Halloween documents

Halloween documents (Haloweenské dokumenty, dále HD) je označení pro několik důvěrných zpráv společnosti Microsoft o budoucím postupu týkajícím se svobodného software, software s otevřeným zdrojovým kódem a zejména Linuxu. První i druhý HD se dostaly v říjnu 1998 do rukou americkému programátorovi Ericu S. Raymondovi, který je okamžitě zveřejnil na svých webových stránkách; byly sepsány Vinodem Valloppillilem a Joshe Cohenem a Microsoft připustil jejich pravdivost.

HD označují svobodný software za velkou hrozbu pro dominanci Microsoftu na trhu se software a navrhují postupy, jež by mohly rozvoj svobodného software narušit. Dále potvrzují, že některé produkty v rámci svobodného software jsou schopné svou kvalitou konkurovat produktům Microsoftu – toto vzbudilo velký ohlas v kontrastu s oficiálními, reklamními prohlášeními společnosti.

Po vydání prvních dvou HD došlo k úniku a zveřejnění několika dalších memorand společnosti Microsoft o souvisejících tématech a k sepsání několika apokryfů – parodií. Označení dokumentů je spojeno s Halloweenem, protože některé unikly v různých letech kolem data 31. října.

Jednotlivé HD a citace

Pozn.: Ne všechny HD jsou zveřejněné interní dokumenty (tj. 1., 2., 7. a 10.), jeden (3.) je veřejným prohlášením, ostatní byly sepsány E. S. Raymondem jako reakce na různá s nimi spojená témata.

1. Haloweenský dokument

Zpráva "Open Source Software: A (New?) Development Methodology" sepsaná zaměstnancem Microsoftu Vinodem Valloppillilem, programovým manažerem společnosti. Je podrobným úvodem do konceptů otevřeného softwaru a jeho možného dopadu na produkty a služby společnosti Microsoft. Popisuje silné a slabé stránky svobodného software a postupy, jak potlačit jeho rozvoj:

  • nedávné případové studie (internet) poskytují velmi dramatický důkaz, že projekty OSS (open-source software) mohou dosáhnout komerční kvalitu nebo ji i překonat
  • open source software je dlouhodobě důvěryhodný, tradiční marketingovou strategii FUD (Fear, Uncertainty, Doubt – strach, nejistota, pochyby) jako např. šíření fám, že konkurenční produkty zhroutí Windows, nelze k boji proti němu použít
  • jedním z důvodů, proč by projekty s otevřeným zdrojovým kódem mohly vstoupit na trh komodit, je používání standardizovaných protokolů
  • to lze zastavit rozšířováním těchto protokolů a vývojem nových protokolů, a dekomoditizací protokolů a aplikací (strategie je označována jako embrace, extend and extinguish – tedy obejít, rozšířit a uhasit)

2. Haloweenský dokument

Dokument "Linux OS Competitive Analysis: The Next Java VM?" popisuje základní principy Linuxu, jeho architekturu, vztah k Unixu a Windows NT a vzrůst jeho popularity. Autorem je rovněž Vinod Valloppillil.

3. Haloweenský dokument

Prohlášení (od Aurelie van den Berg, ředitelky Public Relations Microsoftu v Nizozemsku) vydané v listopadu 1998 jako odpověď na zveřejnění HD 1 a 2.

7. Haloweenský dokument

Tento dokument "Research E-Bulletin: Attitudes Towards Shared Source and Open Source Research Study" ze září 2002 je souhrnem výsledků průzkumu mezi vývojáři a IT manažery, který provedla společnost Microsoft a který popisuje reakce na sdílení zdrojových kódů. Výsledky ukazují příznivé reakce na principy otevřených i sdílených zdrojů. Eric Raymond k tomu poskytl komentář, který navrhuje způsoby, jak může komunita open source reagovat na výsledky průzkumu, a popisuje nízké celkové náklady na vlastnictví jako hlavní důvod pro přijetí Linuxu, což je v rozporu s mnoha dokumenty zveřejněnými společností, podle kterých jsou řešení s Windows méně nákladná než řešení s Linuxem.

8. Haloweenský dokument

„OSS and Government“ je sdělení od viceprezidenta skupiny Microsoftu pro celosvětový prodej Orlanda Ayaly z listopadu 2002 generálním manažerům regionálních poboček Microsoftu. Popisuje dostupnost podpory od společnosti Microsoft pro regionální prodejce, kteří čelí konkurenci Linuxu.

10. Haloweenský dokument

E-mail z dubmna 2004 známý také jako „Halloween X: Follow The Money“ od konzultanta Mikea Anderera z Microsoftu Chrisu Sontagovi ze SCO Group (SCO byla americká softwarová společnost existující v letech 2002 až 2012, která se stala známou vlastnictvím aktiv operačního systému Unix, včetně technologie UnixWare a OpenServer, a vedla řadu právních sporů označovaných jako kontroverze SCO-Linux). Mail mimo jiné uvádí, že společnost Microsoft poskytla společnosti SCO 86 milionů USD.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Halloween documents na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Halloween_documents
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.