Kapounové ze Svojkova

Kapounové ze Svojkova
ZeměČeské království České království
Rok založení16. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapounové ze Svojkova jsou starý český vladycký rod, v 17. století povýšili do panského stavu. Původ rodového jména není jasný, je však spojován s hrádkem Svojkov u Nového Boru i s vladyky z Kačice, kteří se později začali nazývat Kapouny.

Historie

Za prvního jistého předka rodu se považuje Piram, který na počátku 16. století sloužil v královských službách a vlastnil Pecku. Piramův bratr Jindřich měl syna Albrechta, který od roku 1557 působil jako purkrabí Pražského hradu. Někteří (např. Kryštof Václav a Jindřich) se stali hejtmany Hradeckého kraje.

Karel Kapoun ze Svojkova (1569-1626) zdědil Běruničky, koupil Zámrsk, avšak roku 1623 mu byl veškerý majetek zabaven. Jeho syn Albrecht válčil jako císařský důstojník se Švédy během třicetileté války. Spolu s bratry Jindřichem, Vejkartem a Jaroslavem povýšil roku 1644 do panského stavu.

V roce 1698 se stal Gottfried hradeckým biskupem. Měli statky v severní a východní části Čech, např. Zámrsk, Valečov, Neustupov, Borovnici[nepřesný odkaz] či domy v Praze a Pardubicích. První větev rodu vymřela začátkem 18. století, druhá na počátku 19. století.

Erb

Polepšený erb Kapounů ze Svojkova po povýšení do panského stavu z 22. června 1644: Čtvrcený červený štít se zlatou špicí a stříbrno-černě polceným srdečním štítkem (původní erb rodu) korunovaným pohanskou korunou a lemovaný vavřínovým věncem, který drží čtyři do středu obrácení stříbrní korunovaní dvojocasí lvi v jednotlivých polích hlavního štítu.

Ve špici (patě) štítu se vidí černý korunovaný (někdy dvojocasý) lev, na jehož boku jsou tři hořící granáty, přičemž z každého šlehají tři plameny nad sebou.

V pozdější verzi na štítě stojí tři korunované turnajové přílby. Na pravé s přikryvadly černo zlatými jsou černá otevřená orlí křídla, každé se třemi hořícími granáty z hrotu štítu nad sebou. Z prostřední s přikryvadly černo-zlatými a červeno-stříbrnými vyrůstají dva rohy, pravý stříbrný a levý černý (původní klenot). Na levé přílbě s červeno-stříbrnými přikryvadly je deset doleva vlajících červených praporků na dlouhých ratištích.

Odkazy

Literatura

  • POUZAR, Vladimír a kol. Almanach českých šlechtických rodů 2005. Praha: [s.n.], 2005. 
  • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola Kapounové ze Svojkova, s. 70. 
  • ŽUPANIČ, Jan. Záhadný původ barona Kapouna aneb těžký život rakouského úředníka. Historický obzor, 2005, vol. 16, č. 1-2, s. 22-32.. [s.l.]: [s.n.] 

Související články


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Kapounové_ze_Svojkova
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.