Jablunkovský průsmyk

Jablunkovský průsmyk, severozápadní pohled ze svahu Girové.

Jablunkovský průsmyk (pol.: Przełęcz Jabłonkowska) je průsmyk v nadmořské výšce 553 m n. m. oddělující Moravskoslezské Beskydy od Slezských Beskyd. Rovněž tvoří i rozvodí mezi evropskými veletoky Odrou a Dunajem, když sever průsmyku je odvodňován potokem Ošetnicí, jehož vody se přes Lomnou a Olši dostávají Odrou do Baltského moře, zatímco jih průsmyku patří do úmoří Černého moře.[1] V průsmyku leží obec Mosty u Jablunkova

Dopravní a strategický význam

Díky své poloze, kdy spojuje údolí Olše s údolím Kysuce, má Jablunkovský průsmyk odpradávna i velký dopravní a strategický význam. Nálezy římských mincí v údolí Olše svědčí o tom, že průsmyk a přes něj vedoucí cesta byly známy už ve starověku. Je možné, že průsmykem vedla jedna z větví jantarové stezky spojující sever Evropy s jihem. Po nálezu soli ve Wieliczce zde od 13. století vedla tzv. solní stezka a od 16. století – tzv. měděná stezka, kdy měď ze Slovenska putovala na západ do téměř celé Evropy.[2]

Od 11. století tvořil Jablunkovský průsmyk jižní hranici Slezska. Jeho strategický význam vzrostl v 16. století, kdy byly Uhry obsazeny Turky a v průsmyku byla vybudována obranná pevnost – Jablunkovské šance. Ty byly vojensky obsazeny až do roku 1829.

V roce 1871 byla v průsmyku postavena Košicko-bohumínská dráha, která ho překonávala Jablunkovským tunelem. Trať však nevedla přes Šance podél původní formanské cesty, ale za tunelem sledovala údolí Šlahorova potoka (také Renštok). Později byla do zmíněného údolí převedena i silnice.

V roce 2001 byl zprovozněn obchvat Mostů u Jablunkova na silnici I/11, kterým byla odvedena tranzitní doprava mimo obce. Silnice I/11 je dvoupruhová s výhledovým rozšířením na čtyřpruh. Po této silnici je vedena i evropská silnice E 75. Původní silnice I/11 vedoucí přes obec je nyní vedena pod číslem II/474. Stará formanská cesta přes Šance má číslo III/01179.

V roce 2013 byly přestavěny Jablunkovské tunely (původní dva jednokolejné byly nahrazeny jedním dvoukolejným) a optimalizována trať vedoucí průsmykem v rámci výstavby třetího železničního koridoru. Průsmykem je také výhledově plánován průplav Dunaj–Váh–Odra.

Související články

Reference

  1. KLUB ČESKÝCH TURISTŮ. Slezské Beskydy a Jablunkovsko. Soubor turistických map. 3. vyd. Praha: TRASA, spol. s r.o., 2007. ISBN 978-80-7324-136-0. 
  2. http://www.go-east-mission.de/dateien/cz/129_101108.pdf

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Jablunkovský_průsmyk
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.