Kostel svatého Gotharda (Český Brod)

Kostel svatého Gotharda
Kostel svatého Gotharda v Českém Brodě
Místo
StátČesko Česko
Krajstředočeský
OkresKolín
ObecČeský Brod
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézepražská
Vikariátkolínský
FarnostŘímskokatolická farnost Český Brod
ZasvěceníSvatý Gothard
Architektonický popis
ArchitektJan Josef Wirch
Stavební slohpozdně barokní přestavba
Specifikace
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálzdivo
Další informace
UliceNám. Arnošta z Pardubic v Českém Brodě
Kód památky37731/2-712 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Gotharda je římskokatolický chrám na náměstí Arnošta z Pardubic ve městě Český Brod v okrese Kolín. Od roku 1958 je spolu se zvonicí stojící v jeho sousedství chráněn jako kulturní památka. Kostel s raně středověkým jádrem a gotickým presbytářem byl radikálně zbarokizován v letech 1765–1772 Janem Josefem Wirchem. Je stále využíván pro bohoslužebné účely. Kostel a zvonice jsou jednou z dominant města a od roku 1965 jsou památkově chráněny.[1]

Historie

Boční pohled
Interiér kostela

Podobu kostela postupně poznamenaly všechny stavební slohy. Na místě dnešní stavby stál původně jednolodní románský kostelík z roku 1136. Z něj je dochováno zdivo z pískovcových kvádrů, tvořící nyní sakristii.

Stavba nového kostela byla zahájena kolem roku 1350 na popud arcibiskupa Arnošta z Pardubic a podílela se na ní tehdejší dvorská arrasovská stavební huť. K původnímu kostelíku byl nejprve přistavěn pětiboký presbytář, poté následovala stavba bazilikálního trojlodí. Na konci 14. století za arcibiskupa Olbrama III. ze Škvorce bylo vybudováno západní průčelí se dvěma věžemi. V roce 1421 při obléhání města kostel vypálili husité, přitom zahynulo asi 200 lidí hledajících v kostele ochranu. V roce 1457 byl kostel opraven, ale v roce 1512 znovu vyhořel a byl pak opraven ve stylu pozdní gotiky.

V roce 1613 následovaly další, tentokrát pozdně renesanční úpravy. Boční lodě kostela byly zvýšeny, celé trojlodí a sakristie byly nově zaklenuty lunetovými klenbami. Přestavba ale ještě zachovala původní dvouvěžové průčelí. Do charakteru gotické baziliky výrazně zasáhla až barokní přestavba, kterou v letech 1765–1776 provedl Jan Josef Wirch. Stavba se sice pro nedostatek prostředků protahovala, ale postupně byly původní gotické věže sníženy na úroveň lodi a průčelí bylo překryto novým průčelím s jednou středovou věží.

V pozdějších letech prošel kostel opravou v roce 1880, ale stavební stav se postupně zhoršoval a v roce 1905 bylo rozhodnuto o celkové přestavbě. Architekt František Mikš navrhl radikální regotizaci celé stavby, to ale tehdejší Centrální komise pro zachování památek neschválila. Přepracovaný plán už původní charakter stavby neměnil a generální oprava kostela byla podle něj provedena v letech 1912–1913.

V dalších letech se uskutečnilo ještě několik větších oprav: v roce 1935, v letech 1992–1994, v roce 2000 (oprava horní část věže), v roce 2004 (oprava presbytáře, kamenických prvků a vitráží), v roce 2007 (restaurování interiéru presbytáře) a v letech 2011–2012 (oprava vnějších fasád).[2]

Zvonice

Zvonice

Starší, rovněž vedle kostela volně stojící zvonice byla zničena při vypálení kostela sv. Gotharda husity v roce 1421. V letech 1578–1585 českobrodský kamenický mistr Pavel postavil severně od kostela v rohu tehdejšího hřbitova novou renesanční zvonici s cibulovitou bání zakončenou lucernou. Ve 2. polovině 18. století byla báň odstraněna a místo ní byla věž zakryta nynější dlátkovou střechou. Po generální opravě v roce 2011 byla zvonice zpřístupněna.[3]

Popis

Orientovaná stavba o rozměrech asi 37×21,5 metru je zvenku členěná gotickými opěráky, boční stěny a západní průčelí s věží jsou omítnuté, presbytář na východní straně je z neomítnutého lomového zdiva. Průčelí je trojdílné, členěné jónskými sloupy a rozšířené přístavky se schodišti. V nikách po stranách hlavního vchodu jsou sochy sv. Ludmily (vlevo) a sv. Václava (vpravo), po stranách věže jsou sochy sv. Jana Křtitele a sv. Gotharda (všechny z roku 1913 od sochaře Štěpána Zálešáka).

Okna na severní i jižní straně byla při barokní přestavbě rozdělená na spodní, obloukovitě zakončenou část a čtyřlaločnou horní část.

U jižní vnější zdi kostela je rozlomený renesanční náhrobek z červeného mramoru z roku 1614.

Boční lodě interiéru jsou od hlavní lodě odděleny arkádami na osmibokých sloupech. Presbytář má křížovou žebrovou klenbu. Hlavní loď a podkruchtí jsou sklenuty renesanční lunetovou klenbou, jejíž žebra se sbíhají na původní gotické konzoly. V jižní boční lodi a v severním podvěží je dochovaná gotická křížová klenba. Obdélníková sakristie s renesanční hřebínkovou klenbou vznikla z původního románského kostela a v její stěně jsou zazděny portál na tribunu a románské okénko s pískovcovým ostěním.

Barokní kruchta, v jejímž vypouklém zábradlí jsou oválné otvory, je dostupná po schodišti severního přístavku průčelí.

Z vnitřního zařízení stojí za pozornost především rokokový hlavní oltář se sochami sv. Petra a Pavla, který v roce 1781 zhotovil František Ignác Platzer. Obrazy sv. Gotharda na hlavním oltáři a Bolestné Panny Marie na postranním oltáři v severní lodi jsou pozdější, oba z roku 1857 od Josefa Vojtěcha Hellicha.

Zpovědnici, kazatelnu a křtitelnici vytvořil v roce 1790 českobrodský řezbář Jan Mezdřický.

Zvonice je 40 metrů vysoká hranolová věž z pískovcových kvádrů s bosovanými nárožími, se stranami 8×8 metrů. V přízemí býval byt zvoníka, nad ním jsou dvě patra přístupná z točitého schodiště na jižní straně věže. Druhé patro, určené pro zvony, má do všech stran velká okna. Jediný zachovaný zvon „Marie“ z roku 1689 od náchodského zvonaře Jeremiáše Schrottera je vysoký 70 cm a váží 650 kg.

Odkazy

Reference

  1. kostel sv. Gotharda - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2019-12-19]. Dostupné online. 
  2. Cesty a památky: Kostel sv. Gotharda. www.cestyapamatky.cz [online]. [cit. 2019-12-20]. Dostupné online. 
  3. Cesty a památky: Zvonice u kostela sv. Gotharda. www.cestyapamatky.cz [online]. [cit. 2019-12-21]. Dostupné online. 

Literatura

  • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království Českého, řada první: Arcidiecése pražská, díl I., Vikariáty: Českobrodský, Černokostelecký, Mnichovický a Prosecký.. 1. vyd. [s.l.]: Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1907. 319 s. 
  • POCHE, Emanuel, et al. Umělecké památky Čech I. 1. vyd. Praha: Academia, 1977. 
  • DVOŘÁK, Miloš. Český Brod : stručné dějiny, umělecké památky, pamětihodnosti na Českobrodsku. 1. vyd. Český Brod: Interes, 1992. 70 s. 
  • KOVÁŘOVÁ, Lenka. Kostel sv. Gotharda v Českém Brodě. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2015. Dostupné online. Bakalářská práce. 

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Gotharda_(Český_Brod)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.