Khamoro

Khamoro Roma Festival
Khamoro Roma Festival (2007, Praha)
LokacePraha, Česko Česko
ZakladateléSlovo 21, Studio Production Saga
Aktivní roky1999–
Žánrromská hudba
Webhttp://www.khamoro.cz/

Khamoro (slovo khamoro pochází z romštiny a znamená sluníčko) je jedním z největších profesionálních romských festivalů na celém světě, který probíhá od roku 1999 v Praze. Festival pravidelně nabízí jedinečné koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce, taneční workshopy i odborné semináře a konference. Festival v posledních letech navštěvuje ročně přibližně 10 000 lidí z Česka i zahraničí.

Historie

Festival založil v roce 1999 manželský pár – Džemil a Jelena Silajdžić – pod hlavičkou občanského sdružení Slovo 21 a společnosti Studio Production Saga. Cílem festivalu bylo od samotných počátků vytvořit profesionální kulturní akci světového významu, na níž by vystupovali ti nejlepší romští umělci a která by skrze prezentaci jedinečného romského umění pozitivně ovlivňovala vzájemné soužití Romů a Čechů. Od roku 1999 probíhá festival pravidelně, a to jedenkrát za rok v posledním květnovém týdnu.

Pokud shrneme vývoj festivalu Khamoro za 20 let v číslech, dostaneme se k následujícím hodnotám:

  • přes 150 000 návštěvníků
  • vystoupení 160 hudebních skupin z více než 40 zemí
  • realizace desítek odborných seminářů a konferencí
  • desítky výstav romského umění
  • desítky projekcí filmů s romskou tematikou
  • cca 50 akreditovaných novinářů ročně

Festival je oceňován a pravidelně podporován řadou významných osobností: Václav Havel, Libuše Benešová, Emil Ščuka, Pavel Bém, Michael Kocáb, Mirek Topolánek, Pavel Dostál, Adriana Krnáčová a další. Zúčastňují se jej také mnozí známí umělci a osobnosti jako Tereza Maxová, Pavel Šporcl, Věra Bílá, Vladimír 518, Vojta Dyk, Jana Cina, Linda Rybová, Tatiana Kuchařová, Tonya Graves, Osmany Laffita, Emma Smetana, Plastic People, Radek banga, Jan Bendig, Vojta Lavička aj.

Hudební program – vystupující umělci

Jádrem celého festivalu je bezpochyby romská hudba, která představuje významnou součást celosvětového kulturního dědictví. Umělci na festivalu Khamoro vystupují zpravidla v rámci šesti dnů obsahujících mimo jiné - koncert současné romské hudby, sólové koncerty Gypsy jazzu-swingu, koncerty tradiční romské hudby a závěrečný slavnostní galakoncert.

Esma Redžepovová

Na festivalu vystoupilo mnoho hudebníků z celého světa. Mezi ty nejvýznamnější patří (v závorce uveden stát a rok vystoupení):

Doprovodný program – speciální akce festivalu

Každý rok jsou do programu zařazovány speciální, doprovodné akce festivalu. Jedná se např. o taneční workshopy se zkušenými lektory, výstavy výtvarného umění i fotografií, filmové projekce (dokumentární i celovečerní filmy), čtení ze sborníků a knih, módní přehlídky a další. Jednou z nejoblíbenějších akcí je bezpochyby také tradiční defilé účinkujících v centru Prahy, které se koná vždy ve čtvrteční poledne festivalového týdne - v krásném historickém centru Prahy mají turisté i náhodně kolemjdoucí možnost připojit se k pestrobarevnému průvodu, poslechnout si romské písně a balady z celého světa a obdivovat krásy romských tanečnic a jejich kostýmů.

Odborný program

V rámci festivalu se pravidelně konají různorodé odborné semináře, panelové diskuse či konference, kterých se vždy účastní pozvaní romští i neromští experti. Odborný program se snaží reagovat na aktuální témata a zároveň přispívat ke zvyšování informovanosti a k ochraně romské kultury, tradic či jazyka. Z témat minulých let jmenujme například: Romové a média, Romští asistenti ve školách, Sociálně vyloučené romské komunity a Evropský sociální fond, Mladí Romové mezi tradicí a současností, Romská hudba na přelomu tisíciletí, Genocida Romů v době druhé světové války, Postavení romských žen ve společnosti, Romská identita a mnoho dalších.

Další akcí odborného programu jsou také mezinárodní workshopy s názvem Jdeme dlouhou cestou, jejichž cílem je motivovat a vzdělávat romskou mládež z Evropy. Účastníci workshopů absolvují během festivalu bohatý týdenní program plný přednášek a dílen.

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Khamoro
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.