Hodnotící číslo

Hodnotící číslo je jedním z parametrů pro přidělení úvěru ze stavebního spoření. Stavební spořitelny v České republice používají různé konstrukce hodnotícího čísla i různé pojmenování (parametr ohodnocení, ohodnocovací číslo, ukazatel zhodnocení, bodové hodnocení).[1] Rozdíly v pojmenování vznikly v samotných počátcích stavebního spoření v ČR (rok 1993) odlišnými překlady německého pojmu bewertungszahl.

Význam hodnotícího čísla

Stavební spořitelny používají specifický způsob řízení aktiv (úvěrů) a pasiv (vkladů). Úvěry ze stavebního spoření jsou poskytovány zásadně z vkladů spořících klientů. Tím stavební spořitelny omezují své úrokové riziko. Proto aby měla stavební spořitelna dostatek vkladů na poskytování úvěrů, musí střadatel nejprve dostatečnou dobu spořit. Proto je dosažení předepsaného hodnotícího čísla jednou z podmínek přidělení úvěru ze stavebního spoření.

Hodnotící číslo vyjadřuje jak dobu, tak i intenzitu spoření.[2] Tím je podobné úrokům: úrok je tím vyšší, čím vyšší částku máme uloženou a čím delší dobu trvá vklad. Proto není náhoda, že hodnotící číslo je úměrné úrokům z vkladů. Nejjednodušší způsob zavedení hodnotícího čísla je

H C ˇ = A   u ´ r o k y c i ´ l o v a ´   c ˇ a ´ s t k a {\displaystyle H{\check {C}}=A\ {\frac {{\acute {u}}roky}{c{\acute {i}}lov{\acute {a}}\ {\check {c}}{\acute {a}}stka}}}

kde A {\displaystyle A} je konstanta úměrnosti a úroky jsou celkem nabyté úroky z vkladů, včetně úroků nepřipsaných k jistině.

Při správném nastavení tarifu stavebního spoření zajišťuje podmínka hodnotícího čísla, že objem úvěrů ze stavebního spoření za normálních okolností nepřevýší objem vkladů. Pokud i přesto dojde k vyčerpání vkladů (například při neočekávaném zvýšení zájmu o úvěry), může stavební spořitelna zvýšit velikost hodnotícího čísla potřebnou pro přidělení úvěru. Tím se prodlouží doba spoření a současně se sníží objem poskytovaných úvěrů.

Tím lze obnovit rovnováhu mezi vklady a úvěry, nicméně za cenu zhoršení reputace stavební spořitelny. Proto je klíčové správné nastavení hodnotícího čísla (a obecně všech parametrů tarifu stavebního spoření). Stavební spořitelny v České republice dosud nemusely přikročit ke zvyšování hodnotícího čísla potřebného pro přidělení úvěru.

Odkazy

Reference

  1. Viz heslo Hodnotící číslo v Encyklopedii stavebního spoření na webu stavebky.cz.
  2. KIELAR, Petr. Matematika stavebního spoření. 1. vyd. Praha: EKOPRESS, 2010. 142 s. ISBN 978-80-86929-63-7. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Hodnotící_číslo
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.