Investiční stříbro

Stříbrná cihla o hmotnosti 1000 trojských uncí

Pod pojmem investiční stříbro si lze představit specifickou formu stříbra, která je používána k investičním účelům. Jedná se o stříbrné mince, slitky a cihly s vysokou ryzostí (od 99,9 % výše) a definovanou hmotností. Jejich umělecká nebo sběratelská cena je zanedbatelná, hlavní hodnotu tvoří kov samotný.

Hodnota stříbra

Stříbro, podobně jako zlato, bylo považováno od starověku za platidlo (Mezopotámie, Pražské groše, stříbrný dolar, …). Stříbro krom své peněžní funkce vždy mělo i významné praktické a později průmyslové využití. Tím se podstatným způsobem odlišovalo od zlata a podobných investic (např. diamantů). Tato vlastnost na jedné straně způsobuje větší volatilitu stříbra, nabízí ale zajímavější možnosti zhodnocení.

V současné době je stříbro investory vnímáno na pomezí průmyslového a drahého kovu. Se zhoršující se globální ekonomickou situací lze očekávat jeho příklon ke vnímání stříbra jako drahého kovu. Investoři ho pomalu začínají nakupovat jako ochranu před ekonomickými problémy. V takovém případě má však význam kupovat zejména fyzické stříbro, nikoliv investovat nepřímo (rozdíl níže). Vzhledem ke velmi omezené nabídce je proto možný výraznější dlouhodobý tlak na cenu kovu.

Fyzický nákup stříbra

Nejběžnější formy fyzického investičního stříbra - vpředu jednouncové mince, vzadu desetiuncové slitky, uprostřed stouncové cihly.

V současné době je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA, na Středním východě a v některých asijských zemích. V Evropě jsou pak na předních místech severské státy. V ČR dosud investoři upřednostňovali více zlato. Z důvodů vývoje poměru cen těchto dvou drahých kovů celosvětovému růstu popularity investičního stříbra se ale začíná i u nás stav pozvolna měnit.

S investičním stříbrem se můžeme setkat převážně ve dvou základních formách. Jedná se o ražené investiční mince a ražené či lité investiční stříbrné slitky (velké lité slitky = cihly).

Investiční stříbrné mince mají obvykle hmotnost 1 trojské unce (1 oz = cca 31,1 g). Hlavní důraz je kladen na obsah ryzího stříbra, povrchové zpracování proto bývá horší než u mincí sběratelských. Lze se však setkat i s velmi kvalitními ražbami, cena takových mincí však obsahuje vysoké prémium a je tedy z hlediska samotné investice do kovu méně výhodná.

Investiční mince razí ve světě mnoho mincoven. Mezi nejznámější mince patří Silver Eagle (USA), Maple Leaf (Kanada), Kangaroo (Austrálie), Britannia (UK), Krugerrand (JAR), Panda (Čína), v Evropě je relativně známý Wiener Philharmoniker (Rakousko), ale významné jsou i mnohé další. Dobrým vodítkem pro posouzení likvidity je certifikace IRA Acceptable, tu uděluje uznávaný penzijní fond ve Spojených státech.

Ražené a lité slitky – cihly se nabízejí v mnoha hmotnostech. Velikosti jsou ve světě odstupňovány v trojských uncích (1, 5, 10, 100, 1000 uncí), v Evropě občas i v gramech (20, 100, 250, 500, 1000, 5000 gramů). Ražba je běžnější u menších hmotností, lití u větších. Velké lité cihly jsou cenově výhodnější, menší ražené vypadají lépe.

Mezi známé světové výrobce patří např. Royal Canadian Mint, United States Mint, Perth Mint, British Royal Mint, Johnson Matthey, Engelhard, Sunshine, Pamp, A-Mark, NTR, Argor Heraeus, Credit Suisse a opět mnozí další.

Nepřímé investování do stříbra

Nakup stříbra je také možné realizovat bez jeho fyzické dodávky a to prostřednictvím derivátů a ostatních nepřímých nástrojů. Je třeba si ale vždy uvědomit, že se jedná pouze o papírové (dnes v době elektronizace pouze virtuální) držení drahého kovu se všemi možnými důsledky z toho plynoucími. Na druhé straně může být nákup takovýchto stříbrných aktiv rychlejší a méně finančně náročný.

Stříbro můžeme obchodovat těmito nepřímými nástroji: futures, opce, certifikáty, warranty, ETFs a fondy (investující do stříbra), akcie těžebních společností a rafinérů.

Cena stříbra

Cena stříbra v amerických dolarech. Výkyv na grafu z roku 1980 způsobil tzv. Stříbrný čtvrtek

Stříbro se obchoduje na několika světových burzách. Hlavními jsou Nymex (USA), Londýn a Hong Kong, dále také Tokio a Dubai. Nezanedbatelnou roli z hlediska cenotvorby však hraje i mimoburzovní trh.

Je třeba si uvědomit, že cena fyzického stříbra zásadně závisí na formě a velikosti odběru. Obzvláště mince a menší ražené slitky budou vždy podstatně dražší než burzovní ceny vycházející z velkých kontraktů a často vypořádávané finančně. Podstatnou roli pak hraje prémium za ražbu a v neposlední řadě DPH. Pro stříbrné slitky a cihly je v ČR sazba daně 21 %. Nejdůležitější investiční svěrové mince mají zdanění podstatně nižší. Pokud podléhají diferenčnímu (zvláštnímu) režimu dle §90 zákona o DPH. Jedná se o předpis harmonizovný s ostatními státy EU.

Související články

Externí odkazy

Redakce Patria Online: Stříbro nad zlato? patria.cz

Specializovaný server: Investiční stříbro investicni-stribro.cz


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Investiční_stříbro
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.