Létající automobil

Létající automobil je dopravní prostředek, jehož účelem je osobní přeprava, podobně jako u dnešního osobního automobilu, je však přidán i pohyb nad zemským povrchem. Přechod z jedné fáze do druhé (konverze pozemní vozidlo – letadlo nebo naopak) většinou vyžaduje určitý proces, který je nutno vykonat manuálně nebo automaticky (např. natažení/zatažení nosných křídel, vysunutí/zasunutí rotoru apod.).

Historie

Pokusy o sestrojení létajícího automobilu probíhaly již od doby před druhou světovou válkou. Prvním automobilem, který podnikl skutečný let byl Waterman Arrowbile leteckého průkopníka a vynálezce Waldo Watermana. Poprvé vzlétl v roce 1937.[1][2]

Zapamatujte si má slova. Kombinace letadla a automobilu se blíží. Můžete se smát, ale ta doba přijde. (Mark my word: A combination airplane and motorcar is coming. You may smile, but it will come.)
— Henry Ford, 1940[3]

V roce 1949 předvedl Moulton Taylor svůj létající vůz Taylor Aerocraft, ale do sériové výroby se nedostal.

V roce 1956 požádala americká armáda US Army (resp. její sekce Transportation Corps) letecké výrobce o návrhy na lehké víceúčelové vozidlo, které by kombinovalo všestrannost a operativní lehkost jeepu se schopností přeletět náročný nebo nesjízdný terén. Armádní činitelé si představovali jednoduchý a přitom robustní stroj („flying jeep“ nebo „aerial jeep“, létající jeep) schopný dopředného letu v malé výšce a režimu visení, který by po určitou dobu unesl 450 kg nákladu v letové hladině mezi 1,5 – 4 m. Návrhy vytvořilo vícero firem, z nich byly na začátku roku 1957 pro vývoj prototypů vybrány společnosti Curtiss-Wright (typ Curtiss-Wright VZ-7), Piasecki Aircraft Corporation (typ Piasecki VZ-8 Airgeep) a Chrysler (typ Chrysler VZ-6).[4] Přes relativní životaschopnost typu VZ-8 se armáda rozhodla, že koncepce „létající jeep“ je nevhodná pro moderní bojiště a zaměřila se na vývoj konvenční helikoptéry.

V současnosti existuje několik funkčních prototypů různých vynálezců a firem, např. nizozemský PAL-V[5], český GyroMotion[6], slovenský AeroMobil[7] nebo americké I-TEC Maverick a Terrafugia Transition[8] (firma Terrafugia už plánuje nástupce: TF-X).

Prototyp létajícího motocyklu vyvíjí jako svůj osobní projekt Australan Christopher Malloy, povoláním pilot helikoptéry.[9][10]

Létající automobily a motocykly v kultuře

Tento druh dopravního prostředku se nezřídka objevuje v literatuře a filmu (zejména science fiction). Tato vozidla vznášejí v různých výškách nad terénem, používajíce nějaký druh odpudivé síly, většinou antigravitační nebo vzduchového proudu či polštáře. Odstraňuje se tak většina třecích sil, které musejí současná vozidla překonávat. Na druhou stranu tuto třecí sílu ale nemohou využít např. k brzdění.

Létající automobily a motocykly lze nalézt např. ve filmech Fantomas se zlobí (zde Citroën DS)[3], Blade Runner, Návrat do budoucnosti II nebo také ve futuristických závodních videohrách jako například F-Zero nebo wipEout.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Hovercar na anglické Wikipedii a Flying car (aircraft) na anglické Wikipedii.

  1. Popular Science. [s.l.]: Bonnier Corporation 134 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: WScDAAAAMBAJ. 
  2. Meaden, Jack (1998). The Waterman Aeroplanes. Air Britain Archives (3): str. 81. (anglicky)
  3. a b Flying car technology is turning a dream into reality. BBC News. 2013-10-31. Dostupné online [cit. 2022-12-22]. (anglicky) 
  4. Chrysler VZ-6 helicopter - development history, photos, technical data. www.aviastar.org [online]. [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. 
  5. WHITE, Digital Agency. Flying Car: Personal Air Land Vehicle. PAL-V [online]. 2022-12-22 [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Přerovští vírníkáři mají jako první na světě letadlo, které smí jezdit po silnici | Všeobecné letectví | Zprávy | Flying Revue. www.flying-revue.cz [online]. [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. 
  7. Pozrite si nový model slovenského lietajúceho auta. tech.sme.sk [online]. [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (slovensky) 
  8. Létající auto konečně létá, už se vybírají zálohy. iDNES.cz [online]. 2012-04-03 [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. 
  9. Australian built Hoverbike prepares for takeoff. New Atlas [online]. 2011-06-09 [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. CHRIS.MALLOY. LandingPage [online]. [cit. 2022-12-22]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy


Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Létající_automobil
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.