Karcerální kapitalismus

Karcerální kapitalismus, který také někdy bývá označován jako vězeňský kapitalismus (anglicky carceral capitalism), je pojem používaný v sociálních vědách, označující ekonomický systém převážně v soukromých věznicích. Pojem je primárně používán v souvislosti s vězeňským modelem ve Spojených státech amerických.

Charakteristika

Karcerální kapitalismus je ekonomický model používaný v soukromých věznicích, kdy provozovatelé věznic využívají levné pracovní síly a vězňům bývá vyplácena co možno nejmenší částka peněz z hodnoty, kterou během své práce vytvořili. V těchto věznicích neplatí nárok na minimální mzdu oproti běžným občanům mimo věznici, dávku za nemoc, odškodnění za úraz a neexistují zde žádné normy na bezpečnost na pracovišti, jelikož dle zákonů nebývá vězeň považován za zaměstnance.[1]

Možné dopady na demokratický systém

Soukromé věznice mají přirozeně větší zisky z vyššího počtu vězňů v areálu a také z delších trestů odnětí svobody, což samozřejmě může vést nejen k finanční podpoře politikům a politickým stranám potažmo politickým hnutím.[2] Tato hnutí budou následně podporovat myšlenku soukromých věznic a také prosazovat zvyšování trestů odnětí svobody na delší dobu pomocí změn v legislativě. Tento způsob jednání může vést k deformaci fungujícího systému a potlačení některých svobod občanů, neboť do té doby tolerované přestupky se mohou stát zločiny. Mezi další možný negativní dopad uplatňování tohoto ekonomického systému ve věznicích patří snaha udržovat vysoké počty kriminálních činů ze strany korporací spravující tyto věznice, a také ze strany odvětví, která jsou závislá na levné pracovní síle vězňů. Z tohoto důvodu není zájem o prevenci kriminality ze strany samotného státu, jehož ekonomika je z části na tomto vězeňském modelu závislá.[zdroj?]

Karcerální kapitalismus v USA

Pojem karcerální kapitalismus bývá často spojován se Spojenými státy americkými, neboť zde je tento fenomén často pozorován. V rámci amerického prostředí se taktéž mluví o tzv. vězeňsko-průmyslovém komplexu (termín Angely Y. Davis), kde dochází k propojení prostředí vězení a kapitalistického způsobu nakládání s prací a pracujícími. Za jeden z příkladů je možné uvést i propojení vojenského průmyslu s vězeňskou prací, kde takto vzniklý průmysl produkuje veškeré vojenské přilby, kalhoty, košile a další významné produkty pro americkou armádu.[2] Daný komplex je tak vlivný a vykořisťující vůči vězňům, že ve státech, jako jsou Florida, Jižní Karolína, Texas, Georgia, Alabama a Arkansas, není vězňům za práci vyplácena mzda žádná.[1] Dochází zde také k financování věznic ze strany státu a soukromých investorů. Například mezi největší investory soukromých věznic v USA patří Bank of America, Suntrust, US. Bank a další americké banky.[3] Daný jev jen poukazuje na kapitalismus, jelikož banky nehledě na morální aspekt podporují vykořisťující vězeňskou práci a další rozšiřování věznic, aby byly výdělky daných věznic ještě větší, a tím pádem by byly větší zisky i u bank.[zdroj?]

Situace v České republice

V České republice nejsou žádné soukromé věznice, pouze jedna polosoukromá věznice v Rapoticích u Brna. Dlouho se také spekulovalo o zřízení plně soukromé věznice, ať už právě v Rapoticích, nebo v Josefově. Nakonec však věznice v Rapoticích přišla pod správu vězeňské služby a projekt v Josefově neuspěl.[4]


Odkazy

Reference

  1. a b Sawyer, Wendy. How Much Do Incarcerated People Earn in Each State?, Prison policy initiative, 2017, www.prisonpolicy.org/blog/2017/04/10/wages/.
  2. a b Андрей, Колесников. Тюремный Капитализм. О Частных Тюрьмах США, 6 Dec. 2022, smart-lab.ru/blog/860330.php.
  3. Habibi, Shahrzad, et al. “The Wall Street Banks Still Financing Private Prisons.” The Center for Popular Democracy, 2019.
  4. V Česku vyroste první soukromé vězení. Deník.cz. 2007-10-29. Dostupné online [cit. 2023-12-10]. 

Literatura

  • DOLEŽALOVÁ, Barbora. Tvořit Komunity a Bořit Zdi. Průsečíky Vězeňského Abolicionismu a Dekriminalizace Sexuální Práce., druhasmena.cz/clanky/tvorit-komunity-a-borit-zdi-pruseciky-vezenskeho-abolicionismu-a-dekriminalizace-sexualni-prace. Accessed 22 Nov. 2023.
  • MONAZZAM, Niki, and Kristen M Budd. “Private Prisons in the United States.” The Sentencing Project, 7 Aug. 2023, www.sentencingproject.org/reports/private-prisons-in-the-united-states/.
  • MORAN, Dominique. “Carceral Capitalism.” Carceral Capitalism, 23 June 2022, carceralgeography.com/publications/book-reviews/carceral-capitalism/.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Karcerální_kapitalismus
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.