Herschel Grynszpan

Herschel Grynszpan
Narození28. března 1921
Hannover
Úmrtí1944 (ve věku 22–23 let)
BydlištěHannover (do 1936)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herschel Feibel Grynszpan (též možný zápis Grünspan nebo Grunspahn; 28. března 1921 – zemřel někdy v letech 19421945, za mrtvého úředně prohlášen v roce 1960) byl polsko-židovský uprchlík, narozený v Německu, který 7. listopadu 1938 spáchal v Paříži na německém velvyslanectví atentát na diplomata Ernsta vom Ratha. Tato smrt byla záminkou pro takzvanou Křišťálovou nocantisemitský pogrom v noci z 9. na 10. listopadu 1938.

Smrt Ernsta vom Ratha a hrůzy Křišťálové noci přinesly Herschelu Grynszpanovi mezinárodní známost. Grynszpan se těšil pozornosti médií jako celebrita, ve vězeňské cele rozdával novinářům rozhovory a psal odtud dopisy mnoha slavným lidem po celém světě.[1]

14. listopadu 1938 vysílala Dorothy Thompsonová, která se v roce 1934 stala prvním americkým novinářem vypovězeným z nacistického Německa, na stanici NBC vášnivý projev na obranu Grynzspana, který podle odhadů poslouchalo 5 milionů lidí. Poukázala v něm i na to, že samotní nacisté udělali hrdiny z vrahů rakouského kancléře Engelberta Dollfusse a německého ministra zahraničí Walhera Rathenau. Díky vysílání vybral Journalists' Defense Fund více než 40 000 dolarů, což umožnilo aby se Grynzspanova případu jako obhájce ujal známý evropský právník Vincent de Moro-Giafferi.

Od zatčení do července 1940 byl Grynszpan vězněn ve věznici Fresnes (Centre pénitentiaire de Fresnes) u Paříže. Po pádu Francie byl nelegálně vydán z francouzského vězení a 18. července 1940 převezen do Německa, kde byl vyšetřován Gestapem.[2]

Jeho další osud zůstává neznámý. Z berlínské vazební věznice byl přemístěn do koncentračního tábora Sachsenhausen poblíž Berlína a poslední oficiální potvrzení jeho existence pochází ze září 1942. Předpokládá se, že druhou světovou válku nepřežil a v roce 1960 byl úředně prohlášen za mrtvého.[3] V roce 2016 byla zveřejněna fotografie objevená v archivech vídeňského Židovského muzea a pocházející z 3. července 1946 z německého Bamberku.[4] Na snímku se muž, který se podobá Grynszpanovi, účastní demonstrace přeživších holocaust proti britskému rozhodnutí ve věci přesídlení přeživších do Britského mandátu Palestina. Test rozpoznání obličeje ukázal 95% shodu, což je nejvyšší možný výsledek.[5]

Odraz v kultuře

O Herschelu Grynszpanovi pojednává kniha The Short, Strange Life of Herschel Grynszpan Jonathana Kirsche.[6]

Odkazy

Reference

  1. Schmitteroth, Linda & Rosteck, Mary Kay People of the Holocaust, U-X-L: Detroit, 1998 page 202
  2. Herschel Grynszpan [online]. [cit. 2017-02-17]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  3. Grynszpan, Herschel [online]. Yad Vashem [cit. 2014-02-15]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  4. CONNOLLY, Kate. Photo mystery of Jewish assassin used by Nazis to justify Kristallnacht [online]. 18 December 2016 [cit. 2016-12-23]. Dostupné online. Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  5. Photo mystery of Jewish assassin used by Nazis to justify Kristallnacht. the Guardian [online]. 2016-12-18 [cit. 2021-01-11]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Jonathan Kirsch. The Short, Strange Life of Herschel Grynszpan: A Boy Avenger, a Nazi Diplomat, and a Murder in Paris. [s.l.]: W. W. Norton & Company, 10 February 2014. Dostupné online. ISBN 978-0-87140-740-5. Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Herschel_Grynszpan
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.