i výsevem semen, ta však klíčí pomalu a semenáčky dorůstají do květuschopné velikosti několik let. Na jaře bývá rostlina napadána šneky a slimáky.[7][10][11]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 5. Berlin: Springer, 2002. ISBN 978-3-642-07680-0. (anglicky) 
  3. a b OHWI, Jisaburo. Flora of Japan. Washington: Smithsonian Institution, 1965. (anglicky) 
  4. a b GLASBY, John S. Dictionary of plants containing secondary metabolites. [s.l.]: Taylor & Francis, 2005. ISBN 0-203-16537-3. (anglicky) 
  5. HIROSHI, Morita; DOTA, Tomoka; KOBAYASHI, Jun'ichi. Antimitotic activity of glaupalol-related coumarins from Glaucidium palmatum. Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters. July 2004, čís. 14(14). 
  6. ZHAI, Wei et al. Chloroplast genomic data provide new and robust insights into the phylogeny and evolution of the Ranunculaceae. Molecular Phylogenetics and Evolution. 2019, čís. 135. 
  7. a b SCHMID, W. George. Encyclopedia of Shade Perennials. Portland: Timber Press, 2002. Dostupné online. ISBN 0-88192-549-7. (anglicky) 
  8. TAKEDA, H. Notes on some new and critical plants from Eastern Asia. Bulletin of Miscellaneous Information. 1912, čís. 1912(5). 
  9. Plants of the world online [online]. Royal Botanic Gardens, Kew. Dostupné online. (anglicky) 
  10. MINEO, Baldassare. Rock garden plants. A color encyclopedia. Portland, Oregon: Timber Press, 1999. Dostupné online. ISBN 0-88192-432-6. (anglicky) 
  11. REED, Caroline (ed.) et al. Plants for places. [s.l.]: DK Publishing, 2011. Dostupné online. ISBN 978-0-7566-7192-1. (anglicky) 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Glaucidium_palmatum
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.