Johannes Schöner

Johannes Schöner
Portrét magdeburského teologa Dr. Johannese Schönera
Narození16. ledna 1477
Karlstadt
Úmrtí16. ledna 1547 (ve věku 70 let)
Norimberk , Německo
Občanstvíněmecké
Povoláníkněz, profesor matematiky
ZaměstnavatelEgidianum (1526–1546)
Znám jakomatematik, kartograf, výrobce globusů, astronom, astrolog, geograf, vydavatel
Nábož. vyznáníKatolicismus, Protestantismus
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johannes Schöner (Johann Schönner, Johann Schoener, Jean Schönner, Joan Schoenerus), (16. ledna 1477, Karlstadt am Main, – 16. ledna 1547, Norimberk) byl proslulý a uznávaný německý polyhistor. Nejlépe ho možná charakterizuje latinský výraz 16. století „mathematicus“, protože studijní oblasti, kterým zasvětil svůj život, se velmi lišily od oblastí, které jsou nyní považovány za doménu matematika. Byl knězem, astronomem, astrologem, geografem, kosmografem, kartografem, matematikem, tiskařem map zeměkoule a výrobcem vědeckých nástrojů. Byl také redaktorem a vydavatelem vědeckých prací. Ve své době se těšil celoevropské pověsti inovativního a vlivného tiskaře map, výrobce globusů, kosmografa a jednoho z předních a nejuznávanějších astrologů na kontinentu.[1] Dnes je připomínán jako vlivný průkopník v dějinách výroby globusů a jako muž, který sehrál významnou roli v událostech, které vedly k vydání Koperníkova díla De revolutionibus orbium coelestium v ​​Norimberku v roce 1543.

Životopis

Po roce 1506 o něm neexistují žádné informace a až do roku 1515 existují pouze nepřímé stopy Schönerovy existence ve finančních záznamech biskupství a v korespondenci Lorenza Beheima (? 1457 - 1521), který po se po 24 letech strávených v Římě jako komorník papeže Alexandra IV. vrátil v roce 1505 do Bambergu jako kanovník katedrály.

V roce 1526 se Schöner stal v Norimberku prvním profesorem matematiky na nově založeném gymnáziu "Aegidianum", místo zastával ještě v roce 1546, tedy rok před svou smrtí. Současně konvertoval k protestantismu a oženil se.

Již v Bambergu vlastnil vlastní tiskařskou společnost a publikoval mnoho map a zobrazení zemských hemisfér. Úplně první tištěná mapa oblohy byla vytištěna v jeho dílně v roce 1515. Další vytiskl v roce 1520. Schöner rovněž poskytl Koperníkovi dosud nepublikovaná data pozorování Merkuru, celkem 45 pozorování, z toho 14 s délkou a šířkou. Koperník použil tři z nich ve svém De revolutionibus'.

V roce 1538 Georg Joachim Rheticus, mladý profesor matematiky ve Wittenbergu a bývalý Koperníkův asistent zůstal nějaký čas u Schönera, který ho přesvědčil, aby navštívil Mikuláše Koperníka ve Fromborku (něm. Frauenburg). V roce 1540 věnoval Rheticus Schönerovi první publikovanou zprávu o Koperníkově práci Narratio prima, aby otestoval reakce katolické církve. Protože církev neprotestovala, Koperník nakonec souhlasil s vydáním svého hlavního díla a Rheticus připravil jeho rukopis k tisku. V Norimberku vydal Schöner v roce 1544 astronomická pozorování matematika Johannese Müllera von Königsberga, známého pod jménem Regiomontanus.

Na jeho počest je pojmenován kráter na Marsu.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johannes Schöner na anglické Wikipedii.

  1. Norbert Holst, Mundus, Mirabilia, Mentalität: Weltbild und Quellen des Kartographen Johannes Schöner: eine Spurensuche, Frankfurt/Oder, Scripvaz, 1999. ISBN 3-931278-10-7; John W. Hessler , A Renaissance Globemaker's Toolbox: Johannes Schöner and the Revolution of Modern Science, 1475-1550, Washington, DC: Library of Congress; London: In association with D. Giles Ltd., 2013. ISBN 9781907804168

Literatura

  • HESSLER, John W. A Renaissance Globemaker's Toolbox : Johannes Schöner and the revolution of modern science 1475-1550. Washington, DC: Knihovna Kongresu, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1-907804-16-8. OCLC 801355393 Je zde použita šablona {{Cite book}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
  • VAN DUZER, Chet. Some Results from a Study of Johann Schöner's 1515 Terrestrial Globe. Globe Studies. 2011, s. 93–106. Dostupné online. ISSN 1684-7091. JSTOR 23993567. Je zde použita šablona {{Cite journal}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Johannes_Schöner
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.